Я стията от зърнени култури са най-новата тенденция в храненето. Овесените ядки, перленият ечемик и зелената елда отстъпиха място на булгура, киноата и амаранта. Последният се смята за суперхрана за каши, десерти и печива. Наричат го "златното зърно на бога" и е изключително полезен.
Малко история
Амарантът се смята за псевдотрева, тъй като е тревисто растение, но семената му често се наричат зърна. Родината на тази култура е Южна Америка. Отглеждан е още от ацтеките, а първите сведения за него са отпреди 8-10 хиляди години. В тях се казва, че воините са вземали със себе си по време на дългите си походи семена от амарант като източник на сила и са ги наричали "златното зърно на бога". Цветът му никога не увяхва, затова амарантът (от гръцкото amaranthos - неувяхващо цвете), е безсмъртен символ на древните етруски и гърци.
Използван е и при религиозни церемонии. Ацтеките смилали семената на брашно, добавяли мед и няколко капки жертвена кръв и правели от тестото фигурки, които използват в магически ритуали. Има поверие, че човек, който изяде поне една такава фигурка, ще придобие свръхспособности. Поради това испанската инквизиция смятала амаранта за дяволско творение, нареждала да се стъпчат полетата с него и забранявали отглеждането му под страх от смърт.
Ползите
В наши дни амарантът е започнал да се възприема като супер храна заради полезните му свойства. Ето няколко от тях, които ще ви убедят, че е добре да включите амарант в диетата си:
Не съдържа глутен
Подобно на елдата и киноата, амарантът не съдържа глутен. Това означава, че може да се консумира безопасно от хора, които страдат от непоносимост към глутен.
Намалява нивото на холестерина
Фитостеролите, на които е богат амарантът, помагат за понижаване на нивата на холестерола, включително LDL (липопротеини с ниска плътност - основните носители на холестерол в организма) и триглицеридите (ако нивата им са повишени, рискът от сърдечносъдови заболявания се увеличава). Амарантът се препоръчва при исхемична болест на сърцето и атеросклероза, затлъстяване, рак и отслабен имунитет.
Нормализира кръвното налягане
Според скорошно проучване фибрите и фитонутриентите в амаранта могат да понижат кръвното налягане.
Добър източник на протеини
Протеините са от съществено значение за поддържане на мускулната маса и различни жизненоважни функции в организма. Само една чаша зърна амарант съдържа около 10 грама протеини - повече, отколкото в киноата. Освен това се усвоява значително по-добре (87-89%) от другите зърнени култури.
Богат на лизин
Лизинът често се среща в месото и млякото, но много рядко в растителните продукти. Ето защо амарантът е късметлия в това отношение - той е богат на тази незаменима аминокиселина. Тя помага на организма да усвоява калция, укрепва мускулите и произвежда енергия.
Съдържа фибри, които подпомагат храносмилането
Недостатъчният прием на фибри може да доведе до запек, подуване на корема и дори до натрупване на мазнини. Амарантът е продукт с високо съдържание на фибри, дава усещане за ситост и подпомага храносмилането.
Бори се с възпаленията
Възпалението е имунният отговор на организма към всяко нараняване или инфекция. Ако обаче възпалението продължи дълго време и не отшуми, то може да допринесе за хронични заболявания, автоимунни разстройства или дори рак. Проучванията показват, че пептидите, които се освобождават при смилането на амаранта, имат противовъзпалително действие върху организма. Това е особено важно при диабет и хипертония. Наличието на биоактивен пептид - луназин, придава на зърното антиканцерогенни свойства.
Съдържа минерали и витамини
Амарантът е съкровищница на минерали като калций, магнезий, мед, цинк, калий и фосфор. Те укрепват костите и мускулите и са жизненоважни за хиляди процеси в организма. Богат е и на витамини А, С, Е, К, В5, В6 и фолиева киселина.
Потъмнява посивялата коса
Ето и нещо неочаквано - амарантът помага за предотвратяване на преждевременното посивяване.
Как се приготвя?
Зърната на амаранта (под формата на брашно или масло) и листата (използвани в салати, сосове и супи) могат да се използват при приготвянето на различни храни. Добре е зърната да се накисват или ферментират преди готвене, за да се неутрализира по-голямата част от фитиновата киселина. Това е вещество, което не се усвоява от организма и пречи на усвояването на хранителни вещества, като микро- и макроелементи, минерали и витамини.
Растението амарант съдържа умерено количество оксалова киселина, която трябва да се избягва от хора с подагра, бъбречни проблеми или ревматоиден артрит.
Амарантът има лек вкус на ядки. Той може да се използва като брашно за приготвяне на питки, като добавка за каша и дори като основа за пица. Можете да го сварите във вода или да си направите от него пуканки. Вторият вариант е идеален, ако искате да ядете амарант като закуска или да го добавите към мюсли или печива. Всъщност амарантът може да се използва във всяка рецепта вместо киноа, ориз или кускус.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!