У чени откриха, че австралийският континент се мести напред-назад с няколко милиметра всяка година поради промени в центъра на земната маса.
(Във видеото може да научите повече за: Спасяват стотици китове в Австралия)
Всъщност този център на масата се променя всеки сезон, което означава, че целият австралийски континент променя леко позицията си два пъти годишно.
Само за няколко години Австралия се е преместила с 1,5 метра на север поради тектонични промени, и правителството официално актуализира географската ширина и дължина на страната, за да отрази промяната.
Но новото изследване показва, че освен постепенното придвижване на север континентът редовно се колебае напред-назад през годината поради промени в центъра на земната маса.
Центърът на масата е средното положение на масата на даден обект, а за Земята той се намира приблизително в центъра на разтопеното ядро на планетата - на около 6 000 км под повърхността.
Но той не винаги е на едно и също място - тъй като разпределението на водата по повърхността на Земята се променя от лято към зима, центърът на масата на планетата също се измества с няколко милиметра в различна посока.
The Australian continent is shifting its position every single season. https://t.co/6DnXWDn5XC pic.twitter.com/nfPgV0Zhvk
— Science Channel (@ScienceChannel) November 13, 2016
Това леко преместване на центъра на масата се отразява много слабо на всички континенти, но поради разположението си между Европа и южната част на Тихия океан Австралия се премества най-много, обяснява екипът.
„Водата мигрира всеки сезон. Това движение предизвиква доста забележими и значителни деформации в Австралия“, казва водещият изследовател Шин-Чан Хан от университета в Нюкасъл, Австралия.
За да разберат колко много се движи континентът, Хан и екипът му наблюдават промените в местоположението на 14 наземни GPS станции в Австралия, които могат да регистрират промени в положението на земята с по-малко от 1 милиметър.
След това те сравняват резултатите си със сателитни данни за гравитационното привличане на Земята през годината, което им позволява да измерят къде на планетата има вода.
Екипът установява, че всяка зима в Северното полукълбо (австралийско лято), когато снежната покривка в Северното полукълбо е в своя пик, тежестта на цялата тази замръзнала вода е достатъчно силна, за да премести центъра на земната маса с няколко милиметра по-близо до Европа.
Това води до преместване на австралийския континент на северозапад с около 1 милиметър и до накланяне на северозападния му край надолу с 2-3 милиметра, докато югоизточният край се повдига със същото количество.
📍Australia: Many all-time hottest Winter records set across north portions of the country had a Climate Shift Index of 5. Meaning, this extreme heat was made (at least) 5 times MORE likely to occur.
— Climate Central (@ClimateCentral) August 27, 2024
Simply put: heat made almost impossible without a boost from climate change https://t.co/s7kha8jOdn pic.twitter.com/g0ALxTzc6F
През лятото в Северното полукълбо (австралийската зима) се случва обратното, тъй като целият този лед се връща в атмосферата чрез изпарение.
Промяната е твърде слаба, за да се усети - всичко това е доста незначително в мащаба на цял континент.
Но това е достатъчно значителна промяна, за да повлияе на сателитните измервания, и екипът предполага, че GPS измерванията в Австралия вече вероятно са се отклонили с милиметър или два.
Това може и да не звучи като нещо значимо, но е така, когато разчитаме на GPS измерванията, за да проследяваме неща като повишаването на морското равнище или самоуправляващите се автомобили.
Екипът се надява, че ще може да използва своите изследвания, за да направи GPS по-точен.
„Ако нашата GPS станция има някакво систематично изкривяване - деформация - това ще се отрази на прецизното ни изчисление на позиционирането. Така че трябва да знаем всяко систематично изкривяване на нашата станция, за да разберем по-добре позицията си“, казва Хан.
Резултатите са публикувани в The Journal of Geophysical Research и трябва да бъдат повторени от независими екипи, преди да направим някакви сериозни промени в GPS.
Но други изследователи вече са развълнувани от новия подход, който може да се използва за двойна проверка на други планетарни измервания - и би трябвало да работи и на други континенти.
„Този нов начин за определяне на центъра на масата на Земята ... е нов и оригинален подход и ще бъде възприет от други“, казва Ричард Грос, изследовател в Лабораторията за реактивно движение на НАСА в Пасадена, Калифорния, който не е участвал в изследването.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!