З авладяваща история, пленителна архитектура, култура, мода, вино и любов. Париж е наистина невероятен град и неслучайно ежегодно събира милиони туристи. А някои хора са толкова пленени от френската столица, че дори се местят да живеят там.
Ако сте виждали града, вече сте наясно с всичко това. Но сигурни ли сте, че знаете всичко за него? За да задоволим любопитството ви, ви представяме пет интересни факта за Париж, които може би никога преди не сте чували.
1. Градска легенда гласи, че броят на стъклените части в пирамидата на Лувъра са точно 666
Историята за 666-те панела възниква през 80-те години на миналия век, когато официалната брошура, публикувана по време на строителството, наистина цитира това число. Числото 666 също се споменава в различни вестници.
Елементарната математика обаче позволява лесно преброяване на стъклените компоненти: всяка от трите страни на пирамидата без вход има 18 триъгълни стъкла и 17 реда ромбични, подредени в триъгълник, което дава 17*(17+1)/2 = 153 ромбични стъкла (общо 171 стъкла). Страната с входа има 11 панела по-малко (9 ромбични, 2 триъгълни), така че цялата пирамида трябва да се състои от 4*153-9 = 603 ромба и 4*18-2=70 триъгълника, общо 673 панела. Въпреки това, митът се появи отново през 2003 г., когато Дан Браун включи тази теория в своя бестселър „Шифърът на Леонардо“.
2. В Париж има само един знак „Стоп“.
Единственото правило за движение е „priorit droite“, което означава, че шофьорът, който се приближава до кръстовище отдясно, има предимство и всеки друг е по-добре да намали. Единственият знак за спиране в града може да се намери на изхода на строителна компания в 16-и район.
Парижаните твърдят, че дясната страна с предимство е повече от достатъчна, за да държи всички шофьори под контрол. И така, ако пресичате улица в Париж, по-добре се огледайте и в двете посоки, а след това бягайте.
3. В Париж има Статуя на свободата, която е обърната към Статуята на свободата в САЩ
Статуята символизира приятелството между двете страни, но размерите й са само 1/3 от оригинала. Той е даден на френското правителство през 1889 г. от американската общност в Париж и стои на малък остров в Сена. Дори и днес статуята гледа надолу по реката към Атлантическия океан и Ню Йорк.
4. В Париж приеха резолюция, за да забранят на Том Круз да стане почетен гражданин на града
Както някои от вас може би знаят, Том Круз е последовател на Сциентологията, религиозна организация с противоречива група от вярвания и практики. От 1995 г. Франция класифицира Църквата на сциентологията като култ и по този начин като цяло се противопоставя на организацията.
През 2005 г. Том Круз работи, за да стане почетен гражданин на град Париж. Общинското правителство на Париж обаче блокира този ход, като прие официална резолюция, която забранява на Том Круз да стане почетен гражданин поради принадлежността му към сциентологията.
5. „Парижкият синдром“ представлява тежка форма на културен шок
Още един интересен и забавен факт за Париж. Най-просто казано, Парижкият синдром е съвкупност от физически и психологически симптоми (като депресия, тревожност, изпотяване, халюцинации и „чувство за преследване“), изпитани от посетителите за първи път, осъзнали, че Париж всъщност не е това, за което са го мислели. Японските посетители се наблюдават като особено податливи и неспособни да отделят идиличната си гледка към града, наблюдавана във филми като "Невероятната съдба на Амели Пулен", от реалността на модерен, оживен метрополис.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!