И злезли сте на балкона или дори просто сте застанали на стол или стълба, за да смените изгоряла крушка. Изведнъж започва да ви се вие свят, изпадате в паника и страх, че ще паднете, ръцете ви изтръпват или краката ви поддават, става ви горещо, усещате, че се задушавате. Искате спешно да се хванете за нещо, за да запазите равновесие, а може би имате ирационално и неустоимо желание да паднете или скочите надолу.
Ако сте запознати с всички тези усещания, тогава има голяма вероятност да страдате от акрофобия - страх от височини. В тази статия ще разгледаме по-отблизо какво представлява акрофобията и какви са причините за нея.
Акрофобията е натрапчив страх от височини. Това е доста често срещано заболяване сред хората, което им причинява голямо неудобства през целия им живот. Смята се, че до 5-10% от населението на света е податливо на тази фобия.
Освен това акрофобията се проявява не само в ситуации, в които има реална опасност. Поради наличието на ирационален страх, човек може напълно да спре да използва асансьори в многоетажни сгради, да не излиза на балкона, а също така да избягва ескалатори и високи стълби.
Ако лечението не започне своевременно, акрофобията много често може да причини частична социална изолация при човек, който постоянно да изпитва силен стрес и емоционални преживявания от своята фобия.
Страхът от височини е абсолютно естествена реакция на тялото, възникнала в хода на
еволюционното развитие на човека. Съществуват обаче редица причини за възникване на патологични отклонения, които могат да бъдат разделени на две условни групи.
Първата група включва психологически причини за страх от височини. Човек, който реагира твърде остро и ярко на всякакви събития, постепенно започва да се фокусира върху неприятните си усещания.
В резултат на това той развива фобия, която се проявява под формата на силен страх, който се влошава необратимо в определени ситуации, които не подлежат на никакво логично обяснение.
Втората група причини за патологичен страх от височини включва физиологични фактори, пряко свързани с някои органи.
Най-често фобията може да се наблюдава при хора с нарушения във вестибуларния апарат, който е отговорен за ориентацията на тялото в пространството. Факт е, че дисбалансът на вестибуларния апарат води до силно замайване, дори ако човек е на ниска надморска височина.
В допълнение, неразумен страх може да възникне в резултат на силен стрес или психологическа травма. Последиците от различни преживявания могат да доведат до това човек да бъде преследван от постоянно чувство на страх. Той чувства неувереност в способностите си и не може сам да преодолее страха си от височини.
Фобията може да се появи напълно неочаквано. Човек може да живее дълго време на висок етаж и в един момент да открие, че това предизвиква у него безпокойство и паника. Фобиите от летене и затворени пространства се отключват по същия начин. Човек може да открие едва в зряла възраст, че се страхува да лети или да се вози в препълнено метро.
Още от автора:
Как да станете майстори в целувките
Това е много важно при флирт: Как да използваме езика на тялото
Игра за нови двойки: 45 въпроса, които да си зададете един на друг
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Най-често срещаните мъжки грешки в секса
Липсата на секс: Какво се случва с женското тяло
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!