П ървите астронавти, които ще се отправят към Марс, ще изминат по-голямо разстояние от всички хора преди тях и ако някой от тях срещне медицински проблеми по време на пътуването си - може би „космическа бъбречна болест“ или бактериална инфекция - ще бъде почти напълно сам, за да се справи с тях.
В допълнение към тези предизвикателства, ново проучване идентифицира още един проблем: годността на лекарствата, които те ще вземат със себе си по време на мисията, ще изтече преди астронавтите да се завърнат на Земята.
На Международната космическа станция (МКС) астронавтите имат достъп до разнообразни лекарства, които могат да бъдат допълвани чрез мисии за снабдяване, ако са изчерпани или с изтекъл срок на годност. Пътуването до Марс обаче ще отнеме около девет месеца в двете посоки, като допълнителни три месеца ще бъдат прекарани на Червената планета в очакване Земята и Марс да бъдат в подходящо положение за обратното пътуване. Това са общо 21 месеца без нови доставки.
Astronauts Heading To Mars Might Have A Drug Problem On Their Handshttps://t.co/6UMX9bBlQT
— IFLScience (@IFLScience) July 25, 2024
НАСА не разкрива какви са медикаментите, използвани на МКС, но авторите на новото изследване са изпратили искане по Закона за достъп до информацията, за да получат списък, като предполагат, че мисията до Марс ще разполага с подобен запас. След това изследователите от Медицинския факултет на Университета Дюк са преценили колко дълго би трябвало да издържи всяко лекарство в оригиналната си опаковка. Това също поражда проблем, тъй като срокът на годност се основава на това, че лекарствата се съхраняват в оригиналната си опаковка, но лекарствата, изпращани на МКС, се преопаковат преди изстрелването.
Освен това не знаем колко дълго тези лекарства издържат в Kосмоса. Възможно е те да се разграждат по-бързо под въздействието на радиацията.
Добрата новина е, че най-краткият срок на годност е 18 месеца, което представлява „минимален риск“ за продължителни мисии до Луната - но при по-дълги мисии астронавтите може да видят, че лекарствата им стават по-малко ефективни.
„Като използвахме максималния срок на годност, посочен на етикетите на всички източници за всеки медикамент, установихме, че срокът на годност на 14 медикамента ще изтече след 24 месеца: един офталмологичен лубрикант, един медикамент за поддържане на живота, един медикамент за лечение на анафилаксия, един бензодиазепин, един медикамент против ангина, два кортикостероида, един локален анестетик, един локален уринарен желе, два антибиотика, един антипсихотик, един инхалатор и един медикамент за отстраняване на ушна кал“, пише екипът в своето проучване.
„Освен това годността на повече от половината лекарства ще изтече след 36 месеца“, пише още екипът.
При използване на по-консервативни оценки на ефикасността, основани на минималния срок на годност на всяко лекарство, посочен на етикета, 97,8 % от лекарствата, приемани на борда на МКС, изтичат в рамките на 36 месеца.
Производителите на лекарства гарантират ефективността на своите медикаменти до изтичане на срока на годност, но след това те могат да станат по-малко ефективни.
„Това не означава непременно, че лекарствата няма да действат, но по същия начин, по който не бива да приемате лекарства с изтекъл срок на годност, които имате вкъщи, агенциите за космически изследвания ще трябва да планират този проблем“, казва в изявление Даниел Бъклънд, доцент в катедрата по спешна медицина в Медицинския факултет на университета Дюк и изследовател на космическата медицина.
„В крайна сметка отговорните за здравето на екипажите на космически полети ще трябва да намерят начини да удължат срока на годност на лекарствата до пълната продължителност на мисията“, заключава екипът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!