Антарктика се превръща от "хладилник", който поддържа ниски температури, в "радиатор", предупредиха вчера учени.
Ледът на сушата и в морето в Антарктика обикновено отразява слънчевите лъчи обратно в космоса, но тъй като водата образува езера в Антарктида, тя поглъща топлина.
Професор Мартин Зигерт заявява, че континентът на Южния полюс "е огромна, обширна бяла повърхност... той върши огромна работа за планетата по отношение на много слънчева радиация, отразена обратно в космоса".
Според него същият процес, при който ледът се топи и разкрива океана, вече се случва и в Арктика.
Проучване: Ще изчезне ли ледената покривка на Гренландия и Антарктика
Професор Зигерт, глациолог от Университета в Ексетър, заявява, че морският лед около замръзналия континент в момента е на най-ниското си ниво, откакто сателитите са започнали да го наблюдават през 1979 г., което надминава предишния рекорд за минимум, поставен миналата година.
Зимната гореща вълна през март 2022 г. е довела до покачване на температурите в Източна Антарктида с близо 40С над нормата - от около -50С до -10С. Ако това се е случило през лятото, е щяло да започне топене на повърхността на ледените покривки, което според учените не е било наблюдавано досега.
"Мисля, че научната общност е шокирана от липсата на морски лед през този сезон, който е много по-нисък от този през предходните години", казва професор Зигерт.
Айсберг, голям колкото Лондон, се откъсна от Антарктика
Поради суровата околна среда и отдалечеността на Антарктида има по-малко данни, за да се свържат недвусмислено подобни събития с предизвиканото от човека изменение на климата, но учените казват, че те са очаквани на затоплящата се планета.
"Мисля, че е разумно да се предположи, че горещините в Антарктида, които наблюдавахме, са нещо, което се очакваше при глобалното затопляне поради изгарянето на изкопаеми горива и се случи. Може да се окаже, тъй като сме направили много научни доказателства, че това е било просто едно от тези събития, които се случват веднъж на 1000 години, но това е толкова малко вероятно и мисля, че е напълно научно обосновано да се направи предположението, че това е свързано с нагряването на нашата планета", смята професор Зигерт.
Заедно с учени от Обединеното кралство, Чили и Южна Африка професор Зигерт проучва доказателства за екстремни явления в Антарктида и казва, че е "почти сигурно", че тяхната сила ще се увеличи, ако не се контролират емисиите на парникови газове.
НАСА: Антарктика се разпада по краищата
Публикувайки работата си в списанието Frontiers in Environmental Science, те идентифицират близо дузина начини, по които човешкото въздействие променя Антарктида - от топенето на морския и сухоземния лед, срутването на ледените шелфове, затоплянето на океаните и атмосферата, почти пълното изчезване на морските животни и въвеждането на чужди видове като мъхове и треви.
Учените са особено загрижени за това, което може да се случи през следващите няколко години, когато ефектът на затопляне на Ел Ниньо се утвърди.
"Като човек, който наблюдава това всеки ден, смятам, че е наистина изненадващо и зашеметяващо да се видят промените, които настъпват в такъв мащаб, в какъвто вече са", казва д-р Анна Хог от Университета в Лийдс. Според нея ще са необходими векове, за да се възстановят срутените ледени шелфове, ако това изобщо е възможно.
Най-големият айсберг бе разкъсан на части в "гробището на айсбергите"
Тези срутвания не допринасят пряко за повишаването на морското равнище, тъй като ледът вече е плаващ, но това означава, че ледът от сушата се влива в морето много по-бързо чрез ледниците, което ускорява темповете на повишаване на морското равнище.
Ако целият лед в Антарктида се разтопи, макар че учените не вярват това да се случи скоро, нивото на световния океан ще се повиши с 57 метра.
Екстремни явления като срутване на ледени шелфове или горещи вълни водят до каскадни или мултиплициращи се ефекти, които обхващат целия свят, но също така застрашават местните видове. Екипът от учени призовава да се въведат повече мерки за опазване на околната среда, за да се запазят все по-крехките екосистеми, които стават все по-изложени на риск.
Топенето на ледовете би могло да доведе до по-добър достъп за кораби, които водят повече хора например, които следователно трябва да внимават повече да не внасят с обувките си неместни семена.
Министерството на външните работи на Обединеното кралство се стреми да осигури по-добра защита на императорските пингвини, които са "уязвим от климатичните промени" вид, заяви ръководителят на отдела за полярните региони Джейн Рамбъл.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!