Н а днешната дата се навършват 66 години от изстрелването в космоса на първия изкуствен спътник – „Спутник-1“. Историческото събитие води до разпалването на ожесточена космическа надпревара между САЩ и СССР, която е част от Студената война. Показателен е фактът, че новината за успешния старт на съветския апарат предизвиква истинска „спътникова криза“ в Америка. В интерес на истината, надпреварата между двете световни сили започва още през 1955 г. Именно тогава властите в САЩ обявяват, че ще изведат свой апарат в околоземна орбита по случай приближаващата Международна геофизична година (1 юли 1957 – 31 декември 1958 г.). Само четири дни по-късно, Съветския съюз съобщава, че възнамерява да направи същото.

Изстрелването на „Спутник-1“

Съветското правителство одобрява плана за изстрелването на сателита в началото на 1956 г. Той гласи, че т. нар. „Обект Д“ трябва да тежи около тон и половина и да носи със себе си внушително оборудване за провеждането на различни изследвания. Само няколко месеца по-късно, обаче, става ясно, че амбициозният проект няма как да бъде осъществен до края на 1958 г. Притесненията, че САЩ ще успеят първи да изведат в орбита свой апарат кара властите в СССР да променят първоначалния си план. Учените се захващат със създаването на много по-лек сателит, разполагащ със значително по-скромна апаратура.

Така се стига до датата 4 октомври 1957 г. Тогава, от секретния научноизследователски полигон на съветското министерство на отбраната „Тюра-Там“ (който по-късно се превръща в космодрума Байконур – мястото, от което след няколко години към космоса полита и Юрий Гагарин) към околоземна орбита се отправя „Спутник-1“. Сателитът тежи около 83 кг. (теглото на захранващия блок от сребърно-цинкови акумулатори е 51 кг.), а диаметърът му е 58 см. Представлява идеална сфера, изработена от алуминиева сплав, с четири разгъващи се антени и два радиопредавателя. Корпусът му е направен от две полусфери с дебелина 2 мм., съединени с 36 болта. Повърхността им е полирана за по-добри отражателни свойства.

„Спутник-1“ лети около Земята в продължение на 92 дни. Скоростта му е 29 000 км/ч, като извършва една пълна обиколка около планетата ни за малко над 96 минути (апаратът осъществява общо 1440 обиколки). Полетът му е незабравимо събитие за всички радиолюбители по света, тъй като в продължение на 22 дни те могат да улавят излъчваните от него сигнали на честоти 20,005 и 40,002 MHz. Спътникът изгаря при навлизането си в земната атмосфера на 4 януари 1958 г. Това се случва, след като „Спутник-1“ изминава общо над 70 млн. км.

САЩ срещу СССР

Изстрелването на „Спутник-1“ дава началото на период, в който СССР демонстрира по неоспорим начин превъзходството си над САЩ в сферата на космическите изследвания. Само месец след това историческо събитие – на 3 ноември 1957 г., е даден старт на мисията на „Спутник-2“. Това е първият апарат, изстрелян в Космоса, на борда на който им живо същество – кучето Лайка. Следват още няколко гръмки успеха – като първия апарат, достигнал Луната („Луна-1“), фотографирането на обратната страна на естествения ни спътник, както и първия сателит, достигнал друга планета („Венера-1“). Несъмнено, най-значимото събитие в този етап от надпреварата се случва на 2 април 1961 г., когато СССР става първата страна, изпратила човек в космоса – Юрий Гагарин.

Американските власти са крайно обезпокоени от случващото се. След няколко неуспешни опита, на 31 януари 1958 г. „Експлорър-1“ се превръща в първия апарат на НАСА, достигнал околоземна орбита. Първият американски астронавт – Алън Шепард, излита на 25 май 1961 г., по-малко от два месеца след историческия полет на Гагарин. На същия ден президентът на САЩ Джон Кенеди произнася реч в Конгреса, в която заявява следното: „Вярвам, че тази нация трябва да се ангажира с постигането на целта преди края на това десетилетие – кацането на човек на Луната и безопасното му връщане на Земята“. Думите му дават началото на най-важния етап от космическата надпревара между Вашингтон и Москва, а погледите на всички вече са отправени към нашия естествен спътник.

