Н а 9 януари 1431 г. започва съдебния процес срещу френската героиня Жана Д’Арк. На 23 май 1430 г., по време на едно от излизанията на французите от обсадения Компиен, героинята попада в плен на бургундците, след като се опитва да атакува бургундски лагер в Марни. Крал Шарл VII, който ѝ е толкова задължен, не прави никакви опити да я освободи или откупи. Бургундците я продават на англичаните за 10 000 златни лири. През декември 1430 г. тя е преместена в Руан.
Делото, повдигнато срещу Жана д'Арк за ерес, в същността си е политически мотивирано.
Joan of Arc at the Siege of Orléans - Jules Eugène Lenepveu, 1886–1890. (Panthéon, Paris). pic.twitter.com/gyk6eMwVgH
— EUROPEAN ART (@EuropeanArtHIST) June 30, 2020
Въпреки че я съди църквата, тя е държана под английска охрана, в светски затвор в кулата в Руан, като военнопленница. Според тогавашните правила тя трябва да е в църковен затвор, наглеждана от монахини. Руан по това време е бастион на английското влияние. Осъждането ѝ е опит да се подкопае легитимността на дофина.
Делото се води от януари до май 1431 г. През цялото време девойката се държи смело и достойно, като демонстрира своя забележителен интелект. Църковният съд в Руан я обвинява в ерес и на 30 май 1431 г. я изгаря на клада на площада на стария пазар.
Симон дьо Бовоар
На тази дата през 1908 г. е родена френската писателка и феминистка Симон дьо Бовоар. Тя е автор на новели, изследвания върху философията, политиката, и социалните въпроси, есета и биографии. Симон е най-известна с трактата Вторият пол, публикуван през 1949 г., който представлява детайлен анализ на потисничеството на жената, смятан за основополагащ текст на съвременния феминизъм, както и със своите метафизични романи „Гостенката“ и „Мандарините“. Симон дьо Бовоар е известна и с дългогодишната си връзка с философа Жан-Пол Сартър.
Simone de Beauvoir photographed by Denise Bellon, Paris, 1930s pic.twitter.com/yTblEJ5mRN
— Le Cinéma (@lecinema_) September 22, 2016
Основен проблем пред Бовоар е
невероятната ефикасност на мъжката власт над жените, при положение, че доминацията е обикновено крехко и временно явление.
В по-голямата част от Вторият пол Бовоар се занимава със скицирането на културните образи на мъжествеността и женствеността, в чиято светлина мъжете и жените се възприемат.
Тя разглежда многообразните социални действия, които имат за цел да държат жените в подчинено положение и да не им позволяват да търсят собствено превъзходство. Именно чрез тях човек, който не се ражда жена, се превръща в жена – може би най-прочутото твърдение на Бовоар.
Битката при Чанаккале
На 9 янаури 1916 г. Османската империя печели битката при Чанаккале, наричана още Галиполската операция, Дарданелска операция, битка при Галиполи. Това е изключително важно сражение през Първата световна война между силите на Антантата и Османската империя, протекло на полуостров Галиполи в Османската империя между 25 април 1915 и 9 януари 1916 г.
Şanlı Osmanlı askerleri İstanbul'dan Çanakkale cephesine hareket ediyor, Birinci Dünya Harbi, 1915.
— Ottoman Imperial Archives (@OttomanArchive) July 15, 2020
Ottoman infantry moving from Istanbul to Çanakkale, mobilizing for the defence of Gallipoli (Dardanelles), WWI, Battle of Gallipoli, 1915. pic.twitter.com/TmyKz4Uzn1
Полуостровът образува северния бряг на пролива Дарданели, морски път към Руската империя, една от участничките в Антантата по време на войната. Великобритания и Франция започват атака по море с намерението да завладеят пролива, последвана от десант на полуострова, с крайна цел завладяване на османската столица Константинопол (днес Истанбул).
Атаката по море е отблъсната и след 8-месечни боеве с много жертви и от двете страни операцията е прекратена и десантните войски са евакуирани в Египет. Тази победа на турската армия е една от най-големите по време на войната и в Турция се разглежда като преломен момент в националната история: последен подвиг в защита на отечеството преди разпадането на Османската империя.
iPhone
През 2007 г. на този ден изпълнителният директор на Apple Стив Джобс представя първия iPhone. Това е серия смартфони, произвеждани и продавани от компютърния гигант Apple. Всички поколения от серията използват операционната система iOS. Първият iPhone е представен от Стив Джобс на 9 януари 2007 г. и пуснат в продажба на 29 юни 2007 г.
Още събития на 9 януари:
- 1913 г. – роден е 37-ят президент на САЩ Ричард Никсън
- 1958 г. – роден е турчинът Мехмет Али Агджа, който прави неуспешен опит да убие папа Йоан Павел II
- 1982 г. – родена е Катрин Мидълтън, съпруга на британския престолонаследник принц Уилям и принцеса на Уелс
- 2022 г. – умира американският актьор Боб Сагет („Пълна къща“)
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!