Е два ли има човек, който да не е чувал за крал Артур – легендарния владетел на британците, живял в периода V – VI в., който е главен герой на редица епични произведения и рицарски романи. Учените все още не са сигурни дали той наистина е съществувал или не. Категорични доказателства в подкрепа на твърдението, че Артур е реална личност, няма. Въпреки това, повечето изследователи са единодушни, че преданията за него са основани поне частично на събития от историята на Великобритания.
Крал или обикновен войник?
Истинският Артур не е бил крал, нито имал кръгла маса, на която се събирал със своите верни рицари. Всичко това представлява легенда, преразказвана и разкрасявана в продължение на стотици години. Учените предполагат, че той всъщност бил обикновен войник. За пръв път името му се споменава от историка Гилдас, за когото се смята, че бил съвременник на Артур. Той пише, че въпросният войник повел съпротивата срещу нахлуващата англосаксонска армия. Гилдас отбелязва, че Артур се сражавал „редом с кралете на Британия“, но самият той не бил благородник и застанал начело на техните войски, въпреки че „имало много по-достойни от него“. Най-ранните произведения, в които Артур е споменат като владетел, били създадени около пет века след смъртта му. Според въпросните източници, обаче, той бил император, а не крал.
Academic claims King Arthur was real – and reveals where he livedhttp://t.co/TTGjgFwAJO pic.twitter.com/KAuVBTBDgF
— The Independent (@Independent) September 3, 2015
Истинското име на Артур
Много историци смятат, че Артур не е истинското име на легендарния герой. Според тях, той всъщност се казвал Амброзий Аврелиан. Гилдас твърди, че той бил последният римлянин в Британия, а неговите родители били убити от англосаксонците. Споровете около името на Артур продължават и до днес. Някои изследователи са на мнение, че Аврелиан е друг човек, най-вероятно роднина на Артур. Няколко десетилетия, след като Гилдас описал историята на съпротивата срещу англосаксонската инвазия, неговата творба била преразказана от други автори до най-малките подробности, но с една съществена разлика – името на Амброзий било променено на Артур.
Семейството на Артур
За произхода на Артур – или Аврелиан – се знае сравнително малко. Съществуват сведения, че родителите му били римляни, които „носели пурпурни одежди“, т.е. били представители на аристокрацията. Някои дори предполагат, че семейството на Артур било сред основателите на Рим, но доказателства в подкрепа на тази теория няма. Други пък смятат, че легендарният владетел бил пряк потомък на Аркадий – император на източната половина на Римската империя в периода 395 – 408 г. Според тях, Артур бил далечен роднина и на още двама римски императори – Комод и Марк Аврелий.
Mysterious inscriptions discovered on castle linked to King Arthur https://t.co/eqTxZs0SBL pic.twitter.com/SnmzCG6qnh
— The Independent (@Independent) June 19, 2018
Легендарният Камелот
Неделима част от преданията за крал Артур е неговата крепост Камелот, където се намирала и прословутата Кръгла маса, на която се събирал със своите рицари. Замъкът се превърнал в символ на добродетели като вярност, справедливост и преданост. В интерес на истината, обаче, Камелот представлявал нещо напълно различно – малко римско укрепление, намиращо се на територията на съвременния град Колчестър (по това време се казвал Камулодунум. Той бил основан през 40 г. от римския император Клавдий). Повечето експерти са на мнение, че Артур не само никога не е посещавал въпросното укрепление, но и по негово време то вече било разрушено. За Камелот пръв споменава френският средновековен писател Кретиен дьо Троа близо шест века след смъртта на Артур.
