М ного вероятно е във възрастта между 20 и 39 г., когато човек се определя като сравнително млад, да приемаме здравето ни за даденост. Но с течение на времето, може би забелязвате, че тялото ви вече не работи така добре.
Например след 50-годишна възраст разграждането на костите се случва по-бързо от образуването, което води до загуба на кост.
Имайки предвид всичко това, трябва да знаем, че съществуват навици и практики, които по-възрастните хора могат да използват, за да си помогнат за някои болки и неразположения, които започват да изпитват с напредването на възрастта.
Ето 7 неща, които лекарите съветват да правим всеки ден:
1. Движете се
Това е важно независимо от възрастта, но е още по-важно, когато остаряваме, защото помага да останете подвижни и да редуцирате риска от остеопороза. Може да бъде нещо съвсем леко – разходка след обилно хранене, съчетана с прости упражнения като клекове, напъди и коремни преси.
Винаги можете да намерите онзи тип движение, който освен това и да ви носи удоволствие – каране на колело, плуване, йога, пилатес. Ключът е постоянно да сте активни.
2. Предизвиквайте ума си
Около 6,9 млн. американци на възраст 65 и повече години живеят с Алцхаймер през 2024 г. И макар да не можете напълно да предотвратите появата на това заболяване, има хобита, които можете да практикувате, за да намалите риска и да отложите старта.
Трябва да упражнявате ума си всеки ден с кръстословици, пъзели, четене на книги и като си припомняте най-различни неща. Помислете например за любима ваша група, за тяхна песен, за текста и т.н. Всяко нещо, което занимава ума ви е полезно.
3. Бъдете социални
Хората са социални животни и редовните, здравословни социални контакти са изключително важни за менталното здраве, особено за хората в напреднала възраст. Хората над 45 трябва да имат поне един позитивен социален контакт на ден. Независимо дали е посещение от мил съсед, разговор с касиерката в магазина, или телефонен или видеоразговор с внуче или приятел.
4. Управлявайте нивата на стрес
Стресът е част от живота, но хроничният стрес може да има негативни последствия за здравето, които да се задълбочат с течение на времето. Стресът може да навреди на сърцето, затова е важно да намираме начин да се отърсваме от него всеки ден.
Намерете време за почивка, намерете неща, които ви носят покой и всеки ден правете неща, които ви носят удоволствие и които не ви носят постоянен стрес.
5. Не пропускайте прегледите
Остаряването е привилегия, а ключът е в това да сте наясно със здравето ви и да не пропускате профилактичните прегледи при лекаря. Превенцията е важно нещо, а ранното откриване на някое заболяване е още по-важно, така че не пропускайте прегледите, много са важннни.
6. Прекарвайте време на открито на слънце
Хубаво е да прекарвате на слънце 5 до 30 минути на ден, без слънцезащита, за да получите доза витамин D. Този витамин подобрява като цяло психическото и физическото ви здраве.
За по-възрастните хора това може да е трудно, но е много важно. Никой не казва, че трябва да се пържите под лъчите, докато изгорите, вие ще изберете подходящото за вас време.
7. Яжте питателни храни
С напредването на възрастта ще ви се иска да избягвате силно преработените храни. Концентрирайте се върху това да консумирате повече питателни храни. Изберете здравословни храни, които ще ви помогнат да предотвратите сърдечно заболяване – пресни плодове и зеленчуци, храни, богати на фибри и бедни на нездравословни мазнини, и ограничете приема на сол и захар.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!