З авистта е разрушителна сила в човешките взаимоотношения, която започва в детството.
Често искаме това, което другите имат, и не оценяваме това, което имаме. Това се дължи на социалното сравнение и конкурентоспособността на личността. Ако разберете психологическите му корени, можете да ограничите разрушителното му въздействие върху живота и решенията си.
Природата на завистта
Колко често признавате, че завиждате? Въпреки че е един от седемте смъртни гряха, това не се обсъжда открито.
Едно проучване показва, че 75 % от хората признават, че завиждат на някого основно за кариерата.
Появява се ужасното усещане, когато някой има нещо, което искаме и не можем лесно да го получим. Разбира се, това, което хората искат, е различно. Може да пожелаете признание или определена длъжност, но поради обстоятелства, липса на способности или финансови средства може просто да не успеете да постигнете целта си.
Завистта е свързана с възприеманата справедливост и идентичност. Например, изследване на психолога Ейбрахам Тесер показва, че хората са по-нещастни, когато източникът на завист е близък колега, брат или съсед, а не знаменитост или непознат.
Има смисъл. Освен ако не сте в този социален кръг, едва ли ще завидите за кралската корона или за милиардите на Илон Мъск. И все пак негодуваш срещу увеличението на заплатата на колега или новата кола на съседа, особено ако е по-добра от твоята.
Завистта е сложна. Различава се от ревността, която може да предизвика гняв или унижение и да доведе до престъпления от страст. Освен това се различава от възхищението, което е по-топло по природа, но също се корени в сравнението.
Има ли различия между половете? Интересното е, че изследванията показват, че мъжете и жените са склонни да жадуват за различни неща. Жените ценят външния вид и популярността, докато мъжете се възмущават от финансови ресурси и статусни елементи. Разбира се, винаги има изключения.
Въздействие върху вземането на решения
Емоционалните лидери са склонни да вземат лоши решения. Тази токсична емоция вреди на работното място, домашния живот, баланса между работа и личен живот. Неговата заразна негативност понижава морала, мотивацията, представянето и благосъстоянието. Някои хора стават толкова психически парализирани, че не могат да продължат напред. Завистта е разсейване, което влияе върху способността на хората да обработват информация, което е от съществено значение за рационалния избор.
Неконтролираната завист дори влияе върху инвестиционните решения.
Тъй като завистта изглежда дребнава, мениджърите често се опитват да я прикрият, както и приятелите в социалните групи. Но я има. Нещо повече, усилието за прикриване е емоционално изтощително, изчерпващо енергията, която трябва да бъде запазена за преценка за това, което има значение.
6 начина да контролирате завистта
Важно е да забележите завистта в себе си или другите. Когато друг получи признание или слава, на които смятате, че имате право, или когато съперникът ви бъде публично похвален, вашето самочувствие понася удар.
На работното място завистта отрича желанието да се учите от другите или да приемате техните идеи. Ограничаването му е по-важно от всякога по време на икономическа несигурност или моменти на уязвимост.
Въз основа на десетилетия научни изследвания предлагаме 6 стратегии, с които да неутрализирате завистта.
- Преориентирайте се към благодарността. Ценете това, което имате. Концентрирайте се върху собствените си способности, за да повишите самочувствието си. Тази преориентация ви помага да приемете успеха на другите.
- Намалете сравненията. Те само ви карат да се чувствате зле, като например да разберете заплатата на колега. Сравнете сегашното си аз спрямо миналото си, за да оцените докъде сте стигнали.
- Отделете индивида. Попитайте се дали негодувате за всичко на човек или само за това, което има или това, което може да направи. Има разлика. След това се опитайте да придобиете, изградите или затворите тази празнина.
- Избягване на контакт. Може да е трудно да избегнете обекта на разочарование, но умишленото разстояние помежду ви може да помогне. Обратно, общуването с човека, на когото завиждате, може да намали токсичността и да го хуманизира повече. Но внимавайте. Близостта може да има обратен ефект.
- Възвърнете перспективата. Никой няма всичко. Дори богатите искат да имат повече.
- Наблюдавайте ключови събития. Внимавайте за злобни и подкопаващи коментари сред съседи или приятели, които могат да предизвикат завист, като повишения, награди или преместване в нова къща.
Ситуациите се променят. Това, за което жадувате, ще премине с времето. Ще дойде друго предизвикателство и друга възможност. С по-доброто разбиране на човешкото поведение можете да сте по-добре подготвени да превърнете този пасив в актив.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!