У ченето на чужди езици е богатство. Колко пъти сте чували това? Ами, вярно е.
Знаенето на чужд език не само ни помага да комуникираме с хора от други страни и да опознаваме техните обичаи и култура, но то ни помага да надграждаме себе си. Освен очевидните ползи, които може да ни донесе ученето на чужд език, има такива, за които не се говори толкова и днес ще се занимаем именно с тях.
Разкрива различни бизнес възможности
Чуждите езици са голям плюс, когато се явяваме на интервюта за работа, и са едно от уменията, с които можем да изпъкнем пред останалите кандидати. Тази добавена стойност в CV-то ни може да се окаже факторът, който да наклони везната в наша полза и по този начин да ни вземат за желаното работно място. Компаниите все повече се отварят към международните пазари и кадри, които владеят един или повече чужди езици, със сигурност са ценни.
Английски, немски, френски, италиански, испански и руски са сред най-често търсените. Още по-добре е, ако има с какво да подплатите своите знания – завършена езикова гимназия, сертификат за владеене на езика от международно призната институция или завършена филология.
По-редките езици също могат да се окажат ценен елемент от CV-то. Със сигурност няма да срещнете много хора в България, които да знаят фински, мандарин, нидерландски или японски например. Знаенето на някой по-рядък език ви прави ценни и трудно заменяеми кадри.
Улеснява мултитаскинга
Мултитаскинг – вършене на няколко неща по едно и също време.
Мултитаскингът се е превърнал в една неизменна част от модерното ни и динамично ежедневие. За някои хора обаче това се оказва нещо много стресиращо и нещо, с което трудно могат да свикнат.
Изучаването на чужди езици може да помогне за това. Излагането на различни езикови системи и периодичното преминаване от една към друга тренира мозъка да мисли и реагира бързо.
Помага ни да взимаме решения по-бързо и по-уверено
Едно изследване на Чикагския университет установява, че процесът по взимане на решения е много по-лесен за онези, които знаят повече от един език. Освен различните правила, които спохождат изучаването на един език, с него идва и необходимостта от взимане на решения за това как точно да изразим някоя наша мисъл.
С оглед на това се оказва, че полиглотите са много по-решителни и уверени, защото постоянно им се налага да подбират думи от всички езици, които знаят, с които да изразят мислите си.
Подобрява майчиния ни език
Чрез ученето на чужд език ставаме по-наясно и с нашия майчин език. Лексиката, граматиката, спреженията, идиомите и структурата на речта на езика, който учим, се превръщат в ежедневие за нас, като по този начин използването и на майчиния ни език става по-интиутивно от преди.
Освен това ученето на чужд език ни прави по-добри в комуникацията, тъй като свикваме да тълкуваме значения и да разпознаваме различните нюанси в езика.
Подобрява паметта
Ученето на нов език не включва само добро познаване на лексиката и правилата по използването ѝ, но и способността в даден момент да се сетим и да приложим наученето. По този начин, изучавайки чужд език ние тренираме паметта си и след време можем да помним много по-добре имена на хора, факти, числа и т.н.
Подмладява ума ни
Изучаването на нов чужд език поддържа мозъка ни активен и следователно по-здрав. Ежедневните упражнения на мозъка чрез изучаването на езици отлагат появата на първите признаци на деменци с почти четири години.
Научни изследвания показват, че хора, които никога не са учили чужд език проявяват първите признаци на деменция на 71-годишна възраст, докато онези, които знаят един или повече чужди езици, ги проявяват около 75-годишна възраст.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!