К акво знаем за дишането? То е от огромно значение за човешкото тяло и представлява много сложен процес, макар и на пръв поглед да изглежда като нещо елементарно. В следващите редове може да се запознаете с няколко любопитни факта, свързани дишането.
Губим голямо количество вода, докато дишаме
С дишането ние осигуряваме кислорода, нужен на клетките в тялото ни и едновременно с това „изхвърляме“ ненужния въглероден диоксид. Но знаете ли, че с издишването отделяме и значително количество вода? Различни изследвания показват, че на час губим по 17,5 милилитра вода. Ако тренираме, това количество е четири пъти по-голямо.
Някои хора могат да задържат дъха си в продължение на 20 минути
22 минути. Това е световният рекорд за най-дълго задържане на дъха под вода, поставен от датчанина Стиг Северинсен. Постижението му е изумително, но подобни неща могат да правят редица професионални гмуркачи. Каква е тайната им? Те използват различни техники, за да намалят концентрацията на въглероден диоксид в клетките си. Именно това, а не липсата на кислород, е и основният проблем, когато задържаме своя дъх.
Белите дробове са единствените органи, които могат да плават по вода
Всеки един от вашите бели дробове съдържа около 300 милиона полусферични образования, наречени алвеоли. Именно те отговарят за заместването на въглеродния диоксид във вашата кръв с кислород. Когато те са пълни с въздух, белите дробове се превръщат в единствените органи, които могат да се носят по водната повърхност.
Скоростта на кихането не е висока
Доскоро се смяташе, че частиците, които отделяме при кихане, се движат с много висока скорост – около 180 км/ч. Нови изследвания оборват това. Според проучване, публикувано през 2013 г. в журнала PLOS ONE, въпросната скорост е около 20 км/ч. Данните са били измерени с помощта на специална високоскоростна камера.
Белите дробове и трахеята са били важни символи в Древен Египет
Древните египтяни отлично осъзнавали колко важна е ролята на белите дробове и трахеята. Затова те създали йероглиф, изобразяващ тези органи. Той символизирал единството на Горен и Долен Египет, което било важно условие за просперитета на страната. Този йероглиф може да бъде забелязан върху редица артефакти, принадлежали на фараони.
Астмата е била лекувана с психотерапия
Днес знаем, че астмата е хронично белодробно заболяване, което причинява възпаление и стесняване на дихателните пътища. То може да се изостри от някои психологически фактори. Между 30-те и 50-те години на миналия век обаче хората смятат, че корените на астмата са психологически. Следователно, лечението на астма се фокусира върху психоанализата. И до днес някои изследователи предполагат, че развитието на астма при децата е своеобразен вик към майката и страхът от отделяне от нея предизвиква астматичните пристъпи.
Защо гърдите ни се движат при дишане?
Когато вдишваме, гърдите ни се издуват, а когато издишваме – се свиват. Това се дължи на запълването на белите дробове с въздух, нали? Всъщност, не. Истината е, че по време на вдишване диафрагмата се свива и се придвижва надолу, увеличавайки пространството в гръдната кухина. В същото време и мускулите между ребрата се свиват, за да „издърпат“ ребрата нагоре и навън. По време на издишването пък се случва точно обратното.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!