А стероид с размерите на малък камион ще профучи покрай Земята в четвъртък вечерта при една от най-близките подобни срещи, регистрирани някога, предаде АП.
Американската космическа агенция НАСА уточнява, че макар и да се разминава „на косъм“, астероидът няма шанс да удари Земята.
A newly discovered asteroid, named 2023 BU, is expected to make one of the closet approaches by a near-Earth object ever recorded. Thanks to diligent teams of #planetarydefense experts, we know It poses zero risk to Earth.
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) January 25, 2023
Learn why: https://t.co/MBLpHqb7h7 pic.twitter.com/j9McEGrOVm
Новооткритото небесно тяло ще се снижи максимално на 3600 километра над южния край на Южна Америка. Това е 10 пъти по-близо от групата комуникационни сателити, които кръжат над нас.
Най-близкият подход ще се случи в 02:27 ч. българско време през нощта в петък, 27 януари.
Дори ако космическата скала се приближи много по-близо, учените съобщават, че по-голямата част от нея ще изгори в атмосферата, като някои от по-големите парчета вероятно ще паднат като метеорити.
Системата на НАСА за оценка на опасността от сблъсък със Земята, наречена „Скаут“, бързо отхвърли възможността за удар, каза нейният разработчик Давиде Фарнокия, инженер в Лабораторията за реактивно движение (ЛРД) в Пасадена, Калифорния.
„Всъщност, това е едно от най-близките разминавания с извънземно небесно тяло, регистрирани някога“, каза Фарнокия в изявление.
Truck size asteroid to pass close to earth today. Asteroid 2023 BU will have an extremely close, but safe, encounter with the Earth Thursday as it passes just 2,200 miles away from our planet. pic.twitter.com/wO3rMMZQCk
— WDBJ7 Weather (@WDBJ7Weather) January 26, 2023
Открит в събота, астероидът, известен като 2023 BU, е с диаметър между 3,5 метра и 8,5 метра. Той беше забелязан за първи път от Генадий Борисов - същия астроном аматьор в Крим, който откри междузвездна комета през 2019 г. В рамките на няколко дни бяха направени десетки наблюдения от астрономи по целия свят, което им позволи да прецизират орбитата на астероида.
Траекторията на астероида ще бъде драстично променена от гравитацията на Земята, след като той профучи край нея. Вместо да обикаля Слънцето на всеки 359 дни, той ще започне да се движи в овална орбита с продължителност 425 дни, уточниха от НАСА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!