Г олям астероид, който може да помете цял град, ще премине безопасно между Земята и лунната орбита в края на тази седмица, без да засегне нито планетата ни, нито Луната, съобщи Асошиейтед прес.
An asteroid the size of over 22 Atlantic bluefin tunafish is set to fly very close to the Earth on Saturday, passing closer than the Moon, according to NASA's asteroid tracker.
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) March 24, 2023
Is there anything fishy about #asteroid 2023 DZ2?
By @AaronReich | #Spacehttps://t.co/6SYPUPQ8bi
Преминаването му на малко над 168 000 километра от Земята в събота ще даде възможност на астрономите да го изследват. Това е наполовина на разстоянието от Земята до Луната и астероидът ще може да се наблюдава с бинокли и малки телескопи.
Подобно приближаване на подобни небесни тела не е необичайно, но от НАСА отбелязаха, че рядко се случва преминаване близо до планетата ни на толкова голяма космическа скала - не повече от веднъж на десетилетие. Според учените размерът на астероида, който се очаква да прелети край Земята, е около 40 метра на 90 метра.
Открит преди месец, астероидът 2023 DZ2 ще прелети на 515 000 километра от Луната в събота и няколко часа по-късно ще премине край Земята, над Индийския океан, със скорост от около 28 000 км/ч.
While waiting to show it live, online, we captured the near-Earth asteroid 2023 DZ2 while safely coming very close and getting brighter. Here it is our image. #2023DZ2
— Virtual Telescope (@VirtualTelescop) March 23, 2023
👇🔭📺💫
Join our live, online observation of this rock here:https://t.co/SAK38rFqdL pic.twitter.com/RZXOrg6oC8
"Няма вероятност този "убиец на градове" да удари Земята, но приближаването му създава отлична възможност за наблюдения", каза в изявление Рихард Мойсъл, ръководител по планетарна защита в Европейската космическа агенция.
От НАСА съобщиха, че за астрономите от Международната мрежа за предупреждение за астероиди близкото преминаване на небесни тела е добра възможност за подготовка за планетарна защита.
Проектът Виртуален телескоп ще излъчва на живо приближаването на небесното тяло. Не се очаква той да прелети отново край Земята преди 2026 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!