М оже да се окаже страшно, когато хората решат да имитират изкуството. Но това се е случвало много пъти и за добро, и за зло. Сред тях има престъпници, които използвали книги като вдъхновение за своите престъпления. В тази статия ще разгледаме литературни произведения станали вдъхновение на зловещи събития.
1) "Дневниците на Търнър"
Романът на Уилям Лутър Пиърс от 1978 г. „Дневниците на Търнър“ по същество представлява визията на неонацистите за дистопично бъдеще, включително революция и расова война. Смята се, че книгата повлияла на нарастването на расисткото насилие в САЩ. Вероятно най-скандалното престъпление, повлияно от „Дневниците на Търнър“ е бомбеният атентат в Оклахома Сити на 19 април 1995 г. Тимъти Маквей и Тери Никълс използвали камион бомба, с която убили 168 души и ранили повече от 680. През 2021 г. Amazon изтегли противоречивата расистка книга от платформата си.
2) "Спасителят в ръжта"
Романът на Дж. Д. Селинджър от 1951 г. повлиял едно от най-известните престъпления в света - убийството на бившия бийтъл Джон Ленън в Ню Йорк на 8 декември 1980 г. Марк Дейвид Чапман е човекът, отговорен за престъплението. Той твърдял, че бил вдъхновен от книгата. Чапман дори го четял, когато бил заловен от полицията на местопрестъплението.
3) "Вампирски хроники"
Може би сте запознати с някои от книгите от поредицата романи на Ан Райс (много от тях са превърнати във филми), като „Интервю с вампира“ и „Кралицата на прокълнатите“. През 2003 г. Алън Мензис от Шотландия твърди, че бил вдъхновен от книгите, което го накарало да убие приятеля си. Всъщност той казал, че героинята Акаша му казала да го направи. Мензис починал в затвора през 2004 г.
The Third Edition of My
— CatGirl Kulak 😻😿 (Anarchonomicon) (@FromKulak) December 14, 2023
REAL BANNED BOOKS LIST
books supressed or costly to their author (as opposed to mandatory readings for children)
I've found lists of books that are subject to import controls in western countries, so there will be more editions (note: all previous… pic.twitter.com/4r7GVfP0rd
4) "Баскетболните дневници"
Писателят и музикант Джим Карол публикува мемоарите си през 1978 г. „Баскетболните дневници“, след което книгата му беше адаптиран като филм през 1995 г. с участието на Леонардо ди Каприо, Марк Уолбърг и други. Историята включва поредица от сънища, в които Карол открил огън в класа си по английски. За съжаление, това вдъхновило 14-годишно момче да стреля по училищна молитвена група, убивайки трима ученици през 1997 г. Но станало и по-лошо. Посочва се, че „Баскетболните дневници“ е възможно да е оказала влияние върху прословутото клане в училище Columbine, което се случило на 20 април 1999 г., където загинали общо 15 души (включително извършителите).
5) "Портокал с часовников механизъм"
Вероятно сте по-запознати с филмовата адаптация от 1971 г. на Стенли Кубрик, но изключителното ниво на насилие както в книгата, така и във филма е добре известно на всеки докоснал се до някое от двете. През 2003 г. банда, повлияна от историята, извършила серия от престъпления в Барселона, Испания. Те нападали бездомни хора по улиците.
6) „Странник в странна страна“
Спекулира се, че скандалният Чарлз Менсън бил вдъхновен от романа на Робърт Хайнлайн от 1961 г. Книгата е за човек, който е роден на Марс от човешки родители, но отгледан от извънземни. Той идва на Земята, за да проповядва своята идеология - свободна любов. Докато Менсън твърди, че никога не е чел книгата, неговият култ споделял същата система от вярвания и дори някои ритуали (напр. церемонии за споделяне на вода) и терминология (напр. „grokking“), открити в книгата.
7) "Тайният агент"
Романът на Джоузеф Конрад от 1907 г. послужил като вдъхновение за известния американски престъпник, действал през 70-те и 80-те години - Тед Качински, известен още като "The Unabomber". Качински задействал 16 бомби и убил общо трима души. Започнал през 1978 г., но бил заловен и изправен пред правосъдието чак през 1996 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!