Децата на Артур
За децата на Артур не се знае почти нищо. Предполага се, че той имал няколко сина, но съдбата им е обвита в мистерия. Гилдас, например, отбелязва единствено, че наследниците на Артур „отстъпвали значително по величие пред своя знаменит родител“. Освен това, съществуват сведения, че легендарният владетел убил един от синовете си – Амр. Каква била причината за това е въпрос, на който все още няма отговор. Основен акцент в преданията, свързани с Амр, не е неговата съдба, а гробницата, в която било положено тялото му. Твърди се, че тя била магическа и можела да променя размера си. „Мога да потвърдя това, видях го с очите си“, твърди Нений, монах от Уелс, който живял в края на VIII и началото на IX в. Въпреки това, до нас не са достигнали никакви сведения за самия Амр и причината, поради която бил убит от собствения си баща.
Some say King Arthur slayed a giant there. Others say he knelt in prayer and his knee print indentations are forever etched into the stone. Researchers are excavating the site to learn more.https://t.co/kvEH9WkONm
— USA TODAY (@USATODAY) July 13, 2022
Мерлин и битката при Артърет
Историците смятат, че не само Артур, но и магьосникът Мерлин е бил реална личност. Двамата, обаче, никога не са се срещали. В интерес на истината, Мерлин бил добавен към преданията за Артур близо шест века след смъртта му от Джефри от Монмът – уелски монах, съставил през 1136 г. изпълнената с легенди „История на кралете на Британия“. Повечето изследователи смятат, че в основата на образа на Мерлин стои уелският бард Мирдин, който участвал в битката при Артърет през 573 г. Това се случило близо четири десетилетия след смъртта на Артур (т.е. Мирдин бил роден след смъртта на Артур). Самата битка била изключително кървава, като според някои Мирдин изгубил разсъдъка си заради ужасите, на които станал свидетел. Други пък твърдят, че след сражението той избягал в намираща се наблизо гора, където получил дарбата да предсказва бъдещето.
Артур и Мордред
Мордред е друг централен персонаж в легендите за крал Артур. Според някои, той бил негов незаконен син, а според други – племенник на владетеля. Мордред първоначално бил един от рицарите на Кръглата маса, но се обърнал срещу Артур, в резултат на което избухнала война. Двамата дори се изправили един срещу друг на бойното поле и си нанесли тежки рани, от които впоследствие загинали. Историците на свой ред смятат, че истинският Артур бил убит в битката при Камлан, състояла се през 537 г. Съществуват сведения, че редом до него се сражавал войник на име Медраут. За него не се знае нищо друго, но споменатият вече Джефри от Монмът го включил в своята версия на историята за Артур и го „превърнал“ в предателя Мордред. Това, обаче, не променя факта, че двамата всъщност не били врагове.
Още от автора:
Изборите в Турция наближават – ще успее ли Ердоган да остане на власт
Истината зад легендата – какво знаем за предателството на Юда
"Сакро Боско": Градината, която ще ви ужаси
Какво знаем за астероида-убиец, причинил изчезването на динозаврите
Забравените постижения на науката през Средновековието
Най-абсурдните твърдения за животните, на които хората някога са вярвали
Трагичната история на Хелмут Хюбнер – момчето, което се опълчи на нацистите
Световните лидери и решенията, които взеха с помощта на астрологията
Загадки, феномени и конспирации – непознатото лице на Индия
Как НАСА ще избере астронавтите, които ще се отправят към Луната
Конспиративните теории, за които (не) сте чували
Изумително! Скритите тайни на въздушния шпионаж
Пет войни, които приключиха без нито една жертва
Между футбола и политиката: Как се справи тази страна
Забравената трагедия, която отне живота на 5 млн. души
Най-дългата и кървава война в историята на Европа
Мир между Русия и Украйна – постижим ли е?
Заплашват ли Източна Европа имперските амбиции на Путин
Фалшивите новини и войната в Украйна – как действа руската пропаганда
Успех или провал е стратегията на руската армия в Украйна
След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна
Чеченските войни и конфликтът в Украйна: Уроците на историята
Какъв ще бъде следващият ход на Русия?
Истината vs пропагандата: Защо Русия нахлу в Украйна
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!