На 20 юли 1969 г. на повърхността на Луната стъпва Нийл Армстронг, а малко след него това прави и Едуин Олдрин. Полетът на „Аполо 11“ е огромен успех за САЩ. Следват още няколко американски мисии до естествения ни спътник, които потвърждават очевидното – Съветският съюз е претърпял поражение в космическата надпревара. В интерес на истината, СССР се опитва да осъществи няколко мисии до Луната, но в крайна сметка ги отменя. Постепенно, надпреварата се превръща в сътрудничество, доказателство за което е емблематичната среща на американски и съветски астронавти в околоземна орбита, състояла се през юли 1975 г.

Новата космическа надпревара

Редица експерти смятат, че космическата надпревара между САЩ и Русия не е останала в миналото и в момента се разгаря с нова сила. Този път, обаче, ситуацията е много по-различна, смята проф. Рам Джаку от университета „Макгил“ в Монреал, който е член на борда на директорите на Международния институт по космическо право. „Определено може да се каже, че ставаме свидетели на нова космическа надпревара. Нейната ожесточеност нараства, причините за което са стратегически, геополитически и търговски. Основните участници в нея не са единствено САЩ и Русия. Успехите, които постигат страни като Китай и Индия, а и някои частни компании, нагледно демонстрират, че в надпреварата вече са замесени и много други играчи“, заяви за Vesti.bg проф. Джаку.

Един от най-често задаваните въпроси е дали Китай ще успее да изпревари САЩ и да се превърне във водеща космическа сила. Азиатската страна завърши строежа на своята космическа станция „Тянгун“ („Небесен дворец“), а освен това активно развива сателитните си комуникации и разработва ракети за многократна употреба. Според някои експерти, Китай следва плътно САЩ и е възможно да се изравни със своя опонент до края на десетилетието. Едно нещо изглежда безспорно – надпреварата отново е насочена към Луната. Изпращането на хора там този път няма да е със символична стойност. Териториалните претенции могат да се превърнат във факт, а освен това на нашия спътник има и някои ценни ресурси. Сред тях е Хелий-3. Изотопът, който липсва на Земята, може да улесни термоядрения синтез и да предизвика истинска революция в енергетиката.

Още от автора:

Войната в Украйна, Китай и бъдещето на Тайван

Екстрасенсите, които станаха част от Студената война

Изненадващата история на биологичните и химическите оръжия

Виктор Орбан – между патриотизма и авторитаризма

Пожарът, който изпепели Лондон

На края на света – непозната Аляска

Да измамиш Хитлер – как операция „Минсмийт“ помогна на Съюзниците да спечелят Втората световна война

Трябва ли да се страхуваме от изкуствения интелект, мнението на експертите

Руско влияние или конспирация: Задълбочава ли се проблемът с проявите на антисемитизъм в България

Непозната и шокираща – какво знаем за историята на стоматологията​

Адренохром – истина или измислица е конспиративната теория за „дрогата на елита“

Зверствата, извършени от Съюзниците по време на Втората световна война

Теориите, които се опитват да променят представите ни за Античността

Как изкуственият интелект променя бъдещето на медицината

Ядрен взрив или метеорит: Какво се крие зад инцидента „Вела“

На ръба на масова истерия: НЛО и Студената война

Земята е плоска, а гравитацията не съществува – войната между науката и конспиративните теории

Трагичната история на децата на Сталин

Отнета свобода – мрачната история на робството в Древен Рим

Какво не знаем за живота на основателя на СССР – Владимир Ленин

Колко опасни са снарядите с обеднен уран, които САЩ възнамеряват да предоставят на Украйна

