Д ебелината и площта на т. нар. "мъртви зони" в световния океан, където няма кислород и живот, забележително са се увеличили през последните години заради изменението на климата и необичайни бактерии-убийци, пише списание "Нейчър" (Nature).
Във видеото - факти за океаните
Зоните с понижено съдържание на кислород се образуват в резултат на замърсяване на водата с
химически торове и промишлени отпадъци.
Нитратите, попаднали във водата водят, до размножаване на едноклетъчни водорасли. Процесът на тяхното разлагане поглъща голяма част от кислорода, а оттам изчезва и животът в тези води.
Ocean Sciences Article of the Day - Global warming, a dead zone and surprising bacteria (Phys org) https://t.co/yA04h6FIkx
— Rick Rigazio (@CAPTRick74) August 3, 2016
Учените са открили, че глобалното затопляне спомага за увеличаването на тези
"мъртви зони".
Изучавайки това явление учени от университета в Джорджтаун са открили и неочакван „съучастник“ на глобалното затопляне – особена бактерия-убиец от семейството на SAR11, която засилва този ефект и прави така, че "мъртвите зони" да се увеличават по-бързо. Тези бактерии не се различават особено от нормалните бактерии от това семейство, но след геномен анализ, учените са установили, че геномът SAR11 съдържа гени, които позволяват на тези бактерии да „дишат“ не само кислород, но и азотни съединения и нитрати (NO3), отделяйки нитрити (NO2) и азот.
Така тези бактерии-убийци лишават обитателите
на тези участъци от океана не само от кислород, но и от потенциалните им източници на храна – азотни съединения и водорасли, които ги използват, за да растат. За 30 г. "мъртвите зони" в океаните са се увеличили 2.5 пъти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!