18

Н а днешната дата се навършват 66 години от изстрелването в космоса на първия изкуствен спътник – „Спутник-1“. Историческото събитие води до разпалването на ожесточена космическа надпревара между САЩ и СССР, която е част от Студената война. Показателен е фактът, че новината за успешния старт на съветския апарат предизвиква истинска „спътникова криза“ в Америка. В интерес на истината, надпреварата между двете световни сили започва още през 1955 г. Именно тогава властите в САЩ обявяват, че ще изведат свой апарат в околоземна орбита по случай приближаващата Международна геофизична година (1 юли 1957 – 31 декември 1958 г.). Само четири дни по-късно, Съветския съюз съобщава, че възнамерява да направи същото.

Изстрелването на „Спутник-1“

Съветското правителство одобрява плана за изстрелването на сателита в началото на 1956 г. Той гласи, че т. нар. „Обект Д“ трябва да тежи около тон и половина и да носи със себе си внушително оборудване за провеждането на различни изследвания. Само няколко месеца по-късно, обаче, става ясно, че амбициозният проект няма как да бъде осъществен до края на 1958 г. Притесненията, че САЩ ще успеят първи да изведат в орбита свой апарат кара властите в СССР да променят първоначалния си план. Учените се захващат със създаването на много по-лек сателит, разполагащ със значително по-скромна апаратура.

Така се стига до датата 4 октомври 1957 г. Тогава, от секретния научноизследователски полигон на съветското министерство на отбраната „Тюра-Там“ (който по-късно се превръща в космодрума Байконур – мястото, от което след няколко години към космоса полита и Юрий Гагарин) към околоземна орбита се отправя „Спутник-1“. Сателитът тежи около 83 кг. (теглото на захранващия блок от сребърно-цинкови акумулатори е 51 кг.), а диаметърът му е 58 см. Представлява идеална сфера, изработена от алуминиева сплав, с четири разгъващи се антени и два радиопредавателя. Корпусът му е направен от две полусфери с дебелина 2 мм., съединени с 36 болта. Повърхността им е полирана за по-добри отражателни свойства.

„Спутник-1“ лети около Земята в продължение на 92 дни. Скоростта му е 29 000 км/ч, като извършва една пълна обиколка около планетата ни за малко над 96 минути (апаратът осъществява общо 1440 обиколки). Полетът му е незабравимо събитие за всички радиолюбители по света, тъй като в продължение на 22 дни те могат да улавят излъчваните от него сигнали на честоти 20,005 и 40,002 MHz. Спътникът изгаря при навлизането си в земната атмосфера на 4 януари 1958 г. Това се случва, след като „Спутник-1“ изминава общо над 70 млн. км.

САЩ срещу СССР

Изстрелването на „Спутник-1“ дава началото на период, в който СССР демонстрира по неоспорим начин превъзходството си над САЩ в сферата на космическите изследвания. Само месец след това историческо събитие – на 3 ноември 1957 г., е даден старт на мисията на „Спутник-2“. Това е първият апарат, изстрелян в Космоса, на борда на който им живо същество – кучето Лайка. Следват още няколко гръмки успеха – като първия апарат, достигнал Луната („Луна-1“), фотографирането на обратната страна на естествения ни спътник, както и първия сателит, достигнал друга планета („Венера-1“). Несъмнено, най-значимото събитие в този етап от надпреварата се случва на 2 април 1961 г., когато СССР става първата страна, изпратила човек в космоса – Юрий Гагарин.

Американските власти са крайно обезпокоени от случващото се. След няколко неуспешни опита, на 31 януари 1958 г. „Експлорър-1“ се превръща в първия апарат на НАСА, достигнал околоземна орбита. Първият американски астронавт – Алън Шепард, излита на 25 май 1961 г., по-малко от два месеца след историческия полет на Гагарин. На същия ден президентът на САЩ Джон Кенеди произнася реч в Конгреса, в която заявява следното: „Вярвам, че тази нация трябва да се ангажира с постигането на целта преди края на това десетилетие – кацането на човек на Луната и безопасното му връщане на Земята“. Думите му дават началото на най-важния етап от космическата надпревара между Вашингтон и Москва, а погледите на всички вече са отправени към нашия естествен спътник.

