"Подредена стая, подреден ум" - не може да отречете, че средата, в която спите, повлиява върху психическото ви състояние. Разхвърляната и неорганизирана стая доказано повишава нивата на стрес и възпрепятства качествената почивка.
Наличието на подходяща мебел за съхранение е от ключово значение за превръщането на дадено помещение в убежище. И в този ред на мисли, внимателно подбраният гардероб ще осигури подреденост и порядък, от които всеки дом има нужда.
Оказва се, че много хора се сблъскват с трудности при избора и закупуването на нов гардероб. Ето защо ви представяме статия, в която са събрани всички ценни съвети относно правилния подход към тази така значима покупка.
1. От какъв тип пространство за съхранение се нуждаете
Това е първият въпрос, който трябва да си зададете. На пазара има стотици различни модели гардероби - с едно, две или три големи отделения, с плъзгащи се, огледални и свободностоящи врати. Вътрешността на гардероба също идва с неограничени възможности по отношение на комбинацията и конфигурацията на местата за окачване, чекмеджетата, рафтовете и поставките за обувки.
След като определите за какво точно ще се използва гардеробът, можете да помислите за функционалността, която трябва да предлага той. Това ще ви помогне да определите външните и вътрешните спецификации, на които трябва да отговаря новата мебел.
2. Помислете за функционалността на гардероба
Важно е да знаете от колко голямо пространство за окачване на закачалки ще се нуждаете. Това се съобразява спрямо количеството и обема на дрехите, които ще съхранявате.
Ако ще подреждате палта, вечерни рокли и друг тип дълги тоалети, най-вероятно ще ви трябват закачалки, които оптимизират цялата височина на гардероба. От друга страна, костюмите, късите рокли, ризите и пуловерите могат да висят удобно на релси с половин височина, което моментално удвоява обема на мястото за окачване.
Що се отнася до рафтовете и чекмеджетата, отново помислете внимателно какво ще съхранявате в тях. Много гардероби предлагат иновативни интериорни решения с вградени рафтове за обувки, чекмеджета за бижута и регулируеми отвори за вещи, които подобряват възможностите за организация, намаляват безпорядъка и потенциално премахват необходимостта от допълнителни мебели в спалнята.
3. Преценете размерите на гардероба спрямо помещението
Помислете къде точно в стаята ще поставите гардероба и се опитайте да вземете окончателно решение. Подобна голяма мебел често е трудна за преместване (и дори невъзможна, ако е с вградена конструкция). В повечето стаи има само едно единствено подходящо място за артикул с такъв размер, така че той трябва да пасне идеално.
Често срещан въпрос е колко голям трябва да бъде гардеробът? Това зависи от множество фактори, включително пространството в спалнята и изискванията, които имате към гардероба. По отношение на предлаганите на пазара гардероби, повечето производители залагат на класически параметри - с дълбочина поне 45 см, което би трябвало да е достатъчно, за да ви даде възможност да разполагате с достатъчно място за рафтове, чекмеджета и закачалки. Докато стандартният гардероб обикновено е висок не повече от 182 см, ширината може да варира в голяма степен, като някои гардероби са компактни (до 60 см) или широки (до 244 см).
Ако бюджетът и пространството ви го позволяват, съветваме да изберете колкото се може по-голям гардероб - мястото за съхранение никога не е достатъчно. Помислете реалистично дали ще има достатъчно свободно пространство, за да отваряте лесно вратите, да минавате около гардероба и да наредите удобно другите си мебели.
Изберете възможно най-висока височина към тавана, за да увеличите максимално пространството за съхранение. Това пространство може да бъде безценно за подреждане на резервно спално бельо, сезонни дрехи или вещи, които не изискват ежедневна употреба.
4. Ориентирайте се какви модели гардероби се предлагат на пазара
След като сте определили изискванията си относно функционалност, можете да започнете да разглеждате актуалните видове гардероби.
Първото важно решение, което трябва да вземете, е дали да изберете свободностоящ гардероб или вграден в стената. Вградените дизайни са подходящи за стаи със странни ъгли, неудобни ниши или наклонени тавани. Те се предлагат от специализирани доставчици, обикновено се изработват по поръчка и са значително по-скъпи.
Свободностоящите гардероби са най-универсални що се отнася до дизайн и цена. Обикновено се предлагат с бърза доставка и са сравнително подвижни (могат да се преместват от стая в стая, ако е необходимо).
Основните видове гардероби, от които можете да избирате, са:
- Гардероби с две врати: те най-често са със стандартен дизайн, при който интериорът е разделен наполовина - от едната страна има чекмеджета, а от другата - релси.
- Панелни гардероби с три врати: този дизайн предлага малко повече пространство и включва още едно отделение с рафтове или релси.
- Гардероби с плъзгащи се врати: този практичен дизайн премахва необходимостта от отваряне на вратите навън и е подходящ за тесни пространства.
- Гардероби без врати: обикновено представляват открита стойка, която позволява да изложите дрехите си наяве. Лесно сгъваеми и преместваеми са, побират достатъчно дрехи и аксесоари и привнасят специфичен модерен привкус на интериора.
5. Избирайте гардероба и по външен вид
Като голяма и доминираща мебел, дизайнът на гардероба допринася значително за цялостната визия на помещението. Различните стилове гардероби са многобройни - от вечната и универсална класика до елегантен съвременен стил; от богато украсения френски будоар до минималистичния скандинавски шик.
Малките акценти като дръжките също могат да окажат влияние върху цялостната визия на гардероба. Независимо дали ще изберете богато украсени дръжки, тънки дръжки от матиран хром или пръстени, тези дребни детайли могат да персонализират гардероба и да завършат цялостната стилистика.
Помислете дали искате да съчетаете визията на гардероба с други мебели като нощно шкафче, скрин или тоалетка. Ако предпочитате те да бъдат съвършено съчетани, проверете дали гардеробът е част от комплект.
6. В края на краищата практичността е водеща
- „10 пъти мери, веднъж режи“ - повтаряйте си тази поговорка непрестанно.
- Проверете отново и отново дали сте измерили правилно нужното пространство за новия гардероб.
- Проверете какви са условията за доставка на гардероба до дома - в какъв срок се очаква да бъде доставен и дали има опция за пренасяне вътре в желаното помещение. Гардеробът е масивна мебел и макар да идва в пакети на части, повдигането и местенето си остават трудоемки.
- Не е изключено да имате нужда от помощ (и търпение!) при сглобяването. Предварително сглобените гардероби пестят време, но обикновено са по-скъпи и по-трудни за маневриране из коридори и врати.
- Тъй като гардеробът е висок и свободностоящ, уверете се, че можете да го закрепите здраво към стената или към пода. Това е особено важно, ако имате малки деца, които могат да се изкушат да го използват като катерушка.
Това бяха нашите съвети относно избора на нов гардероб. Пресметнете всичко внимателно, подберете красив и функционален модел, който да ви служи години наред. За повече идеи разгледайте колекцията гардероби от Мебели Виденов.