П равославните християни почитат днес църковния празник Архангелова задушница, който се отбелязва винаги в съботата преди Архангеловден, на 8 ноември, информира БТА.
На Архангелова задушница се отдава почит към паметта на мъртвите,
вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България, и на всички, паднали в редовете на Българската армия.
Архангеловата задушница, която предхожда големия празник на Св. Архангел Михаил, намира своето основание в християнската догматика за възкресението на мъртвите. Оттам идва и почитта към починалите, която ние, християните, отдаваме при всеки помен и на задушниците през годината. На Архангеловата задушница духовниците от Българската православна църква задължително отслужват заупокойно богослужение, в което се четат молитви за починалите.
Значението на Задушница е поменът,
който се прави като възпоменание на живите за починалия, че не е забравен. Това е денят, в който живите почитат паметта на мъртвите като правят помен в тяхна чест. С това хората се надяват да измолят прошка от Бога за греховете на мъртвите си близки.
На Архангеловата задушница се спазват същите обичаи,
както и на останалите задушници през годината. Хората отиват на гробовете на починалите си близки, като е задължително да ги почистят, да ги украсят със свежи цветя и да ги прекадят с тамян. Прелива се вино под формата на кръст, като се започва от мястото, на което е положена главата на покойния. Вярващите запалват и свещ.
Специфичното за Архангеловата задушница е,
че на този ден се отдава и почит пред паметта на военнослужещите, дали живота си за България през годините.
Заупокойна панихида по повод на Архангелова /мъжка/ задушница ще бъде отслужена днес от 11.00 часа във Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища, съобщиха от Министерството на отбраната.
Във военния ритуал - панихида, на който ще бъде почетена паметта на загиналите български воини, ще участва президентът Румен Радев.
На този ден отдаваме признателност и почитаме паметта на българските военнослужещи,
загинали във войните, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския си дълг в мирно време. Заупокойната служба ще отслужи Белоградчишкият епископ Поликарп.
В ритуала в София ще участват също министърът на отбраната в служебното правителство Георги Панайотов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, представители на ръководството на МО, висши офицери от въоръжените сили, членове на военнопатриотични съюзи. В ритуала ще се включат представителни части от Националната гвардейска част и знаменен взвод със знамената светини - Знаме на 6-и пехотен Търновски полк, Знаме на 30-и пехотен Шейновски полк, Знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, Знаме на 13-и Рилски полк, Знаме на 25-и Драгомански полк, Щандарт на Първи конен полк, Знаме на 24-ти пехотен Черноморски полк, Знаме на 15-и пехотен Ломски полк.
С военни почести в различни гарнизони в страната
военнослужещи от Българската армия ще отдадат признателност на загиналите във войните, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския дълг в мирно време. По традиция на този ден представители на МО ще поднесат венци и цветя на българското военно гробище и пред офицерските паметници в църквата "Свети Георги" в с. Цапари, Република Северна Македония.
Ритуалът в памет на загиналите български воини
се извършва от 1924 година. Традицията е прекъсната през 1946 година. Възстановена е през 1992 г. от МО и Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!