Н а 15 декември традиционно от 2005 г. насам в някои от страните, производителки на чай, отбелязват Световния ден на чая.
Такива са Индия, Шри Ланка, Непал, Виетнам, Индонезия, Бангладеш, Кения, Малави, Малайзия, Уганда, Танзания.
Международният ден на чая, постановен от ООН през 2019 г., се отбелязва на 21 май.
А вие знаете ли тези факти за чая?
- Според легендата император Шенонг открил чая през 2732 г. пр. Хр. Един ден вятърът издухал листата от диво дърво в неговия съд с вряща вода. Той вкусил от любопитната течност и мигновено се почувствал омагьосан от деликатния вкус и освежаващия ефект. Шенонг кръстил напитката „ча“ – китайски йероглиф, който означава да провериш или да разследваш.
- Португалците и нидерландците първи донесли чая в Европа през 1610 г. Чаят придобил популярност в Англия, която крал Чарлс Втори се оженил за португалската принцеса Катерина де Браганса. Бъдещата кралица на Британия обожавала чая и започнала да го сервира на своите аристократични приятели. Слухът за екзотичната кралска напитка бързо се разпространил. А умението да сервираш и пиеш чай с елегантност и умение станало мерило за социалния статус и индикирало доброто потекло и интелект.
- Будисткият монах Денгьо Дайши се смята, че е донесъл първите китайски чаени зърна в Япония. Чаят се превръща в неделима част от японския монашески живот, а монасите използвали чая, за да стоят будни по време на сесии на медитация. В началото на 14-и век чаят вече е много популярен в японското общество, но първоначалното му религиозно предназначение завинаги очертава неговия образ в представите на хората.
- Американците опитват първия си студен чай през 1904 г. на Световния панаир в Сейнт Луис, Мисури. Един от търговците на панаира възнамерявал да раздаде безплатни мостри от топъл чай на присъстващите. Когато обаче в града дошла гореща вълна, никой не проявил интерес към горещата напитка. За да спаси инвестицията си, търговецът започва да слага лед в чашите с напитката и сервира първия студен чай в историята. Клиентите се редяли на опашки, за да пробват новата напитка. Днес американците пият близо 50 милиарда чаши студен чай на година, което е около 80% от консумирания чай в САЩ.
- Чаят е полезен за здравето. Той съдържа полофеноли – антиоксиданти, които възстановяват клетките и могат да помогнат на тялото ни да се бори със сърдечно-съдови болести, рак, остеопороза, диабет и други болести. Противно на всеобщото вярване, не зеленият чай е най-полезен за вас. Черният, белият и червеният част също съдържат здравословни флавоноиди и полифеноли.
- Нужни са около 2000 листенца чай, за да се направи половин килограм готов за консумиране чай.
- Има повече от 1500 вида чайове в света. Чаените дървета растат в дивата природа в части на Азия, но над 25 държави ги отглеждат в плантации. Най-хубавият чай идва от голяма надморска височина и се бере на ръка.
- До средата на 17-и век всичкият китайски чай е зелен. Когато нараснал износът към чужбина, китайците установили, че могат да запазват чаените листа със специални ферментиращи процеси. Полученият черен чай запазвал вкуса и аромата по-дълго от деликатния зелен чай и бил по-подходящ за износ на дълги разстояния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!