Зоологическите градини, превърнали се в символ на Студената война

Ужасите на Първата световна война: Как химическото оръжие промени историята

Тайните на московското метро и подземните убежища на съветската власт

Индустриалната революция: Краят на една епоха и началото на друга

Между фактите и легендите – как викингите изчезнаха от Гренландия

Изумително: Гигантите, които наследиха динозаврите

САЩ срещу Китай – новата космическа надпревара

Кафето – напитката, която промени света

Масови екзекуции, смъртоносен студ и апокалиптични разрушения: Непознатата история на Корейската война

Сектата „Райски порти“: Масовото самоубийство на поклонниците на „Стар Трек“

Най-странните медицински практики в Древен Рим

Новият крал на Великобритания и церемонията, която светът очаква с нетърпение

Жената, която се опълчи на нацистите и спаси стотици хора от сигурна смърт

Наистина ли използваме едва 10 процента от мозъка си

Между фактите и легендите – истинската история на крал Артур

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Семен Новиков спечели сребърен медал за България

Семен Новиков спечели сребърен медал за България

Свят Преди 6 часа

Схватката не тръгна добре за Новиков

Министър Иванов: Служителите на АПИ масово напускат

Министър Иванов: Служителите на АПИ масово напускат

България Преди 7 часа

Иванов: Подкрепям протестиращите. Имат основание и съм солидарен с тях

Разбраха ли се САЩ и Иран за ядрената програма

Разбраха ли се САЩ и Иран за ядрената програма

Свят Преди 10 часа

Непреките разговори САЩ-Иран, засягащи ядрената програма на Техеран, продължиха около два часа

Тежка катастрофа в София, почина човек

Тежка катастрофа в София, почина човек

България Преди 10 часа

Инцидентът е станал около 15:00 часа на ул. „Мими Балканска“

Протест на „Правосъдие за всеки” в София срещу Пеевски

Протест на „Правосъдие за всеки” в София срещу Пеевски

България Преди 10 часа

В района има засилено полицейско присъствие

Украински пилот на F-16 загина в сражение

Украински пилот на F-16 загина в сражение

Свят Преди 10 часа

Зеленски: Разследваме всички обстоятелства

Земетресение недалеч от София

Земетресение недалеч от София

България Преди 11 часа

Земетресението е станало днес в 15:34 часа

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

Бащата на Сияна: Майка ѝ е в много тежко състояние

България Преди 12 часа

Николай Попов: Ако Сияна можеше да види всичко, би благодарила на всички, които ни подкрепят

Скоро трудовата книжка става електронен документ

Скоро трудовата книжка става електронен документ

България Преди 12 часа

Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат върнати на работещите

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Тръмп запасява САЩ с редки метали от дъното на Тихия океан

Свят Преди 12 часа

Китай произвежда около 90 процента от преработените редкоземни метали в света

Престрелка между турски и гръцки кораби в Егейско море

Престрелка между турски и гръцки кораби в Егейско море

Свят Преди 13 часа

По гръцкия кораб са открити пробойни от стрелбата

<p>НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса</p>

НАТО: Русия може да разположи ядрени оръжия в космоса

Свят Преди 14 часа

През 2021 г. в НАТО е взето решение клаузата за колективна отбрана по член 5 да се прилага и за нападения във или от космоса

<p>Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани</p>

Нови арести за смъртоносния пожар в Кочани

Свят Преди 14 часа

За пожара в Кочани Основната прокуратура досега е започнала разследване срещу 27 физически и три юридически лица

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Протести вместо празник</span></strong> в цяла България</p>

Протести вместо празник в цяла България

България Преди 15 часа

Хора от цялата страна изразиха възмущението си от „войната“ по пътищата

Румен Радев и Дейвид Бейкър
Ексклузивно

Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажимента ни към ВВС

България Преди 16 часа

Президентът се срещна със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по отбраната на САЩ Дейвид Бейкър

Принц Уилям и крал Чарлз III

Чарлз III няма да предаде трона на принц Уилям

Любопитно Преди 16 часа

Защо кралят няма да абдикира въпреки болестта си