Ч овекът винаги е използвал изкуството като изразно средство, за да изследва своя вътрешен свят. Чрез него субектът успява да види външния свят по различен начин, като същевременно може да изрази себе си.
Вероятно поради тази причина от средата на 20-ти век възникват поредица от терапии, наречени креативни, при които чрез „създаване“ и „изразяване“ да се цели доближаване до сложния свят на емоции и чувства на човешкото същество.
Целта на танцовата терапия, подобно на други творчески терапии, е да предложи алтернативен инструмент за интегриране на предишни преживявания с езика и телесната памет, стимулиране на възприемането на тялото, развиване на реален образ за него, насърчаване на собствено и автентично движение и лично възприятие.
По този начин се анализират преживените емоции, преборват се психичните конфликти, установяват се нови начини за създаване на връзки и справяне със ситуации, научават се методи за изразяване на себе, осъзнаване и интегриране на това, което е преживяно.
В танцовата терапия това, което се търси, е екстернализиране на емоциите чрез събуждане на тялото. Затова по време на сесиите се работи върху мускулното напрежение, дишането се регулира чрез специфични упражнения, позата се коригира, придава се стойност на тялото в пространството, като по този начин се намира нов начин за комуникация.
Именно чрез движението могат да се генерират промени не само на физическо ниво, но и във вътрешния свят. Той не се вижда и следователно често се забравя, което може да бъде причина за най-различни проблеми.
Чрез телесни стимули потребителите се движат и променят отказите на тялото, които с дисциплина и практика могат да се превърнат в съгласие.
Преди всичко танцовата терапия набляга на изразяването чрез движение на това, което ни блокира в ежедневието: танцувайки можем да изразим нашите страхове, гняв, мъка, болка.
В момента, в който разпознаем тези чувства в себе си, можем да ги прогоним, като ги изведем навън чрез собственото си тяло, така че, веднъж визуализирани, да можем да ги разберем и премахнем или променим.
В танцовата терапия не е важна крайната интерпретация на нашия танц, а по-скоро процесът, който ни води до него. Според всички творчески терапии умът, тялото и душата образуват едно цяло и постоянно взаимодействат помежду си.
По-специално, в танцовата терапия движението и позата влияят върху мислите и чувствата. Следвайки указанията на своите техники, танцовата терапия е ефективен инструмент, когато става дума за повишаване на нивото на лично възприятие, за насърчаване на индивида да изразява себе си автентично чрез интегриране с околната среда. Чрез музика и танц ние откриваме движението.
Ние сме ви подготвили обобщен списък с ползите от такъв тип терапия:
- Подобрява самосъзнанието и самочувствието
- Прави по-добра връзката между мисли, чувства и действия
- Подобрява адаптивното поведение
- Управлява непреодолими чувства или мисли
- Увеличава максимално комуникационните способности
- Позволява контакт с вътрешното аз
- Анализира отношенията с другите
- Позволява физически, емоционални и когнитивни промени
- Развива отношения на доверие
Още от автора:
Грижата за себе си, която е добре да прилагате в живота си
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни нараняв
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!