Х арактеристиките на нашето тяло могат да ви изненадат всеки ден. Любопитностите са много и тук ще ви разкажем за някои, които може би ще привлекат вниманието ви.
1. Слюнката има лечебни свойства
Всички знаем, че функцията на слюнката е да помага за смилането на храната. Това е така, но не е единствената ѝ задача. Всъщност тя има антибактериални и противогъбични свойства, благодарение на имуноглобулините.
Те потискат развитието на бактериите и помагат срещу кариес. Поради тези причини всяко нарушение в слюнчените жлези има последствия за живота на човека.
Какви тайни крие човешкото тяло – интересни факти
2. Можем да живеем известно време без храна или вода
Едно от любопитствата на човешкото тяло е, че може да издържи между 8 и 21 дни без храна или вода. Ако човекът е лишен само от храна, той може да живее по-дълго.
3. Бръчките на върха на пръстите имат функция
Това е класическият въпрос, който децата винаги задават. Когато прекарваме много време във ваната или в басейна, виждаме как пръстите ни и стъпалата на краката ни се набръчкват.
Това възниква, защото е начин за подобряване на сцеплението с мокри предмети. Кръвоносните съдове на върховете на пръстите се свиват и създават тези бръчки. Така при хващане на предмети те позволяват да се използва по-малко сила, отколкото когато пръстите не са набръчкани.
4. Вкусът намалява с възрастта
Вкусовите рецептори са отговорни за разпознаването на вкуса на храната и напитките. През целия ни живот те се подновяват на всеки 8 или 12 дни, въпреки че някои могат да оцелеят по-дълго.С годините обаче ги губим. Тоест броят на вкусовите клетки намалява.
5. Растежът на косата ни варира
Като цяло косата расте с един сантиметър на месец, но след 25-годишна възраст растежът се забавя. Освен това плътността е по-ниска при мъжете, отколкото при жените. Също така косата на азиатците расте по-бързо от на останалите.
6. Можем да различим повече от 1 трилион миризми
Човешките сетива не спират да ни учудват. Следователно те са част от големите любопитства на нашето тяло. Хората сме способни можем да различим около 10 000 различни аромата.
Този брой може би е дори по-висок. Не е известно колко миризливи молекули съществуват, но се предполага, че броят на 1 трилион аромати е много по-малък от това, което всъщност можем да различим.
7. Червата имат неврони
Неведнъж сме чували теорията, че червата са нашият „втори мозък“. Колкото и налудничаво да звучи, стомашно-чревният тракт съдържа неврони, които координират реакциите с имунните клетки.
Освен това има връзка между червата и мозъка благодарение на тези неврони. Всъщност дисбалансът в чревната микробиота може да повлияе на различни патологии, като болестта на Алцхаймер, болестта на Паркинсон и депресията. Следователно диетата играе основна роля за предотвратяването им.
8. Пъпът ни е източник на бактерии
Кожата е най-големият орган в тялото и е пълна с бактерии, които са част от нейната микробиота, следователно тя е жизненоважна за поддържане на нашето здраве и благополучие.
Знаете ли, че нашият пъп съхранява до 67 вида бактерии? Не забравяйте тази част от тялото си, когато се къпете.
Още от автора:
Аутизъм: Ето какви са разликите при мъжете и жените
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни наранява
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!