С поред нов анализ почти три четвърти от населението на света ще изпитат значителни и бързи промени в температурите и валежите през следващите 20 години - сериозно предупреждение за много хора по света. Единственият начин да се избегне това е да се намалят драстично емисиите на парникови газове.
Темата за изменението на климата остава противоречива, въпреки че многобройните доказателства показват, че в момента навлизаме в условия, които не са наблюдавани от хилядолетия. Вярно е, че природата и обществото са свикнали с определени вариации и регионални промени в различни периоди от време, но промените, които настъпват по-бързо от очакваното, могат да имат опустошителни последици.
Ключов пример за това е рекордната гореща вълна в Северна Америка през 2021 г., която се смяташе за невъзможна без климатичните промени.
Подобни екстремни събития могат да имат различни въздействия. Например, горещите вълни могат да доведат до топлинен стрес и смърт на хора и животни; те могат също така да увредят екосистемите, да намалят добивите в селското стопанство, да нарушат транспорта и дори да повлияят на охладителните системи на електроцентралите.
At 2.7°C of warming—our current policy trajectory—2 billion people will face extreme heat. Shockingly, 99.7% of them live in the global South, the very people who contributed least to the crisis. The injustice is staggering. 🌍🔥 #ClimateJustice #ExtremeHeat pic.twitter.com/nA0sTn8CYI
— Peter Dynes (@PGDynes) September 12, 2024
В същото време екстремните валежи могат да доведат до наводнения, които да нанесат щети на инфраструктурата и домовете - но също така могат да увеличат ерозията, да намалят качеството на местните води и да унищожат реколтата.
Съществува и риск тези екстремни събития да се припокрият, превръщайки се в комплексни събития, които водят до още по-силни въздействия, надхвърлящи самостоятелното събитие. Например наводненията, които сполетяха Пакистан през 2022 г., могат да бъдат пример за такава сложна ситуация.
Досега малко проучвания са изследвали как екстремното време ще се отрази на различните държави, но д-р Карли Лес и колегите ѝ от Центъра за международни климатични изследвания (CICERO), в сътрудничество с Университета в Рединг, са проучили как глобалното затопляне може да се комбинира с нормалните вариации на времето, за да се формират бързи промени както в екстремните температури, така и във валежите.
„Фокусираме се върху регионалните промени, поради по-голямото им значение за преживяванията на хората и екосистемите в сравнение със средните глобални стойности, и идентифицираме регионите, за които се предвижда да изпитат значителни промени в темповете на един или повече индекси на екстремни събития през следващите десетилетия“, обяснява Лес в изявление.
Предстоят нестабилни времена
Изследването показва, че ако емисиите на парникови газове бъдат намалени в съответствие с Парижкото споразумение, 20% от населението на света може да бъде изправено пред подобни екстремни климатични рискове през следващите две десетилетия. Ако обаче усилията останат ограничени, този процент може да нарасне до 70% от населението.
Scientists warn 70% of the world’s population to see rapid increase in ‘unprecedented’ weather - Euronews https://t.co/9Un1r9TMcW
— Rich Newbold (@drnewbold) September 14, 2024
За да достигне до тези заключения, екипът създава мащабни климатични симулации, които показват как големи части от тропиците и субтропиците - които обхващат около 70 процента от настоящото световно население - вероятно ще изпитат силни съвместни темпове на изменение на екстремните температури и валежите през следващите 20 години при така наречения „сценарий с високи емисии“.
Но дори при силно ограничаване на емисиите ситуацията остава сериозна: около 1,5 милиарда души все още ще бъдат засегнати.
Тъй като информираността ни за климатичната ситуация продължава да се развива, е важно да разберем, че дори усилията ни за почистване ще носят специфични рискове.
„Установяваме също така, че бързото почистване на замърсяването на въздуха, най-вече над Азия, води до ускорено съпътстващо увеличение на топлите екстремуми и оказва влияние върху азиатските летни мусони“, допълва д-р Лора Уилкокс, съавтор от Университета в Рединг.
„Въпреки че почистването на въздуха е от решаващо значение по здравословни причини, замърсяването на въздуха също така прикрива някои от ефектите на глобалното затопляне. Сега необходимото почистване може да се комбинира с глобалното затопляне и да даде много силни промени в екстремните условия през следващите десетилетия", споделя още Уилкокс.
Екипът също така подчертава, че резултатите имат значителни последици за адаптирането към климата. Единственият начин да се справим с този глобален проблем е да се подготвим за ситуация, която е много по-вероятно да доведе до безпрецедентни екстремни явления през следващите години. По този начин ще можем да смекчим най-лошите последици.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!