М отивацията е онази митична сила, която може да превърне идеите в реалност.
Думата мотивация идва от латинския глагол movere, който означава "движа се". Така че мотивацията е думата, която използваме, за да опишем това, което ни кара да се движим. Иначе казано, защо правим нещата, които правим?
Къде обаче е границата между това да се насилваме да правим нещо и да имаме искреното желание да го реализираме?
Мотивацията е избор, постоянство и усилия, които да доведат до желания резултат. Тя е вътре в нас, но може да идва и отвън. Тя е променливо понятие и няма винаги един и същи облик.
"Ако не вярвате в себе си, нищо добро няма да получите. В крайна сметка, ако вие не си вярвате, кой ще ви повярва?"
Тъй като мотивацията е нещо към което се стремим винаги и непрестанно, подготвихме за вас 5 практики, които можете да използвате ежедневно, за да се мотивирате.
1. Спри да чакаш!
Когато говорим за мотивация, на първо място следва да погледнем себе си и мястото, на което се намираме в момента. Формулирали ли сме целите си? Действаме ли по реализирането им или чакаме по-добри обстоятелства, помощ от другите, по-силно желание? Ако все още не виждаме смисъл в нещата, които правим, може би не сме открили това, което ще си заслужава инвестирането на нашите енергия и време?
Затова на първо място е необходимо да работим по въпроса. Понякога може би няма да виждаме смисъл, но ако това е постоянно, следва да се пренасочим. Мотивацията може да не е нещо, което винаги да извира от нас, но все пак действията са това, което на първо място ще ни осигури постигането на нашите мечти и цели. Опитайте да работите по тях дори да ви липсва особено желание поради други причини. Ако не видите резултат, преминете към нещо, което изглежда по-перспективно. Но най-важното е - не спирайте да правите нещо за себе си!
2. Промени нещо в ежедневието си
Колко от нещата, които правиш в ежедневието ти носят удовлетвореност? Понякога забелязваме, че сме изпаднали в състояние, където всяко действие е сякаш механизирано и не се будим с мисълта, че искаме нещо да ни се случи през този ден. Може би от там идва целият проблем.
Мотивацията до голяма степен е обвързана с усещането за пълноценност на действията ни. Как можем да променим това, ако не сме го постигнали? Започнете с малки стъпки. Променете някой дребен навик, който няма особено значение за вас. Като например, сутрин вместо да сърфирате в интернет половин час преди да почнете приготовленията за работа, да отделите това време на някоя книга или на видео за личностно развитие.
След това преминете към времето преди сън. Отделете го на скъп човек или на записване на целите ви, вместо да стоите с часове пред телевизора. Така неусетно ще видите как идеите започват да извират от вас и се чувствате по-заредени с енергия за следващия ден.
3. Планирай и разпределяй
Планирането е нещо добро и може би всички го знаем прекалено добре на теория. Какво се случва на практика обаче? Често сядаме да планираме краткосрочни и дългосрочни цели, но след известно време желанието ни за тази дейност се изпарява. Защо се случва така?
Когато си поставим цел и тя не се реализира в някакво очаквано време, това ни демотивира, естествено. Може би сроковете ни са нереалистични или просто не желаем толкова силно това резултата, от това, към което се стремим. Затова си поставяйте по-дълги срокове, но записвайте всичко и всяка вечер или веднъж седмично го поглеждайте. Така ще пробудите чувството си за отговорност, без да е необходимо постоянно да планирате наново. Разбира се, не трябва да се пресираме сами, защото често изникват непредвидени обстоятелства, но не бива и да забравяме защо сме искали да постигнем нещо от планираните цели.
"Обграждайте се само с хора, които ще ви водят нагоре. Просто животът вече е пълен с такива, които искат да ви дърпат надолу. " Джордж Клуни
4. Нищо не е фатално
Сложили сте в списъка си пет неща, но едно от тях не сте постигнали. Каква ще е първата ви реакция? На разочарование, на себебичуване или отказ изцяло от тази цел. Не бива да забравяме, че нищо не е фатално и каквото и да се случи, това не определя отношението ни към нас самите и псотавената цел. Животът е динамичен и непрестанно можем да попаднем в ситуация, където обстоятелствата да се променят.
Дори целите ви да се променят в процеса и времето да ги измени, не се обвинявайте, а си кажете, че нищо не е фатално. Не бива една спънка да спира цялостния ни прогрес и да ни кара да се чувстваме незаслужили. Замислете се колко други неща сте направили, колко много още може да постигнете, продължавайки в този дух. Нека това бъде движещата ви сила, а не неуспехът!
5. Ти можеш!
На последно място, следва да отдадем време, за да погледнем дали липсата на вяра в нас самите не ни спъва. Вярваме ли наистина, че сме способни на всички тези неща, които целим. Ако това не е така, тази стъпка следва да е първата и най-важна. Защото нищо не е възможно без ние самите да вярваме в него.
Добрата дума на скъп човек може да ни тласне към невероятни неща, но не бива да забравяме, че често ние следва да сме този човек.
Мотивацията може да е митична сила и никой да не знае как тя ни тласка непрестанно да постигаме и градим, но едно е сигурно - тя винаги идва от нас. Затова вярвайте винаги в себе си и не спирайте да действате!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!