Б алонът "Агигантик" на НАСА прекара във въздуха над Антарктида рекордните 55 дни, 1 час и 34 минути, докато събираше научни данни за по-задълбочено разбиране на космоса.
Научната мисия GUSTO (Galactic/Extragalactic ULDB Spectroscopic Terahertz Observatory) на НАСА беше изстреляна на 31 декември 2023 г. близо до станцията “МакМърдо” на Националната научна фондация на САЩ в Антарктида.
На 24 февруари 2024 г. балонът отбеляза рекорд за най-дълъг полет на научна балонна мисия на НАСА с тежък подем и голяма продължителност.
Все пак предстои да се случи още нещо. Мисията GUSTO ще продължи малко повече от 60 дни, но след това балонът ще остане във въздуха и ще подобри рекорда.
"След това планираме да разширим границите на балона и да летим толкова дълго, колкото балонът е способен, за да демонстрираме наистина възможностите на балонирането с голяма продължителност", казва в изявление Андрю Хамилтън, изпълняващ длъжността ръководител на Службата за балонни програми на НАСА в полетната база на агенцията във Вирджиния.
Filming carried out with a team balloon without government connections.
— Bronze Giant (@RjNol) February 25, 2024
The horizon is always flat, 360 degrees around the observer, even at an altitude of 32 kilometers.
Can only NASA and other government “space agencies” capture the curvature of the Earth?
By the way, where are… pic.twitter.com/cHOQmJYatG
"Балонът и системите му се представят прекрасно и не наблюдаваме влошаване на работата му. Ветровете в стратосферата са много благоприятни и осигуряват стабилни условия за продължителен полет", допълва Хамилтън.
Балонът е огромен, с площ от над 1,1 милиона кубични метра. Задачата му е да пренесе телескопа GUSTO с размерите на фургон в стратосферата на височина 36 км над Антарктида, точно на границата на космоса.
Липсата на водни пари позволява на инструмента да улови изключително слаби терахерцови сигнали, които дават представа за жизнения цикъл на междузвездната среда - газ, прах и радиация, които съществуват в пространството между звездните системи в една галактика.
NASA's Giant Balloon Makes Record Flight Over Antarctica At Space's Edgehttps://t.co/NdA8X8U8qV
— IFLScience (@IFLScience) February 28, 2024
"Всички ние сме част от междузвездната среда - всеки атом и молекула в тялото ви в някакъв момент са били газ и прах, които са се движили между звездите", казва в изявление Крис Уокър, професор по астрономия в обсерваторията "Стюард" и главен изследовател на мисията GUSTO.
Химическият състав на Вселената се е променил радикално след Големия взрив. За да разберат как са се появили Вселената и нашата галактика, астрономите трябва да разгледат междузвездната среда в галактики на различна възраст.
GUSTO се опитва да направи това, като разглежда състава на въглерода, кислорода и азота в младия Млечен път и в съседния Голям Магеланов облак. Сравнявайки тези две небесни системи, изследователите могат да научат за различните етапи от звездния жизнен цикъл, включително раждането и еволюцията на звездите.
Планирайки следващия си ход, Уокър и екипът на GUSTO неотдавна са кандидатствали за нов проект, в рамките на който същите инструменти, които понастоящем се намират на борда на GUSTO, ще бъдат използвани в космоса за търсене на системи за формиране на планети и обитаеми зони.
"Ако не разширяваш границите си, какъв е смисълът на всичко", казва Уокър.
* Вижте и това видео от архива ни: НАСА отвори контейнер с астероиден прах на стойност 1 млрд. долара
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!