Д ецата разбират много повече, отколкото ние възрастните осъзнаваме. Те абсорбират не само това, което им казваме директно, но и това, което говорим, докато те са наоколо, дори, когато мислим, че не ни слушат.
Като цяло, специалистите смятат, че няма забранени теми, на които не трябва да говорим пред децата, а просто всичко зависи от подхода ни и как ще поднесем информацията.
И все пак има 5 теми, на които не би трябвало да говорим пред децата ни. Ето кои са те:
1. Телата на хората
Когато хората говорят зле за тялото си или за тялото на друг човек, децата забелязват това и могат да придадат субективен характер на тези негативни послания.
Т.е. това може да повлияе негативно на самоувереността им и на това как възприемат тялото си. Подобни коментари ще накарат децата непрекъснато да се тревожат за това как изглеждат и какво е тялото им.
2. Критики към партньора
Най-добре е родителите да избягват да говорят зле за другия родител на детето или за човек, който се грижи за детето. Негативни думи за другия родител могат да накарат детето да се чувства така, сякаш трябва да избира страна или да чувства, че е отговорно за подобряването на ситуацията. Това може да навреди на чувството за сигурност у детето.
3. Сравняване на детето с брат или сестра
Подобни сравнения могат да доведат до надпревара между децата, което води до повече конфликти. Сравняваните деца могат да изпитват ревност и несигурност. Това се отнася не само до негативните сравнения, но също и до позитивните.
4. Финансовите проблеми на възрастните
Децата все още не притежават когнитивните умения, с които напълно да разберат финансите на възрастните. Когато чуят разговори за проблеми с парите, те си вадят свои заключения, често представяйки си най-лошото.
Например детето може да си мисли, че семейството ще изгуби дома си, че няма да могат да си купят храна, дори и ситуацията да не е толкова екстремна. Този страх повишава тревожността на детето и при някои насажда чувство на вина, сякаш са „бреме“, когато имат нужда от нови обувки например.
5. Положителни оценки за алкохола или наркотиците
Разговори, които нормализират пиенето на алкохол или употребата на наркотици, когато децата са наоколо създава у детето нездравословно отношение към тези субстанции. Това може да засили любопитството им към рисково поведение на по-късен етап от живота им.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!