Б елезите все още са разпръснати из медината (стария град) на Маракеш, почти хилядолетния ограден град и обект на световното наследство на ЮНЕСКО, който формира сърцето на някогашната столица на Мароко. Скеле обгражда горната част на минарето на средновековната джамия Кутубия и части от двореца Ел Бади от XVI-и век. Тук все още всички си спомнят катастрофалното земетресение, което разтърси региона миналия септември, убивайки около 3000 души, главно в отдалечени села и планински зони.
مدرسة ابن يوسف
— 𝔚𝔦𝔥𝔦𝔱𝔰𝔠𝔥𝔢𝔯 🇭🇷🇧🇦 (@DinkoHafizovic) February 10, 2024
Ben Youssef Madrasa
📍 Marrakesh, Morocco 🇲🇦 pic.twitter.com/7FEUBwWV9n
Посещавайки Маракеш, вие не просто ще се насладите на убежище на ислямска архитектура, ослепително традиционно занаятчийство, страхотен съвременен дизайн и може би най-добрите ресторанти и нощен живот в Северна Африка, но също така предоставите морална и икономическа подкрепа на един регион в процес на възстановяване.
Петък
Отидете в галерия в Гелиз
„Новият град“ Гелиз, построен извън медината по време на френския колониален период (от 1912 до 1956 г.), рядко е приоритет за посетителите, а би трябвало да бъде. Улици като Rue Tariq Bnou Ziad показват защо Маракеш е столица на изкуството в Северна Африка. Елегантната нова Galerie 38 е отчасти специализирана в изкуството на юг от Сахара като колоритните фолклорни сцени на Adjaratou Ouedraogo (Буркина Фасо) и бляскавите гротескни стилове на Soly Cissé (Сенегал). L’Blassa Art Space, свързано с кафене, показва младите художници от арабския свят като тунизийския илюстратор Низар Трабелси и алжирския фотограф Адем Яхиауи. В жилищна сграда Galerie Siniya28 е украсена с висящи сервиращи подноси и остри бели стени; последните изложби включваха природни сцени в кървави цветове от мароканската художничка Рита Алауи.
Вечеряйте с дамите
Пламъци трептят драматично в Sahbi Sahbi - нов ресторант в Гелиз, в който работят само жени и сервират вкусна и класическа мароканска кухня. Море от свещи по масите осветява притъмнената зала за хранене, а дървата припукват в гигантската фурна, в която се пекат пресни хлябове, агнешки бут и крехък, обвит с фило, поръсен с канела пай от смлян гълъб, известен като пастила. Горелките загряват тажини - глинени съдове, в които се приготвят яхнии, които могат да бъдат пълни с бранзино, пилешко, агнешко или подсладен с мед патладжан. Има и международна винена листа, а десертите включват френски тост с аромат на портокалов цвят и сладолед с канела. Вечеря за двама, без вино, струва около 750 дирхама или около 75 долара.
Преминете към ретро настроение за вашето северноафриканско нощно приключение
Marrakesh, Morocco
— Francisco Ribeiro (@fraveris) February 8, 2024
By Jeff Stanford, 2024 pic.twitter.com/0KcPTUkhwp
Авторът Жул Верн би харесал Baromètre - коктейл бар в Гелиз, чиито декоративни измервателни уреди, тръби, клапани, машинни части и други стиймпънк материали изглеждат сякаш извадени от романа му „Двадесет хиляди левги под водата“. На пазара в Маракеш, подчертават местните вкусове, смесвайки уиски, напоено с канела, шафранов сироп, портокалов сок и Cointreau в керамична чаша, покрита с пластмасова камила (160 дирхама). Още по-величествен, подновеният ресторант-бар Pétanque Social Club предлага огромна градина (с игрище за петанк, игра на боулинг, подобна на боче) и лабиринт от плюшени стаи, подобни на имение, декорирани в стила на мароканската епоха на джаза. Ментов чай Swizzle (ром, ментов сироп и листа и сок от лайм) ще ви струва 120 дирхама.
Събота
Оставете се да бъдете завладени от местните цветове и мода
Мединско време. Оставете Джемаа ел Фна — огромният, хаотичен, карнавален пазар, който се вижда на всяка пощенска картичка — на чаровниците, измамниците и тълпите от туристи. (В крайна сметка така или иначе ще се натъкнете на него. Всички пътища водят натам.) По-автентично би било да започнете от Баб Дукала - порта в западната стена на медината. Вървейки на изток по улиците, наречени Rue Bab Doukkala, Rue Dar el Bacha и Route Sidi Abdelaziz, ще минете покрай малки магазинчета, местни жители в дълги джелаба халати, месарски сергии, фучащи мотопеди и разклатени колички, отрупани с портокали и банани. Пътните артерии също са домакини на местна модна сцена.
📍Marrakech, Morocco 🇲🇦 pic.twitter.com/Fg8ugOUwo1
— 𝚃𝚛𝚊𝚟𝚎𝚕 𝚅𝚒𝚍𝚊 (@TravelVida) February 10, 2024
За кафе в двореца на Бача
В началото на XX-ти век Тами ел Глауи бил някогашният владетел на Маракеш, известен като бача на местен арабски. Неговото дворцово имение - Дар ел Бача, в сърцето на медината, е построено около 1910 г., а славата му е възстановена през 2017 г. и е отворено отново като музей, посветен на традиционното мароканско занаятчийство. Вътре, Bacha Coffee е ретро кафене и бутик в стил Арт Деко, където сервитьори в червени фесове сервират кафе (от 44 дирхама), чиито зърна се доставят от десетки нации, в среда, напомняща за филма „Казабланка“. Вход - 10 дирхама (само за кафенето) или 50 дирхама за кафене и музей.
