Н е може да се отрече, че проектът „Манхатън“ на САЩ е променил хода на историята. Всеки знае историята за това как Робърт Опенхаймер и неговият екип от учени разработват атомната бомба и как ударите по Хирошима и Нагасаки слагат край на Втората световна война.
(Във видеото може да научите повече за: „Цар Бомба”: Русия показа най-мощната ядрена експлозия в историята)
Не е толкова известно обаче, че режимът на изпитания на ядрени бомби в Съединените щати, както по време на Втората световна война, така и след това, е имал широко разпространени, но незабележими ефекти, които са били откриваеми в цялата страна и по света. Някои от тези ефекти продължават да съществуват и до днес.
За ядреното замърсяване
Много непредвидени последици от тестовете на ядрени бомби в САЩ са свързани с разпространението на радиоактивно замърсяване.
Тъй като ядрените опити в САЩ са били секретни, те не са били извършвани в близост до гъсто населени райони. Въпреки това ядрените опити не са били достатъчно отдалечени от населените места, за да се предотврати достигането на ядрено замърсяване до тях.
🤯 This clip is from Nevada 1959, part of a series of test by the Department of Energy and the US army between 1951 and 1963.
— Evan Kirstel #B2B #TechFluencer (@EvanKirstel) April 15, 2023
The soldiers were in foxholes at the edge of the blast radius to see the effects of the atomic bomb on trenches. Some soldiers got 1st degree burns.… pic.twitter.com/TeD87Z3YaL
Всъщност радиоактивното замърсяване може да се разпространи на огромни разстояния под въздействието на вятъра. Важното е, че ветровете в САЩ са склонни да духат на изток, така че частиците от тестовите площадки в западна Америка, като Невада, биха се разпространили на изток през населените места.
1. Замърсяване на рентгенови лъчи и филми в Индиана и Айова
През 1945 г. компанията „Кодак“ установява, че тестът на ядрената бомба „Тринити“ е довел до образуване на радиоактивно замърсяване, което се е разпространило чак до склад в Индиана. Как "Кодак" е разбрала за това? Започват да получават оплаквания за петна върху фотографските и рентгеновите си филми.
Ученият от "Кодак" Джулиан Х. Уеб проучва въпроса. Той установява, че радиоактивното замърсяване от "Тринити" се е носело на запад от вятъра, замърсило е река Уабаш в Индиана и така е достигнало до фабрика за хартия. Опаковките, произвеждани по това време във фабриката, стават радиоактивни и тази радиоактивност уврежда филмите на "Кодак".
Замърсяването става на 6 август 1945 г., по-малко от месец след детонацията на „Тринити“ на 16 юли 1945 г.
2. Замърсено мляко през 40-те, 50-те и 60-те години на миналия век
Ядреното замърсяване, което се разпространява във въздуха на запад в САЩ от тестовите полигони в Невада и полигона „Тринити“ в Ню Мексико означава, че тревата и растенията са замърсени. Когато млекодайните крави ядат тази трева, съдържащият се в нея радиоактивен йод-131 преминава в млякото им. Когато децата пиели млякото, те също пиели и радиоактивни частици.
Поради това уебсайтът на правителството на САЩ, посветен на рака, предупреждава, че децата, които са пили много мляко през тези години, могат да изпитат повишен риск от рак на щитовидната жлеза през целия си живот.
Правителството на САЩ предоставя и калкулатор, с който хората могат да изчислят излагането си на йод-131 в зависимост от мястото, където живеят, и консумацията на мляко.
3. Радиоактивен мед в САЩ днес
През 2021 г. в проучване, публикувано в Nature Communications, се съобщава, че радиоактивни цезиеви частици от опитите с ядрени бомби през 50-те и 60-те години на миналия век все още се откриват в меда в САЩ. Тези цезиеви частици имат период на полуразпад от 30,2 години - това означава, че макар радиоактивността им да е намаляла, тя в никакъв случай не е изчезнала.
Учените установяват, че растенията поемат цезий, защото го приемат за калий - основно хранително вещество за растенията. И когато пчелите са произвеждали мед от тези растения.
Въпреки че по време на изследването нивата на радиоактивност в меда като цяло не са били опасни, откритията повдигат въпроса колко радиоактивен е бил медът по време на тестовете десетилетия по-рано.
4. Много слабо радиоактивна стомана в целия свят
Може би ще се изненадате да чуете, че стоманата, произведена преди 1945 г., се счита за особено ценна за някои приложения. Тя се нарича нискорадиоактивна стомана. Това означава, че тя не е замърсена с радиоактивни отпадъци.
8. Project 4.1: Between 1946 and 1958 the United States tested 67 nuclear weapons above ground on or near Bikini and Enewetok atolls in the Marshall Islands. Entire islands were vaporized & populated islands were blanketed with fallout. Marshall Island residents were exposed to… pic.twitter.com/a0SbTYf1PU
— Time Capsule Tales (@timecaptales) May 21, 2024
Да, радиоактивните отпадни вещества от ядрените опити в света вече са неизбежни във въздуха. Тъй като стоманата се произвежда в процес, включващ въздух, по същество цялата съвременна стомана има следи от тези радиоактивни изотопи. Обикновено това не е голям проблем.
Въпреки това някои устройства, като например Гайгеровите броячи, трябва да бъдат изработени от стомана, която не съдържа дори тези малки остатъци от радиация. Понякога останките на кораби отпреди 1945 г. дори се разграбват заради стоманата с нисък радиоактивен фон.
5. Здраве и околна среда на Маршаловите острови
Мястото, което е понесло някои от най-тежките последици от опитите с ядрени бомби на САЩ, са Маршаловите острови в Микронезия.
След края на Втората световна война САЩ продължават ядрените си опити и едно от местата на тези опити са Маршаловите острови, тогава територия на САЩ. На тези острови са взривени 67 ядрени бомби. Там са били складирани и отпадъци от ядрените опити в Невада.
Някои от териториите, като известния атол Бикини, са станали необитаеми заради нивата на радиация. И до днес населението на Маршалските острови продължава да страда от повишени нива на рак, дължащи се на радиоактивните обгазявания. Околната среда на вече независимите Маршалови острови също продължава да бъде замърсена.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!