Според известния български археолог проф. Ана Радунчева змийският древен комплекс до с.Сърница, Хасковско, има туристически потенциал, сравним с този на Стоунхендж във Великобритания.
При всички случаи това е архелогическа ценност от световна и европейска величина, категорична бе тя. (Един различен поглед към древните светилища - вижте във видеото)
„Наподобяващите змии фигури в скалите над село Сърница категорично са дело на човешка ръка, а не природен феномен. Змийските фигури образуват нещо като предпазен пръстен срещу непосветените. Обществото на тези хора е било дуално – имало е нещо като светска власт, но истинските управници са били жреците”, разказа проф. Радунчева, която е специалист по праистория.
Според нея змийското светилище край Сърница е част от цяла мрежа от над 250 подобни култови комплекси, пръснати в Родопите.
Аналози на изсечените в скалите фигури археоложката вижда в артефактите в Антиохия в Мала Азия. Там също са били открити змийски фигури в различни изображения – женска фигура с глава на змия, както и огромно влечуго на трон. Подобни светилища има в Италия, в Испания, въобще по цялото Средиземноморие, каза тя.
Според археолога изчезнало от нашите земи високоразвито общество е изсякло 8 хилядолетия преди Христа змийските фигури.
Освен това са изсечени и стъпала, по които жреците се качвали на върха на скалите, са показали първите теренни проучвания.
Цивилизацията обаче най-вероятно мигрирала на юг и изчезнала от региона около 4000 години преди Хр. Впоследствие местата се използвали и от траките също със сакрална цел.
По-подробни изследвания за вече наречения "змийски град" обаче може да бъдат направени през есента, уточни проф. Радунчева. Заради недостъпността на мястото през летния сезон оглед е възможен само от въздуха.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!