О става още близо месец до настъпването на астрономическата зима, но с първия сняг всички надежди за топла есен се изпариха.
Затова днес ви предлагаме няколко вкусни зимни предложения, с които да се насладите на студените дни.
Няма по-плавен преход от есента към зимата от една гъста крем супа с тиква.
Супа от печена тиква
1 тиква „Цигулка“ (1,2 кг)
1 глава лук
4 скилидки чесън
50 мл зехтин
50 г краве масло
1 л зеленчуков бульон
сол и черен пипер на вкус
за гарниране:
80 мл зехтин
1 ч. л. лют пипер (на люспи)
1 ч. л. лют пипер (смлян)
150 мл течна животинска сметана
2 стръка босилек
1–2 щипки индийско орехче
200 г суджук (бабек или друг колбас)
сол на вкус
Фурната се загрява на 190 градуса (с вентилатор). Тиквата се разполовява и се почиства от семките. Слага се в тава, заедно с целите скилидки чесън и цялата глава лук. Полива се със зехтина и се посолява. Пече се около 50 минути в загрятата фурна.
Изпечената тиква се почиства от кората, а чесънът и лукът – от люспите. Слагат се в тенджера, заедно с бульона, маслото, сол и черен пипер на вкус. Готви се на слаб огън 30 минути. След това се пасира и по желание се прецежда.
Зехтинът за гарниране се загрява и се налива върху поставените в купа два вида лют пипер, оставя се така за около 15 минути. Сметаната се разбива, за да стане пухкава, след което се овкусява със сол, индийско орехче и с накълцан босилек.
Колбасът се нарязва на тънко и се запича на сух тиган, за да стане златист и апетитен. Отцежда се върху кухненска хартия.
Всяка порция се гарнира с парченца колбас, лют зехтин и сметана.
Домашна питка
1 - 1 1/2 кг брашно
2 белтъка
1 кофичка кисело мляко
1 кубче мая
1 с. л. олио
1 ч. л. захар
1 ч. л. сол
1 жълтък и краве масло за намазване
сусам за поръсване
Брашното се пресява в дълбока купа, в него се оформя "кладенче" и се сипва разтворената в малко топла вода мая. Добавят се белтъците на 2 яйца.
Поръсва се със захар и сол, наливат се киселото мляко и олиото. Замесва се пухкаво тесто, което се покрива с влажна кухненска кърпа и се оставя да втаса за 20-30 минути.
Втасалото тесто се удря около 40 пъти в плота, след което се разделя на три части. С намазнени ръце се правят равни по големина фитили, които се поставят в намазнена тава.
Питата се оставя да втаса отново, след което се намазва с разбит жълтък и с краве масло и се поръсва със сусам. Пече се около 30 минути в предварително загрята на 180 градуса фурна и се поднася.
Постна зеленчукова яхния с кюфтета
за кюфтетата:
180 г глутенови гранули
90 г нахутено брашно
30 г хранителна мая
360 мл червено вино
30 мл олио (+ за пържене)
1 патладжан
2 с. л. соев сос
1 ч. л. сух чесън
1 ч. л. сух лук за яхнията:
600 мл зеленчуков бульон
250 мл червено вино
60 мл олио
500 г гъби
4 моркова
2 глави червен лук
2 скилидки чесън
4 стръка мащерка
2 стръка магданоз
2 с. л. доматен концентрат
2 с. л. брашно
1 дафинов лист
сол и черен пипер на вкус
Гранулите се накисват във виното за 20 минути. Патладжанът се разполовява по дължина, маже се с олио и се пече в загрята на 180 градуса фурна с вентилатор, до готовност – 30 минути.
Сърцевината му се намачква с вилица и се смесва с олиото, соевия сос, сушения чесън, нахутеното брашно, хранителната мая, набъбналите гранули и сушения лук. Разбърква се добре. Трябва да се получи гъста смес. Оформят се кюфтета и се пържат в олио, до златисто.
Гъбите се почистват и се нарязват наедро. Лукът и морковите се режат наедро и се запържват в сгорещеното олио. Прибавят се гъбите, накълцания чесън и се оставят да се запържат.
Слагат се и брашното, доматеният концентрат, виното и бульонът. Овкусява се със сол, мащерката и дафиновия лист. Готви се 30 минути на слаб огън. Накрая се прибавят кюфтенцата.
Яхнията се оставя да къкри още около 10 минути и се поднася с нарязан магданоз.
Боб с наденица
500 г пушена наденица
150 г бекон
250 мл пилешки бульон
200 мл червено вино
2 консерви бял боб от консерва (400 г)
1 консерва домати на кубчета (400 г)
2 стръка праз (бялата част)
3 скилидки чесън
1 стрък стеблена целина
1 морков
2 стръка мащерка
1 стрък розмарин
1 с. л. брашно
сол и черен пипер на вкус
Беконът се нарязва на средно големи кубчета, а наденицата – на дебели шайби. Запържват се в сух тиган до златисто и се изваждат. Празът, морковът, целината и чесънът се нарязват на малки кубчета. Запържват се в мазнината от бекона и наденицата.
Прибавя се брашното, разбърква се, докато се запържи до златисто. Налива се виното. Щом се редуцира, в съда се връщат беконът и наденицата.
Налива се бульонът, разбърква се добре, за да се размие брашното, прибавят се наситнените мащерка и розмарин, доматите и отцеденият боб. Овкусява се със сол и черен пипер. Вари се още десетина минути и се сервира.
Горещ шоколад
1 л прясно мляко
230 г черен шоколад (70%)
120 г млечен шоколад
1 щипка сол
Шоколадите се натрошават наситно. Загрява се 1/3 от млякото и към него се добавят двата вида шоколад и щипката сол.
След като се разтопи шоколадът, се сипва останалото мляко. Загрява се, като се разбива добре с телена бъркалка.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!