Е кип от холандски учени откри, че когато гладуват, някои бактерии могат да оцелеят, като преминават в режим на дълбок сън или „зомби“ режим. Това би помогнало на науката да открие нов начин да се бори с инфекциите.
Екипът нарича тази стратегия олиготрофен (беден на харнителни вещества) растеж. При нея едноклетъчните организми забавят растежа си, в очакване на по-добри условия.
Специална форма на бактерията Бацилус субтилис,
която не може да образува ендоспори (защитна обвивка, която предпазва бактерията от неблагоприятни условия) e обектът на проучването на холандския екип.
В спорите бактериите влизат в режим на покой, но в този експеримент бактериите, подложени на глад, не могат да влязат в обичайни режим на покой, тъй като не образуват спори.
Изненадващо за учените, бактериите предприемат нова стратегия
Учените показват, че гладуващите клетки не са в покой, а растат и се делят. За разлика от клетките в ендоспори, изследваните влизат в режим на олиготрофен растеж, продължавайки да растат и да се делят, но стотици пъти по-бавно от обичайното.
„Наблюдавахме значителна разлика между активното състояние, състоянието на покой и това състояние. Обичайно Бацилус са продълговати, но подложени на глад те се свиват, докато не станат почти сферични“, казва водещият на проучването Лендерт Хамоен, от Университета Амстердам в Холандия.
Учените потвърждават, че всички процеси в бактерията се забавят, но не спират напълно, както обичайно се случва, когато тя влезе в ендоспори.
Преминаването към ендоспори обичайно коства много енергия на бактерията, затова тя невинаги може да се събуди или възстанови напълно. Новото проучване обаче установява, че за разлика от режима на покой в спорите, при „зомби“ режима бактериите се възстановяват много по-бързо и лесно.
В последните години медицината се опитва да открие нови решения
срещу бактериите и вирусите, които са станали резистентни към антибиотиците. Новото проучване може да помогне в борбата срещу упоритите вируси.
Това, което остава да се установи, е как точно бактерията навлиза в този специален „зомби“ режим.
Следващата задача пред учените е да открият дали и други видове бактерии могат да преминават в такъв режим.
„Големият въпрос е: Способна ли е друга бактерия, различна от Бацилус, на този трик?“, казва Хамоен. „Очевидно невинаги трябва да образуват спори, за да оцеляват“, добавя той.
Ако науката потвърди, че и други видове бактерии могат да превключват в "зомби" режим, това би хвърлило съвсем нова светлина върху въпроса, как бактериите преодоляват антибиотиците ни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!