На 8 април 1873 г. Русия анексира Крим, тогава Кримско ханство. С успеха си в Руско-турската война от 1768 – 1774 г. Руската империя, тогава под ръководството на Екатерина II Велика, завзема значителни територии северно от Черно море и придобива възможности за намеса в работите на Османската империя, най-вече на Балканите.
По време на войната османците претърпяват някои от най-тежките поражения в историята си, сред които битките при Чешме и Кахул (1770 г.). Руски войски, командвани от Александър Суворов, за пръв път преминават на юг от река Дунав. Като резултат от войната Русия получава достъп до Черно море, като заема слабонаселените степни области на днешна Южна Украйна, наречени Новорусия, където са основани градовете Одеса, Николаев, Екатеринослав (днес Днипро), Херсон.
For those who are crying about Trump allegedly being ready to accept Crimea as part of Russia…
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) March 17, 2025
… Crimea became a part of Russia in 1783 under Catherine the Great.#history pic.twitter.com/S6Pg8Psev2
Съгласно Договора от Кючук Кайнарджа, Силистренско (21 юли 1774 г.), с който се прекратява Руско-турската война от 1768 – 1774 г., Русия, използвайки неточен превод на договора на френски, който разпространява, опитва да си присвои правото да защитава интересите на християните в Османската империя.
Кримското ханство получава независимост от султана.
През 1783 г. Русия анексира Кримското ханство. Османците се опитват да се противопоставят, но Руско-турската война от 1787 – 1792 г. е катастрофална за тях и те трябва да се примирят със загубата на Кримския полуостров.
- Венера Милоска
На тази дата през 1820 г. на остров Милос в Егейско море е открита статуята Венера Милоска – едно от най-прочутите произведения на древногръцкото скулптурно изкуство. Датирана е към 130 – 90 г. пр.н.е. и се счита, че е творение на Александър от Антиохия, въпреки че в миналото погрешно е била приписвана на Праксител (починал два века преди това). Композицията е смесица между ранни стилове от Класическия период на гръцката скулптура. Изработена е от пароски мрамор и висока – 203 см.
Не е напълно сигурно, как точно е изглеждала първоначално,
защото е повредена и не е запазена изцяло. Ръцете ѝ са отчупени и поне отчасти загубени, както и оригиналният плинт (плочата, служеща за основа). В нишата, в която е открита, са намерени и фрагменти от лява ръка, държаща ябълка – предполагаемо част от статуята.
Venus de Milo — a timeless masterpiece that continues to captivate and mystify us centuries after its creation. 🏛️ pic.twitter.com/vNog2635CJ
— Muse (@xmuse_) March 7, 2025
Скулптурата е открита на 8 април 1820 г. от гръцкия селянин Георгиус Кентротас, из останките на античен театър на остров Милос (тогава – в Османската империя), който съобщава това на няколко французи, които се занимават с търсене на антични предмети. Те му плащат за статуята няколко златни монети. Френският посланик в Константинопол Шарл-Франсоа Рифардо дьо Ривиер се сдобива с нея и я подарява на крал Луи XVIII, който нарежда да я поставят в Лувъра, но сам така и не отива да я разгледа. Оттогава до днес се намира в двореца, преобразуван в музей.
- „Туин Пийкс“
На 8 април 1990 г. е излъчен първият епизод на американския сериал „Туин Пийкс“ на режисьора Дейвид Линч. В първия епизод полицията в Туин Пийкс, среден по големина град в далечния северозапад на Съединените щати, е повикана на местопрестъпление. На брега на езеро е открит труп, завит в найлонов чувал. Никой не подозира, че случилото се ще разтърси целия град.
Името на убитата е Лора Палмър, обичано от всички седемнайсетгодишно момиче, Мис Туин Пийкс, дъщеря на почтено и уважавано семейство.
Но впоследствие се оказва, че това е било само привидно. Шерифът Хари Труман, неговите подчинени и федералният агент Дейл Купър, който идва в града да разследва случая, проследяват загадъчните улики, тайните в живота на Лора, за да разкрият загадката на нейната смърт. Лора се оказва жертва на сериен убиец, който преди години убива друго момиче – Тереза Банкс.
Скоро агент Купър осъзнава, че случилото се не е просто поредното престъпление, а стои във връзка със странни и мистериозни събития, причината за които се крият във вековните гори около града. И когато убиецът най-после е разкрит и Купър се готви да напусне града, нова серия убийства го принуждава да остане – неговият бивш партньор и ментор, Уиндъм Ърл, се появява в града и търси отмъщение. Следите ще отведат Купър до източника на злото в горите на Туйн Пийкс.
Още събития на 8 април:
- 1893 г. – княз Фердинанд I се жени за Мария-Луиза Бурбон-Пармска в Пианоре, Италия
- 1938 г. – роден е Кофи Анан – 7-и генерален директор на ООН, Нобелов лауреат за мир
- 1941 г. – родена е британският моден дизайнер Вивиан Уестууд
- 1966 г. – родена е актрисата Робин Райт („Форест Гъмп“, „Мол Фландърс“, „Писмо в бутилка“, „Еверест“)
- 1973 г. – умира испанският художник Пабло Пикасо
- 2013 г. – умира Маргарет Тачър, бивш премиер на Великобритания
- Международен ден на ромите
- САЩ – Ден на астрономията
- Сингапур – Рожден ден на Буда