Aкула прекара години в рисуване на автопортрет, използвайки тракера си за проследяване на движението ѝ в океана.
Голямата бяла акула на име Бретон е снабдена със сателитно устройство за проследяване, което от време на време дава на изследователите актуална информация за местоположението ѝ.
През 2022 година изследователите забелязали, че пътят на движението ѝ нагоре-надолу по източното крайбрежие на САЩ наподобява рисунка на акула.
Главата на акулата представлява маса от точки за проследяване по крайбрежието на Флорида и Каролина, а гръбната перка се появява около Вашингтон и Ню Йорк. Опашката ѝ представлява дълъг, извит път навътре в Атлантическия океан и обратно до Нова Скотия.
Забележително е, че има дори очертания на "гръден плавник" - перката отстрани на рибата, тъй като акулата е направила неясен триъгълников път навътре в океана и обратно.
Great white shark spends years ‘drawing a self-portrait’ with tracking tag https://t.co/YfcflMr0kO pic.twitter.com/w7YNLOF7KU
— Esther ten Wolthuis (@Eire353) June 13, 2022
Бретон е 652-килограмова голяма бяла акула, маркирана от организацията с нестопанска цел OCEARCH. За първи път е маркирана през 2020 г. край бреговете на Нова Скотия и е кръстена на Кейп Бретон, където е намерена, според организацията.
Акули като Бретон получават сателитен предавател, прикрепен към гърба им, който може да предава данни за местоположението на учените чрез сателити, казва OCEARCH. Те използват данните, за да помогнат на изследователите да разберат повече за различните видове акули и тяхната екология.
Големите бели акули, един от най-известните видове в света, донякъде благодарение на филмовия хит "Челюсти", живеят в почти всяко кътче на световния океан, с изключение на полярните области.
Голямата бяла акула - 300 остри зъба, които не оставят шанс за плячката
Въпреки че се случват нападения на големи бели акули срещу хора, те са много редки, според организацията с нестопанска цел Oceana.
Всъщност обратният проблем може да се окаже по-сериозен, смятат от организацията. Хората са се превърнали в значителна заплаха за вида акули чрез риболов и прилов.
Какво не знаем за акулите: 5 любопитни факта
Освен това проучване от 2021 година установява, че големите хищни риби може да се придвижват по на север в Тихия океан, тъй като океанът се затопля поради климатичната криза.
Големите бели акули са включени в Червения списък на Международния съюз за опазване на природата като "уязвими" поради заплахи като прилова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!