П рез 1941 г. разкриването на дузина царски египетски гробници в древния град Танис в долината на Нил пленява археолозите. Откритията на френския египтолог Пиер Монте водят до възможността Танис да е дълго търсеният Рамзес II.
Мястото е известно с гранитни блокове, изписани с кралския картуш (овалът, който огражда името на фараона при изписването му - бел. ред.) на Рамзес II, което показва историческото му значение.
Гробниците са се простирали до затрупаните руини на гигантски храм, на които по-ранни археолози са се натъкнали. Привлекателността на града се е задълбочила с откриването на златни съдове и сребърен ковчег в гробниците.
SCIENCE & TECH: Is This the Lost Egyptian City of Pi-Ramesses? (Video) https://t.co/CAoV51rMcE pic.twitter.com/OdZ1Bus2qb
— U-S-NEWS.COM (@us_news_com) November 22, 2023
Ancient Origins съобщава, че Танис е основна част от наследството на Рамзес II.
Тази теория придобива популярност, тъй като в обширния обект има колосални статуи, включително внушителния Колос, изобразяващ Рамзес II. Забележителните находки на Монте сякаш са затвърдили, че Танис е изгубеният град на Рамзес II. Въпреки това, преобладаващата теория не е категорично потвърдена.
Нови доказателства поставят данните за изгубения град на Рамзес в несигурност. Проучването на Танис, с неговите гранитни блокове, отразяващи миналото, продължава да бъде завладяваща археологическа сага, която кара учените да преоценят историческия пъзел на този интригуващ древен град.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!