П риятелството е неизменна част от пълноценния живот на всеки човек. Изграждането на щастливи отношения започва с честна и безкомпромисна оценка какви са отношенията ни в момента и от кои от тях е време да се освободим, запазвайки хубавите спомени. На какво се гради истинското приятелство, как да разпознаем токсичните приятели и да се справим с надрастването на стари приятелства можете да прочетете в първата част на темата – „Приятел до живот или пък не? Как да изградим здрави отношения“.
В тази статия ще разгледам как да изградим новото – как и къде да потърсим нови приятели и какво да направим, за да задълбочим взаимоотношенията си с потенциални приятели.
Макар да е вярно, че „старото приятелство ръжда не хваща“, има много обстоятелства, поради които не можем да бъдем често с дългогодишните си другари. Най-големите пречки са разстоянието и липсата на време. В търсене на по-добър живот и кариерни възможности много хора се местят в други градове или държави. Напоследък дори се забелязва засилваща се тенденция на завръщане в селата и малките градчета в желанието за по-спокойно и простичко ежедневие. Оскъдното свободно време също е главен фактор. В миналото активният социален живот и времето, прекарано с близки и приятели, са били неприкосновени и нормална част от всекидневието. Днес хората жонглират с много роли и работата заема все по-голяма част от времето. Срещите се запазват отдалече в заетия календар и се разреждат с месеци, а понякога дори и с години.
С променените обстоятелства възниква и нуждата от нови приятелства. Няма как да срещнем нови хора, ако си стоим вкъщи и не излизаме. Много отношения се зараждат на работното място, в споделените радостни моменти и неволи. Тъй като виждаме въпросният човек често и в различни ситуации, имаме времето да го опознаем истински. Понякога такива приятелства са дълготрайни и наистина ценни дори и след като се разделите по професионалния си път.
За хората със свободни професии като фрийлансъри, консултанти и други, които работят изцяло от вкъщи, социалният аспект може да бъде проблемен и да провокира чувства на изолираност, нервност и потиснатост. Подобно може да е положението за домакините, които са се посветили на грижата за децата и дома или за тези, които се грижат за възрастни и болни хора. За тях е особено важно да потърсят контакти извън дома, за да поддържат тонуса и психичното си здраве.
След като сме решили, че искаме нови приятелства, какво да направим? Ето 8 изпитани и проверени метода:
- Първо, отворете се за тях – осъзнайте, че го искате, имате нужда от това и то ще подобри живота ви и ще ви донесе много положителни емоции. Настройте се на честота, че сте готови и приветствате с отворени обятия нови хора.
- Обръщайте повече внимание – често сме толкова погълнати от ежедневните задачи, че не обръщаме никакво внимание на хората, които срещаме по пътя си. Погледнете на тях по различен начин – има ли някой, който ви допада и бихте искали да опознаете по-добре?
- Покажете интерес – попитайте човекът нещо по-специфично отвъд обичайните баналности „Как си?“ или коментари за времето. Отбележете, че отдавна не сте го виждали; направете искрен комплимент относно нещо във външността или характера му; попитайте го какви са интересите му отвъд обстоятелствата, в които го познавате.
- Слушайте – няма как да дадете шанс на някого да ви разкрие повече за себе си, ако постоянно говорите вие, бързате да се включите с коментари и не оставяте човекът да завърши мисълта си. Тренирайте умението да слушате, защото хората са привлечени като магнит от добри слушатели.
- Направете първата крачка – ще останете изненадани колко хора ще кажат „да“ само ако ги попитате. Разменете си телефонните номера или координатите в социалните мрежи, поканете отсрещната страна на кафе или на някаква дейност, в която и двамата сте ангажирани. Например уговорете се да отидете заедно на фитнес, йога или разходка.
- Използвайте интуицията си като ориентир – ако чувствате топло, приятно и подканящо усещане към дадена личност, ако се чувствате уютно и отпуснато в неговата компания и забелязвате, че отсрещната страна винаги ви посреща с усмивка и също проявява интерес към вас, има голям шанс да станете приятели. Последвайте вътрешния си глас, пробвайте и вижте дали има потенциал познанството да се разгърне в приятелство.
- Бъдете себе си – не се старайте прекалено, за да се харесате на някого. Подхождайте с уважение, интерес и изслушвайте събеседника си, но иначе просто бъдете такъв, какъвто сте. Това е достатъчно за правилните хора.
- Позволете нещата да се развият естествено – важно е да излизате, да проявявате интерес към хората и да сте отворени и приятелски настроени, да проявите някаква инициатива. Но оттук нататък оставете нещата да се развият от само себе си. „Насила хубост не става“ и в междуличностните отношения това важи с пълна сила. За да узрее едно приятелство е необходимо време, така че не пресилвайте нещата.
Ето и няколко идеи къде да срещнете потенциални приятели:
- Места по интереси – класове по рисуване, салса клубове, обучения, семинари;
- Спортни занимания – фитнес, йога, пилатес, зумба, танци, членуване в спортен клуб;
- Магазини, кафета, ресторанти и нощни заведения – къде пазарувате най-често и кои заведения посещавате;
- Паркове – този вариант е особено подходящ за майки с деца, но също и за стопани на кучета;
- Музеи, изложби, фестивали, организирани турове;
- Пътувания в страната и чужбина;
- Доброволчески проекти.
Интернет предлага свободен достъп до хора и организации от цял свят и е особено подходящ за първоначален контакт с хора. Моят личен съвет е комуникацията да се пренесе възможно най-бързо в реалния живот, защото, съзнателно или не, стават големи подвеждания. Много е възможно човекът отсреща да се размине тотално с вашите представи или изградения от него образ. Освен това по-голямата част от нормалните приятелски отношения се осъществяват лице в лице – споделено време и изживявания, помощ и подкрепа.
Понякога ни се струва, че е много трудно да намерим приятели. Но ако подходим с правилната настройка и потърсим на правилните места, има голям шанс скоро да срещнем страхотни нови познати. На нашата планета живеят 8 милиарда души – сигурна съм, че все някои от тях ще бъдат повече от щастливи да станат ваши приятели!
Надявам се статията да е била интересна и полезна за вас, ако е така, споделете я, за да достигне до повече хора.
Още от автора:
„Ученик на живота“ и след бала и студентството – отплаща ли се постоянното саморазвитие
Приятел до живот или пък не? Как да изградим здрави отношения
За многообразието от избори и цената на свръхконсуматорството
Пролетното почистване-ритуал за привличане на изобилие и нови възможности
Шестото чувство: Ето как ни предпазва от беди и ни насочва в правилната посока
Принципи за щастлив брак от 60-те години на миналия век
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!