З а съжаление, според проучване, само 8 % от хората са изпълнили своите новогодишни обещания през 2021 г.
Един от проблемите при вземането на решения е, че повечето хора избират неща, които са амбициозни, а не въз основа на реалността на тяхното изпълнение. Това ни подготвя за провал, което подкопава увереността ни и създава съмнение в себе си.
Една обнадеждаваща тенденция е, че решението №1, към което се стремят възрастните от поколение Z (18–25 годишни) за следващата година е подобряване на тяхното психично здраве. Освен това много хора използват социалните мрежи за достъп до специалисти по психично здраве, които предлагат съвети как да направите положителни промени в живота си през следващата година. В крайна сметка хората от всички възрасти търсят стратегии за повишаване на чувството си за себеусъвършенстване и цялостно удовлетворение от живота.
Решенията попадат в областта на поставянето на цели, така че, за да ви дадем преднина в 2023 г., разработихме съвети, които да ви помогнат да поставите и постигнете значими решения и цели през Новата година.
1. Припомнете си целите, които сте постигнали през 2022 г.
Съсредоточете се върху това, което сте постигнали през 2022 г. Важно е да си припомните кои цели сте си поставили и постигнали през изминалата година. Обърнете внимание на нещата, които са ви се получили и го използвайте като импулс, за да ви пренесе в Новата година, независимо колко големи или малки са. Поставете си отново цели в областите, в които смятате, че не сте достигнали. Уверете се, че се чувстват постижими.
2.Направете списък с нови цели, с които сте готови да се ангажирате.
Погледнете живота си и напишете списък на ключовите области, които смятате за важни, като им придадете дълбочина и широчина: работа/училище, социално, здраве, саморазвитие или хобита. Поемете ангажимент за реалистичен растеж в тези области. Бъдете честни и уверени в избора си. Опитайте се да зададете минимално ниво на приемлив напредък, който искате да постигнете, и избягвайте регресия във всяка от вашите целеви области.
3.Бъди търпелив.
Гледайте на решенията си като на текуща работа. Определете върху кои специфични умения можете да се фокусирате върху развитието си през годината. Например, изборът на търпение като умение може да бъде от полза във всички области на живота ви. Обичайно до февруари 80% от хората вече са се отказали от решенията си. Разработете краткосрочни и дългосрочни стратегии за себе си. Разберете, че постигането на реалистични цели не е спринт – това е маратон.
4. Създавайте задачи постепенно.
Ако изберете решение, което е базирано на задачи, започнете с незначителни неща, които са лесни за изпълнение, и надграждайте оттам. Това ще ви помогне да увеличите вероятността да постигнете успех. Например, ако целта ви е да увеличите честотата на вашия режим на тренировки, надграждайте постепенно. Задайте дни, часове и дължини. Добавете още един ден или го удвоете, каквото смятате, че можете да управлявате. Мозъкът ви ще се приспособи към вашето ниво на дисциплина и ще ви помогне да изпълните успешно задачите си.
5.Оставете време, за да оцените напредъка си.
Опитайте се да добавите размисъл и утвърждение към напредъка си към постигане на целите ви. Независимо дали решите да правите анализи веднъж месечно или веднъж на тримесечие, запишете ги в календара си. Отделете си време, за да оцените напредъка си. Останете отворени и гъвкави, за да коригирате, ако е необходимо. Прилагането на ефективна стратегия за самонаблюдение ще ви позволи да имате най-висока вероятност за успех в края на годината. Това ще повиши вашето ниво на увереност и компетентност.
И накрая, не забравяйте, че създаването на положителни чувства е по-важно за постигане на удовлетворение от живота, отколкото дали сте успели в първоначалните цели, които сте си поставили.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!