И сторията пази велики личности и техните открития, които по един или друг начин са променили нашия живот и са оставили трайна следа в света. Техните имена се помнят и до днес, но се оказва, че за голяма част от тях не знаем почти нищо.

Александър Бел е личност, която определено е оставила своя подпис в световната история, с какво и кой е той, разберете от следващите редове.

Кой е Александър Бел?

Александър Греъм Бел (1847-1922) е роден в Шотландия. Той е бил изобретател, учен и инженер, който е най-известен с изобретяването на телефона. Той също има значителен принос в други области, включително и в оптичните телекомуникации.

Той е вторият син на Александър Мелвил Бел, професор по красноречие, и съпругата му Елиза Грейс Саймъндс Бел. Майката на Бел е била глуха и това оказа значително влияние върху живота и кариерата му.

Като дете Бел се интересува от наука и експерименти. Той е обучаван в домашни условия от баща си, който го научи на ораторство и механика на речта. Бащата на Бел също насърчава интереса му към науката и до 12-годишна възраст Бел конструира устройство, което може да почиства пшеницата.

Бел посещава университета в Единбург и Лондонския университет, където учи анатомия и физиология. Той също така посещава лекции за електричеството и естеството на звука, които по-късно ще информират работата му по телефона.

Детството на Бел е белязано от голяма семейна трагедия. Двамата му братя, Мелвил и Едуард, умират от туберкулоза, а по-малкият му брат Тед също е бил засегнат от болестта. Това вдъхновява интереса на Бел към намирането на лек за туберкулоза и други заболявания.

Като цяло детството на Бел е оформено от интереса на семейството му към науката и комуникацията, както и от глухотата на майка му, което по-късно ще повлияе на работата му по разработването на устройства за подпомагане на глухите. Може да се каже, че това му е подействало като основен катализатор поне за повечето му научни разработки.

Интересът на Бел към комуникационните технологии е частично вдъхновен от работата му с общността на глухите, тъй като майка му и съпругата му са били глухи. Той също така е бил виден защитник на използването на езика на знаците и орализма като методи за обучение на глухи хора.

В допълнение към работата си по телефона, Бел има значителен принос за развитието на авиацията, включително дизайна на ранните версии на самолета и развитието на елерона, решаващ компонент на съвременните самолети. Той също така е работил върху т .нар. „подводни криле“, които представляват подобни на крила структури и са се използвали, за да повдигнат корпуса от водата, намалявайки съпротивлението и увеличавайки скоростта.

Бел е бил наистина гениален изобретател и е притежавал повече от 18 патента към момента на смъртта си. Той също така е основател на National Geographic Society и получава множество отличия и награди през целия си живот, включително Ордена на френския почетен легион и медала за изключителна служба на ВМС на САЩ.

Кои са най-интересните изобретения на Бел?

Александър Греъм Бел е най-известен с изобретяването на телефона, който революционизира комуникацията и проправи пътя за съвременните телекомуникации. Той обаче има значителен принос и в други области, включително авиацията, подводните криле и оптичните телекомуникации. Ето някои от най-известните му изобретения:

  • Телефон: Най-известното изобретение на Бел, телефонът, е патентовано през 1876 г. Той разработва устройството като начин за предаване на звук чрез електрически сигнали и то бързо се превръща в основен инструмент за комуникация;
  • Фотофон: През 1880 г. Бел разработва фотофона, устройство, което предава звук върху лъч светлина. Фотофонът използва огледало, което вибрира в отговор на звукови вълни, отразявайки светлината върху приемника, за да възпроизведе звука;
  • Метален детектор: По време на работата си по разработването на медицинска технология, Бел също изобретява ранна версия на метален детектор през 1881 г. Той се е надявал, че устройството ще бъде полезно при локализиране на куршуми в телата на пациенти;
  • Въздушно превозно средство: Бел е бил запленен от идеята за летене и за това проектира няколко летателни апарата, включително тетраедричното хвърчило, тетраедричният самолет и Silver Dart, биплан, който направи първия полет с двигател в Канада през 1909 г.;
  • Подводни криле: Бел също разработи „подводни криле“, лодка, която използва подобни на крила структури, за да повдигне корпуса от водата, намалявайки съпротивлението и увеличавайки скоростта. Той тества дизайна си на подводни криле на езерото Bras d'Or в Нова Скотия, Канада, в началото на 20 век.

