Н а 18 април 1955 г. умира Алберт Айнщайн, геният, който промени начина, по който разбираме реалността, и проправи пътя за развитието на физиката в областта на изкуствения интелект, квантовите компютри или дори инструментите, които използваме в ежедневието си, като GPS.
Когато не е бил зает с разгадаването на тайните на Вселената, физикът е споделял мъдрости по ежедневни въпроси. Две бележки със съвети за щастлив живот, които той дава вместо бакшиш на пощальон в Токио през 1922 г., са продадени на търг през 2017 г. за 1,5 млн. долара.
"Тихият и скромен живот носи повече щастие, отколкото преследването на успех и постоянното безпокойство, свързано с него", гласи едната бележка.
"Има ли воля, има и начин", пише във втората.
Айнщайн току-що е бил уведомен, че ще получи Нобелова награда за физика, и затова според сведенията казал на пощальона, който му изпратил съобщението в хотелската му стая в Токио, че ако има късмет, тези бележки ще струват много повече от обикновен бакшиш.
Думите на Айнщайн са написани десетилетия преди да започнат да се разпространяват книгите за самопомощ и съветите на ментори.
Но защо Айнщайн е имал тези мисли? Някои смятат, че той може би не е бил много доволен от пътя, който е поел по онова време, когато е обикалял света като знаменитост в областта на физиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!