Н а 15 януари 2022 г. вулканът Хунга-Тонга изригна бурно под Тихия океан, изстрелвайки невиждано досега количество водна пара в атмосферата. Сега ново проучване установи, че парата е предизвикала голямо намаляване на озоновия слой на Земята.
Миналогодишното изригване постави няколко рекорда - не само, че беше най-голямата естествена експлозия от един век насам, но и предизвика вълна цунами с височина 90 метра, 11-часова гръмотевична буря и най-високият шлейф, регистриран някога.
Tonga Eruption's Vast Impact: A New Gap In Earth's Ozonehttps://t.co/i1jHNtsCaw
— IFLScience (@IFLScience) October 21, 2023
Според изчисленията на изследователите той изстреля около 146 милиарда килограма вода в стратосферата, заедно с други аерозолни вулканични елементи като серен диоксид и пепел. Според ново проучване наличието на вода е причинило тези аерозоли да се хидратират и на свой ред да се образуват хлорни съединения, които могат да предизвикат изчерпване на озоновия слой.
„Увеличаването на водните пари след изригването на Хунга-Тонга имаше основно въздействие. То повиши относителната влажност и охлади горните слоеве на атмосферата, главно между 25 и 30 км. надморска височина. Тази промяна в условията е позволила да започнат химични реакции на повърхността на вулканичните аерозоли при температури, по-високи от обичайния им диапазон“, обясни Стефани Евън, водещ автор на изследването.
„Химичните реакции, настъпили върху хидратираните вулканични аерозоли, доведоха до създаването на реактивни хлорни съединения, като хлорен оксид (ClO), от хлорни съединения, които обикновено не са активни, като хлороводород (HCl).“
Изследователите са използвали комбинация от измервания с балон, наблюдения на зенитното небе и сателитни данни, за да проследят ранните последици от изригването, включително химичните реакции, настъпили в облака, когато той достигне атмосферата. Те установиха, че само за една седмица озонът над тропическия югозападен Тихи океан и района на Индийския океан е намалял с 5 процента.
„Най-просто казано, вулканичните аерозоли позволяват образуването на вещества, които могат да разграждат озона, допринасяйки за неговото намаляване. Тази трансформация на хлорните видове допринесе за бързото намаляване на озона в горната атмосфера над тропическия югозападен Тихи океан и района на Индийския океан през седмицата след изригването", каза Еванс.
Въпреки че те установиха, че до края на януари 2022 г. бързото изчерпване на озона в този регион е спряло, изследователите предупредиха, че въздействието на това събитие вероятно ще бъде дълготрайно. Бъдещите изследвания трябва да се съсредоточат върху атмосферното въздействие на водните пари, отделяни при природни бедствия, и как това е свързано с изменението на климата.
„Навлизането на значително количество водна пара в горните слоеве на атмосферата, както се наблюдава по време на изригването на Хунга-Тонга, може да има няколко последици за изменението на климата. Водната пара е мощен парников газ, който абсорбира топлината под формата на инфрачервено лъчение от земната повърхност и впоследствие я излъчва повторно“, обясни Евънс.
„Следователно, такова значително количество водна пара се очаква да допринесе за затоплянето в атмосферата за период от няколко години, докато газът естествено се разсее“, каза Евън.
Изследването е публикувано в Science.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!