Ето някои по-малко известни факти за Александър Греъм Бел:

  • Бел е бил учител на глухите: майката и съпругата на Бел са били глухи, а баща му и дядо му са били учители по красноречие. Самият Бел преподава в училище за глухи в Бостън и по-късно става частен учител на глухи ученици.
  • Той смята работата си по телефона за свое хоби: Бел се интересува повече от изучаването на звука и комуникацията, отколкото да печели пари от изобретенията си. Веднъж той казал: „Никога не съм се смятал за особено умен човек, а по-скоро като човек, който просто е бил научен от опита на живота.“
  • Бел изобретява металотърсача, за да спаси живота на президента Джеймс А. Гарфийлд: През 1881 г. президентът Гарфийлд е прострелян и Бел се опитва да използва своя металотърсач, за да открие куршума. За съжаление, металните пружини на леглото, на което Гарфийлд лежи, пречат на точността на детектора и Гарфийлд умира 80 дни след като е прострелян.
  • Той е член-основател на National Geographic Society: През 1888 г. Бел помага за основаването на National Geographic Society, организация, посветена на изучаването и изследването на света.
  • Александър Бел е бил вегетарианец: Бел силно е вярвал в ползите за здравето от вегетарианската диета и за това е бил вегетарианец през целия си живот.
  • Той експериментира с хвърчила, за да изследва атмосферата: Бел се е вълнувал много силно от разбирането на атмосферата и използва хвърчила, за да я изследва. Той дори проектира тетраедрично хвърчило, което може да повдигне човек.
  • Компанията на Бел става AT&T: Компанията, която Бел основава за популяризиране и развитие на телефона, Bell Telephone Company, в крайна сметка се превръща в AT&T, една от най-големите телекомуникационни компании в света.

Още от автора:

Знаехте ли това за Исак Нютон? Изненадващи факти за изобретателя

Най-красивите фонтани в Европа: 12 от най-величествените

Въпрос на оцеляване: Как водата ни поддържа живи и здрави

Колко е важно да се четат книги

Легенда и традиция: Тайнственият ритуал на нестинарството

Нос Калиакра – история и легенди

История на кафето, любопитни факти и традиции от различни краища по света

„Осъдени души“: По-велика ли е любовта, ако е обречена

10 истини за климатичните промени

Какво знаем за Св. Климент Охридски – патронът на най-старото висше учебно заведение у нас?

Интересни факти за 7-те чудеса на Древния свят

Айфеловата кула отблизо – малко известни факти за „Желязната лейди“ на Париж

Как се променя животът на една двойка след появата на децата?

Детски спомен: Какво ни дадоха книгите на братя Мормареви?

Български велики личности: Хаджи Димитър

Тайните на ДНК веригата 

Първенците на България – кои са най-високите върхове у нас и какво знаем за тях?

История и интересни факти за Несебър

Първият и последен полет на един смел пилот: Димитър Списаревски–един истински герой

Малко известни факти за живота на Айнщайн

Наистина ли подсъзнанието ни може всичко?

20 от най-важните дати в българската история

Най-великите мореплаватели в историята: Христофор Колумб и Фернандо Магелан

Човек или божество: Кой е Александър Македонски?

"Идеалният град" и още 6 изумителни изобретения на Леонардо да Винчи

Кой разкри тайните на подземието на Цербер и други древногръцки легенди

Име, което не трябва да забравяме: Образованият вдъхновител и революционер

Вицепрезидентът, който е любим автор на поколения българи

"Кърмени от вълчица, те били смятани за непобедими"

Знаете ли тези 30 факта за най-известните ни писатели?

Мистичният сфинкс в Египет: Каква е скритата му тайна?