На 20 юли 1969 г. на повърхността на Луната стъпва Нийл Армстронг, а малко след него това прави и Едуин Олдрин. Полетът на „Аполо 11“ е огромен успех за САЩ. Следват още няколко американски мисии до естествения ни спътник, които потвърждават очевидното – Съветският съюз е претърпял поражение в космическата надпревара. В интерес на истината, СССР се опитва да осъществи няколко мисии до Луната, но в крайна сметка ги отменя. Постепенно, надпреварата се превръща в сътрудничество, доказателство за което е емблематичната среща на американски и съветски астронавти в околоземна орбита, състояла се през юли 1975 г.

Новата космическа надпревара

Редица експерти смятат, че космическата надпревара между САЩ и Русия не е останала в миналото и в момента се разгаря с нова сила. Този път, обаче, ситуацията е много по-различна, смята проф. Рам Джаку от университета „Макгил“ в Монреал, който е член на борда на директорите на Международния институт по космическо право. „Определено може да се каже, че ставаме свидетели на нова космическа надпревара. Нейната ожесточеност нараства, причините за което са стратегически, геополитически и търговски. Основните участници в нея не са единствено САЩ и Русия. Успехите, които постигат страни като Китай и Индия, а и някои частни компании, нагледно демонстрират, че в надпреварата вече са замесени и много други играчи“, заяви за Vesti.bg проф. Джаку.

Един от най-често задаваните въпроси е дали Китай ще успее да изпревари САЩ и да се превърне във водеща космическа сила. Азиатската страна завърши строежа на своята космическа станция „Тянгун“ („Небесен дворец“), а освен това активно развива сателитните си комуникации и разработва ракети за многократна употреба. Според някои експерти, Китай следва плътно САЩ и е възможно да се изравни със своя опонент до края на десетилетието. Едно нещо изглежда безспорно – надпреварата отново е насочена към Луната. Изпращането на хора там този път няма да е със символична стойност. Териториалните претенции могат да се превърнат във факт, а освен това на нашия спътник има и някои ценни ресурси. Сред тях е Хелий-3. Изотопът, който липсва на Земята, може да улесни термоядрения синтез и да предизвика истинска революция в енергетиката.

Още от автора:

Войната в Украйна, Китай и бъдещето на Тайван

Екстрасенсите, които станаха част от Студената война

Изненадващата история на биологичните и химическите оръжия

Виктор Орбан – между патриотизма и авторитаризма

Пожарът, който изпепели Лондон

На края на света – непозната Аляска

Да измамиш Хитлер – как операция „Минсмийт“ помогна на Съюзниците да спечелят Втората световна война

Трябва ли да се страхуваме от изкуствения интелект, мнението на експертите

Руско влияние или конспирация: Задълбочава ли се проблемът с проявите на антисемитизъм в България

Непозната и шокираща – какво знаем за историята на стоматологията​

Адренохром – истина или измислица е конспиративната теория за „дрогата на елита“

Зверствата, извършени от Съюзниците по време на Втората световна война

Теориите, които се опитват да променят представите ни за Античността

Как изкуственият интелект променя бъдещето на медицината

Ядрен взрив или метеорит: Какво се крие зад инцидента „Вела“

На ръба на масова истерия: НЛО и Студената война

Земята е плоска, а гравитацията не съществува – войната между науката и конспиративните теории

Трагичната история на децата на Сталин

Отнета свобода – мрачната история на робството в Древен Рим

Какво не знаем за живота на основателя на СССР – Владимир Ленин

Колко опасни са снарядите с обеднен уран, които САЩ възнамеряват да предоставят на Украйна

Зоологическите градини, превърнали се в символ на Студената война

Ужасите на Първата световна война: Как химическото оръжие промени историята

Тайните на московското метро и подземните убежища на съветската власт

Индустриалната революция: Краят на една епоха и началото на друга

Между фактите и легендите – как викингите изчезнаха от Гренландия

Изумително: Гигантите, които наследиха динозаврите

САЩ срещу Китай – новата космическа надпревара

Кафето – напитката, която промени света

Масови екзекуции, смъртоносен студ и апокалиптични разрушения: Непознатата история на Корейската война

Сектата „Райски порти“: Масовото самоубийство на поклонниците на „Стар Трек“

Най-странните медицински практики в Древен Рим

Новият крал на Великобритания и церемонията, която светът очаква с нетърпение

Жената, която се опълчи на нацистите и спаси стотици хора от сигурна смърт

Наистина ли използваме едва 10 процента от мозъка си

Между фактите и легендите – истинската история на крал Артур

Коментари 18
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

18 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Какво се случва със сирийските бежанци в Турция (ВИДЕО)</p>

