А ко ви помолят да си представите Антарктида, вероятно ще се сетите за огромен снежно бял пейзаж.
Но едно ново проучване може да ви накара да преосмислите този образ в главата си.
Експерти от университетите в Ексетър и Хертфордшир предупреждават, че Антарктида се раззеленява, за което са виновни климатичните промени.
Анализът им показва, че растителната покривка се е увеличила повече от десет пъти през последните четири десетилетия.
Antarctica is turning GREEN: Vegetation cover has increased more than tenfold over the last 40 years - with climate change to blame https://t.co/nsVPbjerOW pic.twitter.com/bAsYNx5qHL
— Daily Mail Online (@MailOnline) October 4, 2024
"Нашите открития пораждат сериозна загриженост за екологичното бъдеще на Антарктическия полуостров и на континента като цяло", казва д-р Томас Роланд, ръководител на изследването.
Предишни проучвания показаха, че подобно на много други полярни региони, Антарктическият полуостров се затопля по-бързо от средното за света.
В новото си изследване изследователите си поставят за цел да разберат колко голяма част от района е „позеленяла“ в отговор на това затопляне.
Екипът анализира сателитни снимки, направени на полуострова през последните 40 години.
През 1986 г. снимките показват, че само един квадратен километър от полуострова е бил покрит с растителност.
До 2021 г. обаче тази площ се е увеличила до почти 12 квадратни километра.
В разговор с MailOnline д-р Роланд обяснява, че въпреки че обикновените снимки преди и след това биха били „въздействащи“, те не са възможни.
„За съжаление разполагаме само със снимки с „много висока резолюция“ от 2013 и 2016 г.“, каза той.
„Въпреки че увеличението на растителността, което наблюдаваме през този кратък период, е в съответствие с общата тенденция на озеленяване (1986-2021 г.), визуалната разлика не е толкова забележителна! От друга страна, подозирам, че едно изображение от спътника с по-груба резолюция, който използваме за основното проучване (където имаме стотици изображения за целия 35-годишен период), не би се възприело като достатъчно добро „качество“, за да бъде въздействащо", казва още д-р Роланд.
Got #moss?
— Bob Berwyn (@bberwyn) October 4, 2024
The Antarctic Peninsula now does, and it's spreading quickly. Moss is a primary soil builder and colonizer of bare rock and rubble, with rippling ecosystem impacts.
https://t.co/SGoY4ROs2N pic.twitter.com/MTUgPdUGK2
Проучването установява също, че озеленяването се случва все по-бързо и по-бързо.
През последните години (2016-2021 г.) озеленяването се е ускорило с над 30 % в сравнение с целия период на проучването (1986-2021 г.) - през този период то се е разширявало с над 400 000 квадратни метра годишно.
"Растенията, които откриваме на Антарктическия полуостров - предимно мъхове - растат в може би най-суровите условия на Земята", казва д-р Роланд.
Пейзажът все още е почти изцяло доминиран от сняг, лед и скали, като само малка част от него е колонизирана от растения.
Но тази малка част се е увеличила драстично, което показва, че дори тази огромна и изолирана „дива природа“ е засегната от антропогенното изменение на климата.
Le "continent blanc" devient vert: la péninsule Antarctique se recouvre de végétation à grande vitesse
— GEO (@GEOfr) October 4, 2024
➡️ https://t.co/wF3NfN42Nw pic.twitter.com/FcMthSr9ra
Обезпокоително е, че според изследователите с утвърждаването на тези екосистеми и с повишаването на температурите степента на озеленяване ще се увеличава.
Д-р Оли Бартлет, съавтор на изследването, заяви: „Почвата в Антарктида е предимно бедна или изобщо не съществува, но увеличаването на растителния свят ще добави органични вещества и ще улесни образуването на почвата - потенциално ще проправи пътя за развитие на други растения. Това повишава риска от появата на неместни и инвазивни видове, които могат да бъдат пренесени от екотуристи, учени или други посетители на континента“.
Въз основа на констатациите екипът призовава за „спешни“ изследвания на специфичните механизми, които стоят зад тенденцията на позеленяване.
„Чувствителността на растителността на Антарктическия полуостров към изменението на климата вече е ясна и при бъдещо антропогенно затопляне може да станем свидетели на фундаментални промени в биологията и ландшафта на този емблематичен и уязвим регион“, добави д-р Роланд.
По думите му за да защитим Антарктида, трябва да разберем тези промени и да определим точно какво ги причинява.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!