Малинче – свободната испанка, която помогна за завладяването на ацтеките

Да опознаем планетата си: 30 изумителни факта за Земята

Странен, но гениален: Най-интересните и странни изобретения на Тесла

"Място, където могат да се чуят гласовете на боговете": Обвитите в мистерия градове на маите

Елин Пелин - "художникът", възпяващ българското село, църквата и морала

"Истинският" Шекспир и скритите послания зад неговото творчество

Цивилизацията на олмеките – кои са били те и какво се е случило с тях?

Потайни и много красиви: 3 от най-посещаваните пещери у нас

“Чувствам се силен, защото съм българин“: Балканският лъв Дан Колов

Магия като никоя друга: Българските народни танци

Съвпаденията между различните религии: Странност или не?

Пирамидите в Босна и Херцеговина: Какви тайни крият и какъв е техният произход?

Всяка дума е написана със страст: Великият майстор на перото Иван Вазов

Древна, красива, неостаряваща: Знаете ли тези 50 факта за София?

10 детски книги, на които се радват и възрастните

Спираща дъха красота: 5 не толкова известни, но впечатляващи водопада у нас

Всеки българин трябва да знае поне половината от тези факти

Три от най–значимите български съкровища

И днес вълнува душите ни: Влюбеният в българката Владимир Димитров – Майстора

Най-мощните вулканични изригвания в историята

Предвестник на смъртта или ново начало: Един природен феномен, много поверия

Повод за гордост: 8 удивителни български рекорда и постижения

Как се е образувала най–опасната планинска верига на Земята

Три от най-ценните български книги: Какво не знаем за тях

За да са по–близо до Бог: Скалните манастири на Метеора

Обзалагаме се, че не знаете тези 100 факта за България

Между легендите и истината: Домът на Дракула край Брашов

“И ние сме дали нещо на света“: Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 4)

Последният дом на Севт III - „Голямата косматка“ край Казанлък

Мистичният Татул – светилището на боговете в Родопите

Красота, романтика и великолепие: Царското величие Евксиноград

Магията на Румъния: Приказните замъци Пелеш и Пелишор 

Съветите на една майка и „книжен плъх“: Как да отгледаме читател

“И ние сме дали нещо на света“: Позабравените велики българи (ЧАСТ 3)

Абагар – какво пише в първата българска книга

Мистерия на хиляди години: Тайните на Розетския камък

Седем от най-странните и красиви книжарници по света

Ефес – историята на един древен град, изпълнен с мистерия

Тайните на остров Мурано и венецианското стъкло

Какво пише в „Кодекс Гигас“– Библията на дявола

Мистериозната неразбулена тайна на Леонардо да Винчи

Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври

Остров Бурано - една приказна феерия от цветове (СНИМКИ)

„Мъртвият град“, погребан под тонове пепел (СНИМКИ)

Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета

Четири позабравени, но велики български постижения

„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба

В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?

Семейство Булгари от Корфу – потомци на последния български цар преди падането на България под турско робство

Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?

Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"

Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев

Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C

Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време

Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул

Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга

Тайните на Ватикана

Древна и красива България: Античният град с име на богиня

Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина

Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети

Гербовете на България и София: Какво се крие в техните символи

„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско

Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби

Тайните на Белоградчишките скали

Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет

Чудесата на България: Ивановски скални църкви

Тайните на многоликия Перперикон

Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска

Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?

Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“

Мистериите на траките: Казанлъшката гробница

Владетел или бог - кой е Мадарският конник?

Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари

Тихото гнездо на една кралица в България

Мистериите на Аладжа манастир

Вила Армира - мистерия и изящество от римско време

Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи

Еленската базилика – останки от някогашно величие

Асеновата крепост - самотният страж на Родопите

Лувърът – дворец, музей и още нещо

Любопитната история на най-старото висше училище у нас

Превратната съдба на най-старата постройка в София

Първа помощ у дома – полезни съвети и практики

Как да тренираме мозъка си, за да избегнем Алцхаймер и деменция

Там, където земята свършва и започва морето (СНИМКИ)

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво е състоянието на 12-годишното дете, прието в болница с менингит

