Д окато за някои хора вкусването на храна е удоволствие, за други може да се превърне в истински проблем. Става дума за фагофобията, известна още като „страх от преглъщане“.
В случай на фагофобия човек може да се страхува да яде храна, защото се е задавил с кост или е видял член на семейството в подобна ситуация. В последния случай, колкото по-сериозни или по-сложни са били последствията, толкова по-вероятно е да се развие фобията.
Някои от признаците, които я характеризират, са следните:
- • Дъвчене на храната много дълго време, без възможност за преглъщане
- • Тревожни мисли за това кога и как трябва да се консумира храната
- • Страх от задавяне и загуба на контрол над ситуацията
- • Изпотяване
- • Тахикардия и сърцебиене
- • Повишено кръвно налягане
- • Усещане за гадене и повръщане
- • Учестено дишане
- • Мускулно напрежение в областта на шията и раменете
Има и някои сравнително лесни начини за справяне с тази фобия:
- Психообразование
Това е едно от първите неща, върху които се работи по време на психотерапевтично лечение. Състои се в предоставяне на информация на пациента относно дискомфорта, който го измъчва.
По този начин могат да се идентифицират и признаците, тяхното начало и продължителност. Това е мярка, която позволява на пациента да рационализира страха си и да почувства, че има някакъв вид контрол.
- Използване на техники за релаксация
Тези техники се стремят да осигурят на пациента спокойствие, така че той да може да се отпусне. По този начин се цели да се предотврати задействането на страх и безпокойство.
Сред най-простите техники за постигане на това се препоръчват дишане и прогресивна мускулна релаксация.
- Директно изправяне срещу проблема
Постепенно и прогресивно пациентът се излага на “опасност“. Целта е постепенно да свикне с храната. Например първо да се настани удобно на масата, сякаш ще яде. След това в чиния да се сервират различни храни. След това да се опита да яде.
Може да се консумират повече течни храни (като пюрета). Това позволява на пациента да се изправи пред ситуацията. В магазините могат да бъдат открити най-различни уреди, които бързо и лесно блендират храната и я правят лесно смилаема.
Помощ от близките
Несъмнено, тъй като храненето е ежедневен акт, е възможно хората, с които живее страдащият от фагофобия, също да бъдат засегнати. Необходимо е членовете на семейството да получат информация за ситуацията и да помогнат за прилагането на стратегии. Важно е да се избягва натиск, защото това може да причини безпокойство, което още повече да задълбочи проблема.
Фагофобията не е вид фобия, която се появява редовно. Въпреки това често се бърка с други ситуации, което усложнява диагнозата.
Важно е да се разграничи страхът от ядене от отказа да се яде. Тези, които имат фагофобия, проявяват желание да вкусят храна. Те биха искали да могат да ядат на спокойствие и да се наслаждават, но страхът е по-силен.
В случай на фагофобия, отлагането на консултация със специалист може да доведе до усложнения или по-тежки случаи. Тук си струва да споменем недохранването или дори анорексията.
Още от автора:
Осем стратегии как да контролираме гнева
Съвети за справяне с емоционалното хранене
Булка, шаферка, кума... Как да изберем идеалната визия за сватба
Ревността – къде е границата между здравословното и обсебващото?
Как възрастта влияе на зачеването
Четири причини той да не иска да те запознае със семейството си
Големият дебат: Тичането или ходенето е по-полезно за здравето?
6 вредни навика, които ви пречат да успявате
Защо е важно да приемаме достатъчно протеин за деня
Как да се справим с прилошаването през горещите летни дни
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!