З наете ли, че в смартфона ви има злато? И сребро? И още много други важни и скъпи материали. Някои от тях, обаче са по-вредни, като химикалите в батериите например. Количеството им е малко, за да са от ценова изгода за отделния човек, но събрани заедно имат сериозни стойности.
Например проучване от 2019 г. на Closing the Loop показва, че 70% от жителите на Нидерландия имат поне един неизползван стар смартфон у дома. А анализ на reBuy от 2020 г. открива, че в Швеция има средно по 1.31 неизползвани смартфона на човек. Анализът на reBuy покрива 27 държави и открива, че само в тях общото тегло на неизползваните мобилни телефони е 23 964 тона, или около 138 сини кита.
Това са милиони устройства, които седят неизползвани в шкафовете. Някои от тях се пазят за „резерва“, но повечето са напълно забравени. Ето пет причини защо е важно да рециклираме старите и ненужни устройства – таблети, умни часовници, лаптопи и разбира се – смартфони.
Много и скъпи материали са неизползвани
Според данни от BBC Future 1 млн. мобилни телефона осигуряват около 16 тона мед, 350 кг. сребро, 34 кг. злато и 15 кг. паладий. Средно от един телефон могат да се извлекат около 60 различни материала. Повечето от тях могат да се рециклират, преработят и използват повторно. И доста производители вече го правят, което пести ценните земни ресурси.
Премахват се опасни токсини
В модерната електроника има и не малко вредни вещества, особено в споменатите вече батерии. При рециклирането на устройствата тези химикали се обработват по безопасен начин и няма да застрашат здравето на хората или природата.
Намаляват се вредните емисии
Производството на електроника е сложен и скъп процес, който също е свързан с още ресурси. Това генерира вредни емисии, които влияят на околната среда. И не само това. Изхвърлянето на тези устройства на боклука, също допринася за неблагоприятното влияние върху околната среда, тъй като те или трябва да бъдат сортирани и изнесени от сметищата, или остават там и химикалите им може да навлязат в атмосферата.
Именно затова Европейският съюз наскоро прие закон за единно зарядно за мобилните устройства. На година европейците изхвърлят между 11 000 и 13 000 тона зарядни. Всичко това вреди на здравето на планетата и хората в дългосрочен план. Неприятните последици могат драстично да се намалят чрез рециклиране.
Пести се енергия
Целият процес по извличане на нови материали от Земята, обработката им, доставките им до заводите, производството на устройствата и т.н. генерира не само повече вредни емисии, но и изразходва повече енергия, отколкото процеса по рециклиране.
Може да е изгодно и за всеки потребител
Рециклирането на стара техника е полезно не само за Земята, но и за портфейла. През октомври т.г. например Yettel предлага кампанията „Рециклирай и спести“, като настоящите и нови клиенти на телекома могат да върнат стар телефон, таблет или смарт аксесоар и да получат отстъпка до 200 лв. при купуването на ново устройство с двугодишен абонаментен план. При това няма значение дали връщаното устройство работи или не. Това е чудесен начин да оползотворим неизползваната електроника и да помогнем на околната среда, докато спестим пари.