Д инозаврите пленяват човешкото въображение преди около 200 години, когато за пръв път са открити останки от тези изумителни създания. Оттогава сме научили много неща за тях, но и до днес има редица въпроси, чакащи да получат своите отговори. Някои от фактите, смятани в продължение на десетилетия за неоспорима истина, пък вече са опровергани. Кои са най-разпространените заблуди?
Динозаврите са изчезнали
Може да ви прозвучи изненадващо, но динозаврите всъщност не са изчезнали напълно от лицето на Земята. Да, голяма част от тях са измрели в резултат на глобалния катаклизъм, предизвикан от падането на огромен метеорит в района на полуостров Юкатан преди около 65 млн. години. Някои от тях, обаче, са оцелели и днес са навсякъде около нас. Става въпрос за птиците. Тези пернати създания са наследниците на онези динозаври, успели да еволюират и да се приспособят към променените условия на нашата планета.
Birds are clearly dinosaurs, exhibit #319: a baby blue heron. pic.twitter.com/1Lk9u034YE
— Dorsa Amir (@DorsaAmir) 10 май 2018 г.
Динозаврите са студенокръвни
Това е още един широко разпространен мит. Традиционната представа за динозаврите е, че те са били тромави и огромни студенокръвни животни. Истината е друга. Редица научни изследвания доказват, че метаболизмът на динозаврите е бил твърде бърз, за да се допусне, че те са разчитали единствено на слънцето за затоплянето на телата си. Въпросът как точно са регулирали своята температура продължава да е обект на разпалени дебати.
Динозаврите са имали люспи
Ако сте гледали култовата поредица „Джурасик парк“ може би смятате, че едни от най-известните праисторически хищници – велосирапторите, са изглеждали като двуноги гущери. Всъщност, телата на тези животни са били покрити не с люспи, а с…пера. Доказателствата са неопровержими и днес няма спор по този въпрос сред палеонтолозите. Велосирапторите далеч не са били единствените динозаври, изглеждали по подобен начин. Истината е, че някои видове са имали люспести тела, но други са били покрити с пера и са изглеждали като големи птици (което е и едно от доказателствата за пряката родственост между птиците и динозаврите).
Ever wonder how paleontologists determine what color dinosaurs were? It remains a subject of much debate. https://t.co/eXu2IvsBtO
— Smithsonian's NMNH (@NMNH) 5 юни 2019 г.
Динозаврите са били зелени или кафяви
Някои видове динозаври действително са били с подобни цветове, но това далеч не се отнася за всички. Едни са били червени, други – черни, трети са били бели. Най-новите изследвания сочат, че телата на динозаврите са били покрити с различни цветове. Окраските са имали различни функции и са били използвани за камуфлаж, сплашване на противници, привличане на партньори и т.н.
Динозаврите са еволюционен провал
Как наричаме човек, който не може да се приспособи към променящия се свят и има остарели възгледи? Динозавър. Може да използваме тази дума и като обида за някой наш бавен колега, който не успява да се справи със своите задължения. Това не е никак честно спрямо динозаврите. Не бива да забравяме, че тези животни са властвали над Земята в продължение на смайващите 186 млн. години! За сравнение, първите представители на вида Homo sapiens са се появили преди едва 300 000 години. Така че ще трябва да почакаме още около 185,7 млн. години, преди да имаме правото да се подиграваме на динозаврите.
Another - Feathers photoshopped over a velociraptor from the original Jurassic Park.
— Unusual Dinosaur Art (@UniquePaleoart) 2 април 2018 г.
By matrixdragon on Reddit#jurrassicpark #jurassicworld pic.twitter.com/SDNCXJ5sq1
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!