Какво се случва със сирийските бежанци в Турция

Свят Преди 5 часа

След напускането на Асад около 35 000 сирийци от общо близо четирите милиона, живеещи в Турция, вече са се завърнали в родината си

<p>Тъмната страна на Сейшелите (ВИДЕО)</p>

Сейшелите – рай за туристите и ключов хероинов маршрут

Свят Преди 6 часа

10% от населението на Сейшелските острови е пристрастено към хероин

<p>Куриоз в Румъния: Деца с увреждания са лекувани с медикаменти с изтекъл срок на годност (ВИДЕО)</p>

Куриоз в Румъния: Деца с увреждания са лекувани с медикаменти с изтекъл срок на годност

Свят Преди 7 часа

Центърът за юридически ресурси обяви, че ще сезира Главната прокуратура и поиска намесата на всички органи на държавата

<p>Ден на траур във Франция: Погребват Жан-Мари Льо Пен (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Ден на траур във Франция: Погребват Жан-Мари Льо Пен

Свят Преди 8 часа

Той ще бъде погребан на същото място, на което са погребани родителите му

Разговорите за редовна власт: От пълна увереност в успеха на преговорите до пълно недоверие

Разговорите за редовна власт: От пълна увереност в успеха на преговорите до пълно недоверие

България Преди 8 часа

През тези 61 дни управляващата коалиция рядко изглеждаше възможна, а по-често изцяло недостижима

Starship на SpaceX излита на 13 януари

Starship на SpaceX излита на 13 януари

Технологии Преди 8 часа

Планира се системата да се използва за изстрелване на товари и хора в Космоса

<p>Зеленски разкри каква е мечтата на Украйна</p>

Зеленски: Мечтата на Украйна е войната да приключи през 2025 година

Свят Преди 9 часа

"Ние желаем мир повече от всеки друг"

<p>Два трамвая се удариха, има много ранени (ВИДЕО)</p>

Два трамвая се удариха в Страсбург

Свят Преди 9 часа

Видеозапис от свидетел в социалните мрежи показва хаотична сцена с два трамвая

<p>Шолц отправи предупреждение към Тръмп</p>

Шолц с предупреждение към Тръмп: Никоя страна не е заден двор на друга

Свят Преди 10 часа

Германският канцлер директно предупреди милиардера републиканец във връзка със заплахите му относно Гренландия, Панама и Канада

Панама може да сезира ООН заради заплахите на Тръмп

Панама може да сезира ООН заради заплахите на Тръмп

Свят Преди 10 часа

Панамският президент каза, че суверенитетът над канала и независимостта на Панама не подлежат на преговори

<p>Зеленски: Украйна плени двама севернокорейски войници (СНИМКИ)</p>

Зеленски: Украйна плени двама севернокорейски войници

Свят Преди 10 часа

Украинският лидер уточни, че двамата пленници са били ранени

Стотици пътници са блокирани на летища в САЩ

Стотици пътници са блокирани на летища в САЩ

Свят Преди 10 часа

Над 3000 полета са отменени поради буря в южната част на САЩ

Киселова: Не трябва да се допускат елементарни провокации между България и РСМ

Киселова: Не трябва да се допускат елементарни провокации между България и РСМ

България Преди 10 часа

Председателят на НС подчерта, че София държи на евроинтеграцията на Скопие

Тръмп иска да купи Гренландия: Четири сценария, по които може да се развие тази сага

Тръмп иска да купи Гренландия: Четири сценария, по които може да се развие тази сага

Свят Преди 11 часа

"Гренландия не се продава и териториалната ѝ цялост трябва да бъде запазена"

<p>Тръмп&nbsp;се срещна със Зукърбърг, какво обсъдиха&nbsp;</p>

Тръмп се срещна със Зукърбърг

Свят Преди 11 часа

Срещата се е състояла в резиденцията на Тръмп Мар-а-Лаго във Флорида

<p>Асад звънял на Путин, руският президент не вдигал телефона</p>

Преди да падне от власт: Асад звънял на Путин, руският президент не вдигал телефона

Свят Преди 12 часа

По-рано съпругата на Асад Асма беше заподозряна, че вероятно работи за британското разузнаване