П олучавате приличен доход, но живеете сякаш нямате пари? Постоянните спестявания, страхът от разходи и отхвърлянето на възможности може да показват "синдром на бедния човек" - психологически капан, който ви държи в режим на оцеляване.
„Защо да купувате качествени обувки, като можете да вземете най-евтините и някак си да изкарате сезона?“, „Многото пари не са за мен. Трябва да ги спечеля с труд“.
Чували ли сте това или може би сте се хванали да имате подобни мисли?
Според експерта и лайф коуч Виталий Курсик това са класически прояви на "синдрома на бедния човек" - психологическо състояние, когато човек мисли за недостига, страхува се да харчи пари и не вярва във възможността за изобилие.
„Освен това този синдром не винаги зависи от реалната финансова ситуация. Дори тези, които печелят добре, могат подсъзнателно да се придържат към навиците на бедност“, добави Виталий Курсик.
Как да разпознаем синдрома на бедния човек?
Спестяванията не са там, където трябва да бъдат
Човек купува най-евтините неща, които се развалят бързо, страхувайки се да инвестира в качество. Или смятат, че повече пари за качествени обувки, които ще издържат повече от една година, са твърде много, така че купуват по-евтини всеки сезон.
Страх от парите
Всяка голяма сума се възприема като нещо опасно: „Ами ако я откраднат?“, „Все пак не е за мен“.
Навикът да търпите и да чакате по-добри времена
Човек отлага живота за по-късно: нови дрехи, пътуване, обучение - всичко "някак друг път".
Невъзможност за почивка
Чувство за вина, че харчите за себе си: „Кой има нужда от тези уикенди?“, „Предпочитам да работя повече“.
Вярата, че парите идват само чрез упорит труд
И ако нещо излезе лесно, тогава това е „някаква измама“ или „късмет само за избраните“.
Как да се отървете от "синдрома на бедния човек"?
Работа с настройки
"Забележете мислите си за парите и ги променете. Например вместо "Не мога да си позволя това", кажете "как мога да си позволя това?"", съветва треньорът.
Инвестирайте в качество
Вместо десет евтини неща, купете едно добро - в дългосрочен план е по-изгодно.
Позволете си да харчите
Малките радости не са прахосничество, а принос за качеството на живот.
Освободете се от вината
Парите са ресурс, който работи за вас, а не извинение за самоунищожение. В края на краищата парите са необходими точно за да можете да ги харчите за това, от което се нуждаете.
Разширете хоризонтите си
Обградете се с хора, които мислят от гледна точка на изобилието, а не на недостига.
„И най-важното е, че не се променя този, който печели много, а този, който започва да мисли по различен начин. Така че, ако този текст ви харесва, може би е време малко да „преосмислите“ финансовите си навици, например като работите с треньор“, обобщава Виталий Курсик.