Какво е състоянието на 12-годишното дете, прието в болница с менингит

България Преди 3 минути

Очакват се резултатите от допълнителните изследвания, които да установят причинителя

Марин Льо Пен се готви да предаде президентската си кандидатура на Жордан Бардела

Марин Льо Пен се готви да предаде президентската си кандидатура на Жордан Бардела

Свят Преди 10 минути

Това трябва да се случи, ако бъде потвърдена присъдата ѝ

САЩ: Споразумението с Иран зависи от проверките на ядрените и оръжейни програми

САЩ: Споразумението с Иран зависи от проверките на ядрените и оръжейни програми

Свят Преди 44 минути

„До голяма степен ще става дума за проверка на програмата за обогатяване на уран"

БезГранично: Всичко за бизнесмена и служителя в Нидерландия

БезГранично: Всичко за бизнесмена и служителя в Нидерландия

БезГранично Преди 55 минути

В тази статия ще намерите цялата необходима информация за започване на бизнес и работа в Нидерландия

<p>Украйна удари руския град Курск, има жертва и ранени</p>

Жертва и ранени при украинска атака с дронове срещу руския град Курск

Свят Преди 1 час

Бил е поразен и гараж за линейки, като са повредени 11 автомобила

Украинският външен министър покани колегите си от ЕС в Лвов на 9 май

Украинският външен министър покани колегите си от ЕС в Лвов на 9 май

Свят Преди 1 час

Решението е взето в координация с европредседателството на Полша и с върховната представителка на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас

<p>Напрежение в столичния квартал &bdquo;Захарна фабрика&rdquo; (ВИДЕО)</p>

Напрежение в столичния квартал „Захарна фабрика”, събарят незаконни постройки

България Преди 1 час

Обитателите твърдят, че местата, на които им се предлага да се преместят, са негодни за живот

Цялата истина за бонбоните "Пияни вишни", която се премълчава

Цялата истина за бонбоните "Пияни вишни", която се премълчава

Любопитно Преди 2 часа

Първото нещо, което трябва да имате предвид, е изключително високото съдържание на захар

<p>&quot;Вече 34 дни Русия открито отказва да прекрати огъня&quot;</p>

Зеленски: Вече 34 дни Русия открито отказва да прекрати огъня

Свят Преди 2 часа

Според него има само една причина за това - „в Москва не се страхуват в момента“

Разходка извън пътя? В Йелоустоун това може да струва седмица в затвора

Разходка извън пътя? В Йелоустоун това може да струва седмица в затвора

Свят Преди 3 часа

Националният парк крие не само природни чудеса, но и реални опасности – както за туристите, така и за околната среда

Очаква се МВнР да потвърди има ли загинал българин след инцидента с микробус в Дунав

Очаква се МВнР да потвърди има ли загинал българин след инцидента с микробус в Дунав

България Преди 3 часа

Съобщава се, че водолазите са намерили потъналия микробус и са открили една жертва, за която се предполага, че е шофьорът

<p>ДПС-ДПС решава дали да продължи&nbsp;подкрепата за кабинета</p>

Преди втория вот на недоверие: ДПС-ДПС решава да продължи ли подкрепата за кабинета

България Преди 3 часа

От решението на хората около Доган ще стане ясно колко гласа ще останат в подкрепа на правителството

,

В Германия вече няма да дават паспорт след три години

Свят Преди 3 часа

Бъдещото германско правителство планира да затегне мерките за миграцията

,

Истински Индиана Джоунс: 3-годишно дете откри древен скарабей на семейна разходка

Любопитно Преди 3 часа

Този конкретен екземпляр е бил открит в подножието на Тел Азека

Първите стъпки към Луната: Компания тества център за данни извън Земята

Първите стъпки към Луната: Компания тества център за данни извън Земята

Любопитно Преди 3 часа

Как е възможно това четете в следващите редове

,

Облачно и дъждовно: Какво време ни очаква във вторник

България Преди 3 часа

Максималните температури - между 10° и 15°, в София - около 12°