Н а 9 февруари 1996 г. тоталитарният лидер на България Тодор Живков е оправдан от Общото събрание на Наказателната колегия на Върховния съд по обвинението за незаконно раздаване на апартаменти, коли и представителни пари от УБО.
На 25 февруари 1991 г. започва процесът срещу него по тези обвинения.
На 4 септември 1992 г. Върховният съд го признава за виновен и го осъжда на 7 г. лишаване от свобода и да върне на държавата 7 млн. лв. През януари 1994 г. присъдата е потвърдена, но 2 години по-късно е отменена.
Тодор Живков е политик от Българската комунистическа партия (БКП), който между 1954 и 1989 г. оглавява тоталитарния режим в Народна република България (НРБ). През този период той заема различни ръководни постове – първи секретар (1954 – 1981) и генерален секретар (1981 – 1989) на ЦК на БКП, председател на Министерския съвет на НРБ (1962 – 1971) и председател на Държавния съвет на НРБ (1971 – 1989). Кмет на София (27 май – 1 ноември 1949). Определян е като диктатор.
Арест на български медици в Либия
09.02.1999 г. – Започва процесът срещу българските медици в Либия#MadeInBulgaria #Bulgaria pic.twitter.com/2jJt0VCo38
— Made in Bulgaria (@min_bulgaria) February 9, 2017
На 9 февруари 1999 г. пет български медицински сестри и един палестински лекар са арестувани в Бенгази, Либия. Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова и д-р Ашраф ал-Хаджудж са обвинени в:
- извършване на действия на територията на Либия, водещи до безконтролното убиване на хора с цел покушение срещу сигурността на държавата (деяние, наказуемо със смърт);
- участие в заговор и колективно договаряне за извършване на умишлено престъпление;
- причиняване на епидемия чрез инжектиране на 393 деца от детската болница „Ал-Фатих“ в Бенгази с ХИВ (деяние, наказуемо със смърт);
- действия, противоречащи на нормите и традициите в Либия: прелюбодеяние, валутна търговия, производство, разпространение и употреба на алкохол.
Д-р Здравко Георгиев, съпруг на Кристияна Вълчева взима полет към Бенгази, където впоследствие сам е арестуван и обвинен в неправомерно опериране с валута. Д-р Георгиев е осъден, след като вече е излежал повече от четиригодишната си присъда. Впоследствие е
освободен на същия ден, в който Кристияна Вълчева е осъдена на смърт.
През 2007 г. при голям медиен и политически шум около процеса предизвикан първоначално главно от българските медии, роднините на Ашраф ал-Хаджудж отправят поредната молба към президента Георги Първанов Ашраф да получи българско гражданство, тъй като „Либия го третира като палестински бежанец и зад него не стои нито организация, нито държава, която да се застъпва за него“.
10 години от освобождаването на българските медици в Либия https://t.co/kXFxE4zvSf pic.twitter.com/8yjaBXnqvI
— Burgas (@burgas) July 24, 2017
В крайна сметка с помощта на западни държави е постигнато споразумение за екстрадирането на осъдените медици в България. На 24 юли те се завръщат в родината на борда на френския правителствен самолет. По-мало от час по-късно е прочетен указът, с който президентът Георги Първанов помилва българските медици.
Принцеса Маргарет
На тази дата през 2002 г. умира британската принцеса Маргарет. Графинята на Сноудън е най-малкото дете на крал Джордж VI и на кралица Елизабет и единствената сестра на кралица Елизабет II.
От 50-те години тя се превръща в една от най-известните светски личности в света, известна с бляскавия си начин на живот и любовните си афери. Маргарет е противоречив член на британското кралско семейство. Разводът ѝ получава много негативна публичност, а личният ѝ живот дълги години е обект на спекулации от медиите.
Princess Margaret died #OnThisDay 15 years ago. She was 71. pic.twitter.com/pNiqjG6GHV
— British Royals (@britishroyals) February 9, 2017
През целия си живот се бори да балансира независимия си дух и артистичен темперамент със задълженията си като член на кралското семейство
на Великобритания.
Здравето ѝ се влошава през последните двадесет години от живота ѝ. Тя е заклета пушачка през по-голямата част от живота си и претърпява белодробна операция през 1985 г., пристъп на пневмония през 1993 г., както и три инсулта между 1998 и 2001 г. Умира на 71 години след четвъртия си инсулт.
Още събития на 9 февруари:
- 1881 г. – умира руският писател Фьодор Достоевски („Престъпление и наказание“, „Идиот“, „Братя Карамазови“).
- 1895 г. – Уилям Морган оповестява правилата на създадената от него игра волейбол.
- 1942 г. – За първи път в САЩ е изпробвано лятно часово време.
- 1943 г. – роден е актьорът Джо Пеши („Разяреният бик“, „Добри момчета“, „Ирландеца“).
- 1981 г. – роден е английският актьор Том Хидълстън („Тор: Богът на гръмотевиците“, „Боен кон“, „Полунощ в Париж“).
- 1998 г. – Екатерина Дафовска става първата българска олимпийска шампионка в зимна олимпиада.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!