0

Г орските пожари наложиха евакуации в цяла Канада. Гренландия беше толкова топла, че изследователска станция на най-високата точка на ледената покривка регистрира топене в края на юни - едва петото събитие на топене в историята. Температурите на повърхността в моретата Баренц, Кара, Лаптев и Бофорт бяха с между 5 до 7 градуса по Целзий над нормалните през август.

Докато надеждните измервания с инструменти датират само от около 1900 г., почти сигурно е, че това е било най-горещото лято в Арктика от векове.

Годината започна необичайно влажно и натрупването на сняг през зимата на 2022-2023 г. беше над средното за голяма част от Арктика. До май високите пролетни температури оставиха снежната покривка в Северна Америка рекордно ниска, откривайки почвата, която бързо се затопли и изсъхна, подхранвайки пожарите, предизвикани от мълнии в цяла Канада.

2023 г. счупи рекорда за най-топлото лято в Арктика и хората и екосистемите в региона усетиха въздействието.

Каскадни ефекти на топлината в цяла Арктика

В зона, голяма както е Арктика, поставянето на нов температурен рекорд за един сезон с две десети от градуса по Фаренхайт (0,1 градуса по Целзий) затопляне е нещо сериозно. Лято 2023 г. - юли, август и септември - разби предишния рекорд, поставен през 2016 г., с четири пъти повече. Температурите почти навсякъде в Арктика бяха над нормалните.

По-внимателен поглед върху събитията в северозападните територии на Канада показва как повишаването на температурата на въздуха, намаляването на морския лед и температурата на затоплящата се вода, се подхранват затоплящия се климат.

Зимната снежна покривка се стопи рано в големи части от Северна Канада, осигурявайки още един слънчев месец, в който откритата земя да се нагрява. Топлината и липсата на влага изсушиха органичната материя. До ноември са изгорели 180 000 квадратни километра в Канада, около една пета от тях в Северозападните територии.

Много топлото време през май и юни 2023 г. в Северозападните територии също нагорещи могъщата река Макензи, която изпрати огромни количества топла вода в морето Бофорт на север. Топлата вода разтопи морския лед и теченията го отнесоха на запад към Аляска.

Подобна топлина в Западен Сибир също допринесе за бързото топене на морския лед и за високите температури на морската повърхност в моретата Кара и Лаптев на север от Русия.

Намаляването на морския лед в Арктика има голям принос за огромното увеличение на средните есенни температури в региона. Тъмната открита вода поглъща слънчевите лъчи през лятото, а през есента действа като нагревателна подложка, освобождавайки топлина обратно в атмосферата. Дори тънкият морски лед може значително да ограничи този пренос на топлина и да позволи драматично охлаждане на въздуха точно над повърхността, но през последните 17 години се наблюдава най-ниското ниво на морския лед в историята.

Подводна вечна замръзналост

Докладът включва 12 есета, изследващи ефектите от промените в климата и екосистемите в Арктика и как общностите се адаптират. Единият е сигнал за събуждане за рисковете в подводната вечна замръзналост.

Подводната вечна замръзналост е замръзнала почва на океанското дъно, която е богата на органична материя. Тя постепенно се размразява, откакто била потопена, след като ледените покривки на Северното полукълбо се оттеглили преди хиляди години. Днес по-високите температури на океана вероятно ускоряват размразяването на тази скрита вечна замръзналост.

Точно както при вечната замръзналост на сушата, когато подводната се размрази, съдържащата се в нея органична материя ще започне да се разлага и ще освобожди метан и въглероден диоксид - парникови газове, които допринасят за глобалното затопляне и влошават подкиселяването на океана.

Учените изчисляват, че остават близо 2,5 милиона квадратни километра подводна вечна замръзналост, но с малко изследвания извън морето Бофорт и морето Кара никой не знае колко скоро може да освободи своите парникови газове или колко интензивен ще бъде ефектът от затоплянето.

Сьомга, елени и човешки животи

За много хора, живеещи в Арктика, изменението на климата вече нарушава живота и поминъка им.

Местните описват промените в морския лед, на които много от тях разчитат както за препитание, така и за защита на крайбрежието от бури. Те са забелязали промени в моделите на вятъра и все по-интензивни океански бури. На сушата повишаващите се температури правят речния лед по-малко надежден за пътуване, а размразяването на вечната замръзналост кара пътищата да потъват и дестабилизира домовете.

Очевидни и драматични промени се случват в рамките на човешкия живот и те навлизат в основата на местните култури до такава степен, че хората трябва да променят начина, по който съществуват.

Общностите в Западна Аляска, които разчитат на сьомгата Chinook, преживяха още една година на изключително оскъден улов през 2023 г., недостиг, който нарушава както културните практики, така и продоволствената сигурност.

Завръщащата се популация от сьомга Chinook е толкова малка през последните две години, че риболовът е спрян дори за препитание, което е най-високият приоритет, с надеждата, че популацията от сьомга ще може да се възстанови.

Невъзможността за риболов или лов на тюлени, тъй като морският лед е изтънял, не е само проблем с храната. Времето, прекарано в рибни лагери е от решаващо значение за много култури и традиции на местното население на Аляска и децата все повече пропускат тези преживявания.

Местните общности освен, че трябва да се адаптират към промените в екосистемите, те трябва да се погрижат и за околната си среда.

Във Финландия усилията за възстановяване на увредените местообитания на северните елени в сътрудничество с пастирите на елени хората от племето Саами помагат за запазването на техния начин на живот. В продължение на много десетилетия била разрешено търговската сеч, която разкъсвала стотици до хиляди квадратни мили от местообитания на северните елени.

Саамите и техните партньори работят за презасаждане на трева и възстановяване на 52 000 хектара торфища за паша на северни елени. Деградиралите торфища също отделят парникови газове, допринасяйки за изменението на климата. Поддържането им здрави помага за улавянето и съхраняването на въглерода далеч от атмосферата.

Температурите в Арктика се покачват повече от три пъти по-бързо от средното за света, така че не е изненадващо, че именно там се наблюдаваше най-топлото лято и шестата най-топла година в историята. Докладната карта за Арктика за 2023 г. напомня какъв е залогът и какви са рисковете от затоплянето на планетата за животите и културите, които вече са засегнати от изменението на климата.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 5 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 6 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 7 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 8 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 8 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 9 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 10 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 10 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 11 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Свят Преди 11 часа

Русия има списък с приоритетни цели за потенциално унищожаване

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 12 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 12 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 12 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

<p>Зеленски разкри, че нов тип ракета е ударила Украйна</p>

Зеленски: Русия е използвала "нов тип" ракета, която има "характеристики на междуконтинентална балистична ракета"

Свят Преди 12 часа

„Днес нашият луд съсед за пореден път показа какво представлява в действителност и как презира достойнството, свободата и човешкия живот като цяло“, заяви Зеленски в изявление

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 12 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 12 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики