Н овооткрита древноегипетска гробница хвърля светлина върху царската фамилия, управлявала региона преди повече от 3600 години, съобщи CNN.

(Във видеото: Три факта за мистериозните пирамиди в Гиза)

През януари в Абидос, Египет, археолозите откриват масивната варовикова погребална камера с множество помещения и украсен вход. Но предполагаемият обитател на пищната гробница остава загадка. Според съобщение за медиите, публикувано на 27 март от музея „Пен“ към Университета на Пенсилвания, гробарите са повредили йероглифния текст, изписан върху тухлите на входа, поради което името е останало неразчетено.

Впечатляващата гробница не е съдържала скелетни останки, които биха могли да помогнат за идентифицирането на собственика ѝ. Въпреки това изследователите, направили откритието, смятат, че в нея вероятно почива цар, управлявал Горния Египет по време на Втория междинен период между 1640 и 1540 г. пр.н.е. като част от династията Абидос - една от най-слабо проучените династии на Древен Египет. Мистериозният цар може да е един от няколкото, които липсват в традиционните записи на монарсите, управлявали някога региона.

„Това е една много загадъчна, енигматична династия, която сякаш е била забравена от древните записи на Египет, защото е била в период на политически упадък и фрагментация“, казва Йозеф Вегнер, египтолог и професор по египетска археология в Университета на Пенсилвания, който ръководи разкопките. „Тази загадъчна гробница ... открива нов вид път за изследване (на династията Абидос).“

Погребалната камера е най-голямата, открита от който и да е известен владетел от същата династия, като осветлява един неразбран досега период от историята, който може да бъде разкрит само чрез материални останки, казват експертите.

Виртуална разходка из изгубените съкровища на Египет

Изгубеният фараон

Археолозите откриват гробницата на около 7 метра под земята на мястото на древен некропол, или „град на мъртвите“. Некрополът е разположен в планината Анубис в Абидос - естествено образувание с форма на пирамида, което е било смятано за свещено от древните египтяни и е служило за скриване на гробниците, построени под него.

В историческите сведения Абидос е наричан свещен град, който е бил последното място за почивка на Озирис - бога на подземния свят - и предпочитано място за почивка на първите фараони. Некрополът се развива през вековете, когато все повече династии строят гробници и погребват своите царе в рамките на царското гробище.

Преди повече от десетилетие Вегнер и екипът му попадат на първата гробница в този некропол, която потвърждава съществуването на династията Абидос - управляваща линия, за която е изказана първата хипотеза през 1997 г. от египтолога Ким Рихолт. Райхолт смята, че по-малката династия е управлявала района на Абидос по време, когато Древен Египет е бил разбит на съперничещи си царства.

Собственикът на тази първа гробница, цар Сенеб-Кай, е бил напълно неизвестен фараон, който никога не е споменаван в историческите документи. От осемте открити досега гробници на династията, тази на Сенеб-Кай е единствената, в която е открито име, запазено в погребалната камера.

Новооткритата гробница е сходна по архитектура и украса, но е много по-голяма от тази на Сенеб-Кай). Тъй като гробницата е построена в част от некропола, за която изследователите смятат, че е създадена по-рано във времето, те смятат, че погребаният там богат цар вероятно е бил предшественик на Сенеб-Кай.

Учените подозират, че гробницата може да е принадлежала на цар Сенаиб или цар Паентени - двама монарси, представени в оскъдните археологически данни за династията, които съществуват като част от посветен на нея паметник в Абидос.

„Също толкова възможно е да става дума за някой напълно неизвестен цар“, казва Вегнер, който е и куратор на египетската секция на музея „Пен“. „Не смятаме, че разполагаме с имената на всички (абидоски царе) - за тях не са се запазили последователни доказателства“.

Макар че не са оцелели никакви знаци, които биха могли да помогнат за определяне на бившия обитател на прясно откритата погребална камера, в гробницата все пак има две рисувани изображения на богините Изида и Нефтида, които обикновено са изобразявани в погребалните ритуали, сякаш оплакват починалия.

Изследователите планират да проучат още около 10 000 квадратни метра от пустинния терен в района, за да открият още гробници, казва Вегнер. „Спокойно може да има 12 или 15 царе, които съставляват тази група царе“, каза той.

В допълнение към по-нататъшните разкопки изследователите ще проучат района с помощта на радар за проникване в земята - технология, която използва звукови вълни за картографиране на структури под земната повърхност, както и с магнитометрия, която създава карти на подземни структури с магнитни подписи.

„Откриването на още един владетел от династията Абидос е много вълнуващо“, казва Салима Икрам, изтъкнат университетски професор по египтология в Американския университет в Кайро, в имейл.

„То установява, че тук е имало значително царско ... гробище от онова време, предоставя ни повече подробности за архитектурата на царските гробници (и) ни дава сведения за членовете на тази династия и реда, по който са управлявали.“

Икрам не е участвала в откриването на погребалната камера, но заяви, че се надява бъдещите разкопки да доведат до откриването на още гробници, които ще помогнат за „по-нататъшното ни разбиране на този някога неясен период от египетската история“.

Пренаписване на древноегипетската история

Царете от династията Абидос като Сенеб-Кай са уникални, защото не фигурират в царските списъци, които някога са били водени от древните египтяни.

„Египетските царе са обичали да представят историята си като ясна и линейна и са записвали имената на царете по ред. Тези царе не са включени там. Така че, ако погледнем този вид строг исторически запис, нямаме място за тези царе“, казва Лорел Бесток, египтолог и доцент по археология в университета Браун в Роуд Айлънд.

Когато откриваме тези паметници, това ни показва колко неадекватен е този строг, линеен исторически запис - той наистина е бил написан не за да бъде точен, а за да подкрепи определена гледна точка на по-късните царе, които са отишли и са обединили Египет - допълва Бесток.

Шарм ел-Шейх - екзотика и лукс в Египет

„Те са писали за себе си като за велики победители и като за победители в етнически войни, но са пренебрегнали всички малки играчи.“

Открития като тази последна гробница в Абидос са „невероятно вълнуващи“, защото осигуряват контекст за по-богата история, независимо дали самоличността на този цар ще бъде разкрита или не - отбелязва Бесток.

Засега царят, на когото е принадлежала погребалната камера, остава загадка, но целта на Вегнер е един ден да идентифицира владетеля, за да го закрепи в историческата хронология.

„В археологията се надяваме на доказателства“, казва Вегнер.

„Знаете, че археологията ви поднася изненади и обрати по пътя, така че никога не знаете какво може да откриете.“

Първа сутрин след сватбата. Младоженецът казва: - Скъпа, пие ли ти се кафе? Тя усмихната: - Да, може! Той: - Чудесно! Ще направиш ли и…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран: Това не подлежи на преговори

Иран: Това не подлежи на преговори

Свят Преди 6 часа

Очаква се Иран и САЩ да се срещнат за втори кръг преговори в Оман

Съдия: Имам основателна причина да обвиня правителството на Тръмп

Съдия: Имам основателна причина да обвиня правителството на Тръмп

Свят Преди 7 часа

Калифорния завежда дело срещу правителството на Тръмп за митата

Вучич: Отивам в Москва на 9 май

Вучич: Отивам в Москва на 9 май

Свят Преди 8 часа

Сърбия ще продължи да обсъжда газовото споразумение с Русия

Избраха ново правителство на Сърбия

Избраха ново правителство на Сърбия

Свят Преди 9 часа

Джуро Мацут е новият министър-председател

КЗД се самосезира, протест в "Люлин"

КЗД се самосезира, протест в "Люлин"

България Преди 9 часа

Изселените са настанени в общински жилища в рамките на район "Илинден"

Напредък по сделката между САЩ и Украйна

Напредък по сделката между САЩ и Украйна

Свят Преди 10 часа

Двете страни са се договорили да сключат меморандум за разбирателство

Български камион се вряза в пункт в Гърция, загинали

Български камион се вряза в пункт в Гърция, загинали

Свят Преди 11 часа

Шофьорът е украински гражданин

България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на ЕС

България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на ЕС

България Преди 11 часа

На всеки три години се извършва частична подмяна на съдиите

13-тонен самосвал затъна в калта край язовир "Клокотница"

13-тонен самосвал затъна в калта край язовир "Клокотница"

България Преди 11 часа

Превозното средство е транспортирало земен насип

Кметът на София назначи Богдана Панайотова за главен архитект

Кметът на София назначи Богдана Панайотова за главен архитект

България Преди 11 часа

Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия

Дания праща войници на учение в Украйна

Дания праща войници на учение в Украйна

Свят Преди 11 часа

Датските войници ще бъдат обучавани от украинските военни

Вижте кой попадна в престижния списък на най-влиятелните личности на Time

Вижте кой попадна в престижния списък на най-влиятелните личности на Time

Свят Преди 11 часа

В него попадат политици, технологични предприемачи, бизнес магнати, изпълнителни директори и звезди

<p>ЕК призова за бойкот на парада в Москва</p>

Европейската комисия призова за бойкот на парада в Москва

Свят Преди 12 часа

Комисията не може да "наказва" онези, които все пак пътуват до Москва

Украйна чака официална българска позиция за реакторите

Украйна чака официална българска позиция за реакторите

Свят Преди 12 часа

Украйна се интересува от закупуване на оборудване за завършване на два енергоблока в АЕЦ "Хмелницки"

Как Samsung интегрира AI, за да направи дома по-умен

Как Samsung интегрира AI, за да направи дома по-умен

Технологии Преди 12 часа

От 16 до 29 април компанията предлага специални промоции, с които технологиите да влязат у дома още по-бързо

<p>България изпрати на ЕК искането за изменение на НПВУ</p>

България изпрати на Европейската комисия искането за изменение на НПВУ

България Преди 12 часа

Подаваме и предложение по механизма REPowerEU за близо 480 млн. евро