О питвате се да се впуснете в четене на дадена книга, но ви е трудно, лесно се разсейвате, не задържате информацията, губите нишката...
На какво се дължи всичко това? Вижте няколко възможни причини:
- Липса на навик
Ако нямате придобития навик, нормално е да ви е трудно да се концентрирате, когато четете. Не забравяйте, че постоянното внимание също се тренира. В края на краищата, мозъкът е като мускул и различни когнитивни способности, като концентрация, са „разположени“ в този мускул.
Ако ги пренебрегнем, нормално е да не са на нивото, на което бихме искали. Ето защо, ако искате да подобрите концентрацията си при четене, четете! Опитайте се да започнете с малки диапазони от време и с книги по теми, които наистина ви интересуват.
- Множество неща, които ни разсейват
Netflix, HBO и т.н. С количеството аудиовизуално съдържание, с което разполагаме, е разбираемо, че сме свикнали да прибягваме до неговото потребление, когато искаме да избягаме от реалността. Вместо това много повече пренебрегваме четенето, защото то изисква от нас да сме активни.
И това е свързано с предишната точка. Ако искате да тренирате обхвата на вниманието си, направете така, че четенето да се превърне в навик. Опитайте се да държите екраните далеч, когато възнамерявате да прекарате известно време в четене. Не забравяйте да изключите звука на мобилния си телефон и да го поставите далеч от себе си, защото веднъж погледнете ли го, трудно ще се върнете към четенето…
- Притеснения
Въпреки че понякога не го осъзнаваме, мислите и тревогите от деня са там, в съзнанието ни, готови да се промъкнат веднага щом намерят пролука. Поради това друга от причините, които биха отговорили на въпроса "защо не се концентрирам, когато чета", са онези притеснения, които са изключително натрапчиви.
Истината е, че ако дадено четиво ви е наистина интересно, вие ще се отпуснете напълно, ще дадете контрола си и негативните мисли ще отидат на заден план.
- Липса на мотивация
Липсата на мотивация също обяснява защо ви е толкова трудно да се концентрирате, когато четете. Може би книгата, която се опитвате да прочетете (или списанието, текстът и т.н.), всъщност не ви интересува. Това обикновено са четивата, които сте задължени да прочетете, заради училище, университет, работа и т.н. Ако е така, нормално е да имате проблеми с концентрацията. Освен това всичко, което преживяваме „като задължение“, ни се струва по-досадно и го вършим с по-малко желание.
- Умора
Умората също пречи на концентрацията, когато четем. Ако сме уморени, умствените ни способности не са в пълен капацитет и това е нормално. Ето защо е важно да сме добре отпочинали и презаредени, когато четем (или когато извършваме дейност, която изисква постоянно внимание).
- Възраст, стрес и силни емоции
С напредване на възрастта нашите когнитивни способности, като тази да се фокусираме по време на четене, намаляват. Когато достигнем определена възраст се разсейваме по-лесно, особено в стресови ситуации или при интензивни емоции.
Още от автора:
Успешна и независима жена: Навиците, които ни правят такива
Кой е Анаксагор и какви са неговите теории?
Четири техники за справяне с главоболието (без лекарства)
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!