Хапнете на покрива
Необозначена врата и стълбище от Rue Fatima Zahra водят до бутик Maison Reine - смесица от модерни готини кафтани (от 2000 дирхама), големи панталони (850 дирхама), бижута (от 600 дирхама) и много повече, всичко това създадено или избрано от френско-алжирския собственик, Naelle Guennoun. Малко по-нагоре, шикозният, затоплен от слънцето ресторант на покрива на г-жа Guennoun сервира изкусно поднесени средиземноморско ястия. Можете да хапнете хумус с настъргано говеждо, гарниран с шамфъстък и цветни листенца, които добавят хрупкавост и цвят. За десерт ресторантът се гордее със своята тарт от шам фъстък поднесен с вода от портокалов цвят. Обядът за двама струва около 450 дирхама.
Ibn Youssef School from Marrakesh, Kingdom of Morocco 🇲🇦👑#morocco #Marruecos #Maroc pic.twitter.com/zDAIwaOGPD
— LOVERS MOROCCO (@Lovers_morocco) February 12, 2024
Мавритански шедьоври
Ислямските декоративни изкуства намират ослепителен израз в Medersa Ben Youssef - вековно религиозно училище, украсено с някои от най-добрите образци на занаятите в Мароко. Отвореният централен двор е основната атракция, с бял каменен под, мозаечен басейн и изящно изсечени дървени прозоречни рамки високо отгоре. Занаятчийските шедьоври се редят по стените - калейдоскопични геометрични шарки от плочки, двойни редици преливаща арабска калиграфия и морета от бяла мазилка, изваяна с пчелни пити. Повтаряне, преплитане, хармоничност - ансамбълът е предназначен да въплъти божественото съвършенство, което продължава да хипнотизира (вход, 50 дирхама).
Изгубете се в базарите
Суковете или базарите, които изпълват голяма част от медината между медресето Бен Юсеф на север и Джемаа ел Фна на юг, са пълни с опитни занаятчии, работещи с метал, дърво, керамика и текстил. Ориентирането в този лабиринт може да бъде главозамайващо, така че просто се разхождайте и очаквайте да се губите периодично. Последвайте мириса на обработена кожа до проход, наречен Derb el Hammam в Souk Smata - кожарската зона на медината. Слънчевата светлина се процежда през летвите над сергиите, осветявайки колани, чанти, якета, тахти и чехли, известни като babouches - любим сувенир от Мароко и се пригответе да се пазарите. След това последвайте аромата на билки до Place des Épices - оживен открит площад, пълен с търговци на килими и сергии, продаващи подправки, натрошен евкалипт, арганово масло и много други.
1937
— Yassir Holeist (@HoleistYassir) February 6, 2024
📍Marrakesh, Morocco. pic.twitter.com/XHKyWbTabK
Вечеря под звездите
Безброй аромати на сук подобряват ястията в L’mida, наблизо. Осветен от свещи и романтичен, в стилния открит ресторант на покрива сервират забавно мароканско модерно меню, което включва бургери с карамелизиран лук, напоен с канела, и торта от моркови, поръсена с ras el hanout - сложна смес от подправки. Сред отличителните ястия са пилешко-лимоновият тагин, преоткрит във вид на такос — със зелени маслини, конфи от домати и ментово кисело мляко — и традиционният (и сочен) говежди тагин, сервиран в характерното ястие с моркови и зелен фасул. Няма алкохол, но коктейли като Bessaha (червено цвекло, портокал, малина и джинджифил) предлагат чудесен цитрусов заместител. Вечерята за двама струва около 600 дирхама.
Неделя
Посетете къщите на светите
Еврейският квартал на Маракеш, известен като Mellah, е създаден през 1500 г., за да приюти евреите, изгонени от Испания през 1492 г., и се смята, че е бил населяван от около 30 000 души. Днес еврейската общност в Маракеш е само около 120 души, но една разходка из квартала все още разкрива улици с испански имена (Derb Francisco) и някои останали синагоги, по-специално Slat Lazama, която е реставрирана и превърната в малък музей (10 дирхама) с хронология на мароканската еврейска история, голяма молитвена зала и покрит с плочки вътрешен двор, заобиколен от стаи с исторически снимки и филми. На няколко пресечки оттук старото еврейско гробище (10 дирхама) е сякаш призрачно море от дълги бели надгробни плочи.
Marrakech nights !#Morocco #marrakech pic.twitter.com/NM7nxbB5Oj
— Complete Tours MA (@CompleteToursMA) February 13, 2024
Поглезете се в марокански стил
„Уморихте ли се от епидермиса си? Премахнете го!“ Това лесно може да бъде лозунгът на едно класическо изживяване в марокански хамам, част от което включва служител с ръкавица, подобна на шкурка, с която ви разтриват със сила по цялото тяло и лице, за да се премахнат мъртвите кожни клетки. Но в Les Bains d'Orient - съвременна баня в имение с мавритански нотки, преживяването е придружено от обилно глезене - топло измиване на косата, търкане със сапун, зехтин и глина и нанасяне на арганово масло по цялото тяло. Когато ритуалът приключи, изкачете се на слънчевия покрив, полюбувайте се за последен път на гледката над медината и си полегнете блажено на легло с чаша ментов чай. Заслужили сте си го.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!