О става по-малко от месец за кандидатстване в четвъртото издание на най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп - ПРОМЯНАТА, която се осъществява в партньорство с фондация Reach for Change България.
Както и досега, целта на инициативата е да подобри живота на децата, като помогне на социални предприемачи да реализират и постигнат устойчиво развитие на идеите си за по-доброто и сигурно бъдеще на малките в България.
За това какви условия са необходими, за да расте едно дете щастливо у нас, говорим с посланика на инициативата Ани Салич.
Водещата на "Новините на Нова" разказва, че като дете сама се подготвяла за училище и учела уроците си, защото родителите ѝ работели по цял ден. Отгледала я баба ѝ Яна, която починала на 102 г.
Как Ани Салич възпитава своите деца и какво още сподели за детството си, вижте в интервюто с нея за Vesti.bg.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА АНИ САЛИЧ С НЕЙНИТЕ НАЙ-БЛИЗКИ ХОРА В ГАЛЕРИЯТА НИ
- След три успешни сезона на ПРОМЯНАТА, предстои четвърто издание, което е насочено към по-сигурно и по-добро бъдеще за децата. Според Вас кои са най-важните условия едно дете да расте спокойно и щастливо в страната си?
- Да расте в сигурна и спокойна среда... не само навън, но и в къщи. Да се обучава по строго определени правила и адекватни учебни програми. Да се грижим и за физическото му, и за психическото му здраве. Да ги научим да бъдат част от народа си и да живеят заедно, а не да бъдат самостоятелни борци за лично благополучие. Да знаят как да станат, когато паднат, но и да има кой да им подаде ръка. Да имат шанс да пораснат тук в България, в едно здраво и щастливо семейство и нормално, и приятелски настроено училище.
- Вярвате ли в ПРОМЯНАТА за по-доброто бъдеще на децата ни? Мислите ли, че ние като родители ще успеем да сбъднем това за тях?
- Ние сме големи длъжници към децата ни. Липсата на време и познания за това какво е да си истински добър родител ме кара да мисля, че ние самите трябва първо да преминаваме през училище за родители и едва тогава да създаваме деца и да ги отглеждаме. Но да, вярвам в ПРОМЯНАТА. И не за друго, а защото вече четири година виждам как тя се случва. Постепенно, но се случва.
- Защо според Вас днешните герои на ПРОМЯНАТА са социалните предприемачи?
- Защото имаме нужда от съвременни пионери, от хора, които са чувствителни към средата, в която живеем и осъзнават как тя се отразява на децата ни. Защото те осъзнават важността и отговорността да реализираме ПРОМЯНАТА в тази среда за децата си сега.
За мен, всички социални предприемачи, с които имам удоволствието да се срещам са герои. Защото въпреки трудностите, които срещат по пътя си, те вярват в идеята си и я отстояват докрай. Живеят за да помагат и да я реализират.
Има толкова много бедни, болни или беззащитни хора, които живеят у нас. Не е тайна, че животът в България е много труден и е много лесно да бъдеш отхвърлен от обществото и да изпаднеш в нужда. Затова са необходими съвременните социални предприемачи - за да помагат, но и да променят цялото общество и средата, в която растат децата ни.
- Какво дете беше Ани Салич? За какво мечтаехте като малка? А коя е най-голямата беля, която сте вършили?
- Мило и усмихнато дете, което мразеше да го целуват по бузките, а всички искаха точно това, защото си имах бузки. Отгледа ме баба ми Яна, която почина на 102 г. Иначе сама се подготвях за училище и си учех уроците, защото родителите ми работеха по цял ден. Всяка събота и неделя ни водеха с брат ми на село, а най-забавните моменти бяха почивките ни в планината или на морето всяка година.
- От гледната точка на родител, кои са най-важните уроци, на които искате да научите децата си? А има ли нещо, което им забранявате, и ако да, какво е то?
- Прекаляването с каквото и да е вредно, не само за децата, но и за родителите. Така че без значение дали става въпрос за телефони и интернет, или излизането вечер - за по-големия си мисля, че те са във възраст, в която трябва да опитват всичко, за да научат кое е правилно и полезно, но без да се прекалява.
Иначе мога само да съм благодарна, че децата ми не ми създават проблеми и растат нормално сред своите приятели в училище. Уча ги да зачитат възрастните и учителите си. Опитвам се да не се налагам, за да запазя нашето приятелство доколкото мога.
- Винаги е актуална темата за различията между поколенията? Кои са най-големите разлики, които виждате между децата на 90-те и на 21-и век.
- Детството от училищния двор или двора пред блока вече поизчезна и децата се забавляват виртуално. Днес те трудно създават приятелства и дават доверие, заради агресивната и несигурна среда около тях. Поради това, че предимно гледат филми, а не четат, те по-трудно комуникират със съучениците и приятелите си, а дори и с родителите, които винаги тичат нанякъде. Не им е лесно на децата днес да взимат решения, защото все се опитваме да ги опазим, а така не можем да ги научим как да оцеляват и да живеят самостоятелно.
- Ако за един ден можехте да бъдете отново дете, как щяхте да го прекарате?
- Със старите приятелки от училище и със семейството ми на село.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!