А утизмът при мъжете и жените не се проявява по един и същи начин. В тази статия ние ще ви посочим кои са най-основните разлики.
1. Разпространение
Една от първите разлики между аутизма при мъжете и жените е свързана с разпространението. Доскоро се предполагаше, че разстройството от аутистичния спектър е по-често срещано при мъжете.
Вярно е, че имат по-голяма вероятност те да страдат от тази неврологична особеност, но съществуват много момичета и възрастни жени, които все още не са идентифицирани.
2. Социално поведение и камуфлаж
Жените прилагат камуфлажната техника, за да имитират своите връстници. Това прави по-лесно, понякога, за тях да се интегрират по по-положителен начин, но също така прави самата диагноза трудно откриваема.
Те средно имат по-добри езикови и разговорни умения.
"Открих, че имам аутизъм на 40 години и това промени живота ми"
3. Мозък и стереотипи
Може би се чудите дали една от разликите между аутизма при мъжете и жените е свързана с когнитивните умения. Трябва да се отбележи, че както и при останалата част от населението, както женският, така и мъжкият пол имат сходен интелектуален потенциал. Няма забележителни нюанси в този аспект. Въпреки това, има на неврологично ниво.
Съществуват особености, които се различават значително по време на развитието на мозъка. Жените имат по-голяма успеваемост в задачите, свързани с емпатия, емоции, език и визуална и пространствена обработка.
Аутистичните жени, в сравнение с мъжете, показват по-голяма мотивация да инициират приятелства и да имат взаимосвързаност. Това често ги води до принудително поведение на социална имитация - нещо, което в дългосрочен план може да генерира страдание и разочарования за това, че не се чувстват удовлетворени или напълно интегрирани.
4. Ограничителни интереси
Аутизмът при мъжете и жените се проявява с интереси, които в много случаи са доста рестриктивни. Има обаче някои малки тънкости, които ги отличават. Мъжете са склонни повече да колекционират, а жените са обсебени от определени области на знанието, изкуството, музиката и т.н.
Вярно е, че винаги има разлики, но средно, когато става въпрос за хобита, се развива по този начин. Те опитват да имат същите притеснения и страсти като своите групи приятели, но в крайна сметка демонстрират по-обсесивно поведение (животни, певци, сериали и т.н.).
5. Съпътстващи заболявания
Има един показателен факт, който ще ви е интересно да узнаете. През последните години науката ни показа, че жените имат по-голяма склонност да развиват съпътстващи заболявания, като разстройства на настроението и хранителни разстройства.
Много жени се чувстват изтощени от това да крият трудностите си и да прекарват голяма част от живота си, опитвайки се да се впишат. Сега, това не означава, че мъжете не страдат от това, защото и на тях им се случва.
Въпросът е, че фактът, че жените получават диагнозата по-късно, означава, че минават десетилетия, без да знаят защо се чувстват различни от другите, което сами се досещате колко е тежко.
Ние като общество трябва да се борим за това да приемаме и интегрираме хората с различно светоусещане, за да направим живота им по-лесен.
Още от автора:
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни наранява
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!